ענת קם בערעור: נעשה בי לינץ' תקשורתי כמו בקצב

קם תגיש מחר את הערעור לבית המשפט העליון, ובו ייטען כי בית המשפט החמיר עמה ביחס למורשעים בעבירות דומות, כמו טלי פחימה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

"בית המשפט התעלם מהלינץ' התקשורתי שנעשה בי, כפי שנעשה לנשיא לשעבר משה קצב, והחמיר בעונשי" – כך תטען מחר ענת קם בערעור אותו תגיש לבית המשפט העליון, על העונש שנגזר עליה. ביחד עם הערעור, תוגש בקשה לעיכוב ביצוע עונש המאסר, שכן קם צפויה להתחיל לרצות את עונשה ביום ראשון הקרוב.

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על קם בחודש שעבר ארבע וחצי שנות מאסר בפועל ושלוש שנים מאסר על תנאי, לאחר שהיא הורשעה במסגרת הסדר טיעון באיסוף והחזקת ידיעה סודית ובמסירת ידיעה סודית. קם, שבמסגרת שירותה הצבאי שירתה בלשכת אלוף פיקוד המרכז, שמרה מסמכים רבים ולפני שחרורה מצה"ל העתיקה אותם על שני תקליטורים. היא הודתה כי העבירה לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו דיסק און-קי שאליו העתיקה 1,500 מסמכים, בהם כ-150 בסיווג "סודי ביותר" וכ-330 בסיווג "סודי". בהתבססו על המסמכים פרסם בלאו כמה כתבות ב"הארץ".

בערעור, אותו יגיש בשמה עו"ד אילן בומבך, נטען כי בית המשפט החמיר עם קם באופן משמעותי, בהשוואה עם נאשמים שביצעו עבירות דומות או אף חמורות, וכי העונש שנגזר עליה אינו סביר ומידתי. כמו כן יטען כי השופטים לא התחשבו בעובדה כי קם היתה במעצר בית במשך כשנתיים, והוטלו עליה מגבלות קשות.

בנוסף, בומבך יטען בערעור כי לקם לא היתה כל כוונה לפגוע בביטחון המדינה. לפי הטענות, היא הכירה את בלאו, העריכה אותו וידעה כי לא יעשה שימוש פסול בחומר והיתה בטוחה כי פרסומיו ב"הארץ" יהיו כפופים לאישור הצנזורה. טענה נוספת היא כי בית המשפט המחוזי התעלם לחלוטין מהעובדה שקם הביעה חרטה מלאה על המעשים, וכי מדובר ב"מעשה שטות" מצדה, שלא נעשה על רקע אידיאולוגי וללא לקבל כל טובות הנאה תמורת מסירתו לבלאו.

בערעור מובאות דוגמאות של מורשעים בעבירות דומות או אף חמורות, שקיבלו עונש פחות מזה של קם. למשל, המקרה של טלי פחימה, שהורשעה במסגרת הסדר הטיעון במסירת מידע לאויב לתועלתו, מגע עם סוכן חוץ והפרת הוראה חוקית, ונגזרו עליה שלוש שנות מאסר בפועל.

ענת קם בביהמ"ש, היוםצילום: מילרוד מוטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ