פרס: "הצעות החוק סוטות מהיסוד הדמוקרטי"

הנשיא תקף היום את יוזמות החקיקה האחרונות בכנסת. "ממשלה לא נבחרה לשלוט, אלא לשרת. אם אתה משרת, אז את כולם - הערבים והיהודים"

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

נשיא המדינה, שמעון פרס, תקף היום (שלישי) את צעדי החקיקה האחרונים בכנסת. "ההצעות הללו סוטות מהיסוד הדמוקרטי", אמר הנשיא בנאום בכנס ישראל לצעירים. "ממשלה לא נבחרה לשלוט אלא לשרת. אתם מודדים כל מנהיג לפי סימן אחד: האם הוא משרת אותנו או אנחנו משרתים אותו. אם אתה משרת אז אתה משרת את כולם, הערבים, היהודים, הגדולים הקטנים".

"צדק צריך להיראות, ולא רק להיעשות", הסביר הנשיא, "בישראל נראה הצדק, השופטים לא כפופים למפלגות ואסור לסטות מזה. יש כלפי ישראל דה לגיטימציה – אבל היא נגד המדיניות, וזה קורה בהרבה מקומות. אבל יש לגיטימציה רבה לישראל כמדינה דמוקרטית. התדמית הזו לא תסולא מפז, יותר מכסף, יותר מהכל".

הנשיא קרא לחברי הכנסת לשמור על תדמיתה ומהותה של ישראל. "ההפסד שייגרם לנו כתוצאה מקלקול או פגיעה במראה הזה יהיה קשה מאוד", הזהיר פרס. "אמרו שיבחינו בין תרומה למוסדות פוליטיים – מי יקבע מה זה פוליטיים? מפלגה? חשוב שבעניין זה תעמדו כסלע. שלטון זה רק של דיקטטורים. שירות זה דמוקרטיה".

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה שלשום את שתי הצעות החוק שאמורות להגביל את פעילותם ארגוני זכויות אדם. 11 שרים הצביעו בעד הצעות החוק, וחמישה הצביעו נגדן, לאחר שהוועדה הצמידה את הצעתו של ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד להצעה מקבילה של ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו. ההצעות אינן מכוונות באופן מפורש נגד ארגוני שמאל - האחת מציעה להגביל את המימון ל"עמותות פוליטיות", והשנייה, לארגונים הנתמכים על ידי מדינות זרות. הצעות החוק יעלו לדיון נוסף כדי לאחד בין הניסוחים, ולאחר מכן הן יונחו על שולחן הכנסת. חברי הקואליציה ידרשו לתמוך בהצעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ