צעקות וגידופים בדיון ועדת החוקה ב"חוק סולברג"

יו"ר הוועדה רותם הוציא 5 חברי אופוזיציה מהדיון, שבסיומו אושר החוק להצבעה. ח"כ לוין: נשחרר את העליון מאחיזת האליטה השמאלנית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יושב ראש הכנסת הורה היום (רביעי) להניח על שולחן הכנסת את הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ("חוק סולברג"), לשם הצבעה בקריאה ראשונה בשבוע הבא. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שאין עילה משפטית לפסילת הליך ההצבעה בוועדת חוקה.

במהלך הדיון, הוצאו מהאולם חמישה חברי אופוזיציה אחרי שהתעמתו עם היו"ר דוד רותם (ישראל ביתנו). אחת מחברי הכנסת שהוצאו, ח"כ זהבה גלאון (מרצ), קראה לעבר רותם "גס רוח", וזה השיב לה לטענתה: "בהמה, עופי החוצה". רותם הכחיש זאת. בהקלטה נשמע רותם אומר: "את אפילו לא בהמה".

מיד לאחר האירועים הסוערים התקיימה ההצבעה על החוק. שבעה חברי כנסת תמכו ושניים התנגדו. סיעת העבודה דרשה הצבעה חוזרת.

לחצו לייק לקבלת כל העדכונים, הכתבות והפרשנויות מאתר "הארץ"

קודם לכן התבצע מהלך שלמעשה הסיר את המכשול החוקתי מהצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה, לאחר שהתברר כי הוא סותר את חוק יסוד: השפיטה. על פי ההצעה החדשה, בחוק לא יהיה כתוב במפורש שלשכת עורכי הדין תידרש לבחור נציג מהקואליציה ונציג מהאופוזיציה בחברות לוועדת המינוי.

יו"ר ועדת חוקה דוד רותם (מימין) לצד יעקב נאמן בישיבת הוועדהצילום: אפלבאום תומר

במקום זאת ייכתב ששני נציגים ייבחרו ברוב של שני שלישים מחברי הלשכה. הנוסח החדש מבטיח – הלכה למעשה, שלא יוכלו להיבחר נציגים לוועדה אלא באמצעות דילים בין הקואליציה לאופוזיציה שיבטיחו מינוי משני המגזרים. בכך, מעריכים בקואליציה שניתן יהיה להתגבר על המכשול העיקרי בחקיקה. היועצת המשפטית לוועדת החוקה, עורכת הדין סיגל קוגוט, הודיעה כי מדובר במהלך כשר.

ח"כ לוין אמר הבוקר בדיון הטעון כי ״אנחנו רוצים לשנות את בית המשפט העליון מהיסוד ולהוציא את השליטה מהאליטה הרדיקלית השמאלנית השולטת בו ולהחזיר אותו לעם״.

"יורים ובוכים"

עו״ד צבי פירון, יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, מחה. לדבריו, ״הרוב בלשכה משקף את רצונם של עורכי הדין בישראל. הצעת החוק הזאת הופכת ומסלפת את הרצון האוטונומי שלנו. איפה החוק הזה התבשל כולכם יודעים. בשביל מה אתם עושים את החוק הפרסונלי הזה? בשביל שיהיה קול חמישי לארבעת הפוליטיקאים החברים בוועדה למינוי שופטים. הוא יספיק בשביל לאשר את מינויים של כל שופטי המחוזי וכל שופטי השלום. אין לחוק הזה מטרה אידיאולוגית אלא פוליטית. הוא משיג את המטרה על גב עורכי הדין. לנו יש זכות למנות שני נציגים, תשאירו לנו אותה״.

ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) תקפה את מנסחי החוק. ״החוק הזה הוא תג מחיר של ימין קיצוני שהחליט לנקום על פרשיות מאלטלנה ועד ההתנתקות. זהו עידן הקרח של מדינת ישראל ולא האביב היהודי״.

ח"כ נחמן שי פנה ליוזמי החוק ואמר: ״אתם בוכים ויורים. טוענים שמקפחים אתכם, שאתם לא בעמדת השפעה, שאין לכם כוח. אבל אתם פועלים באופן שיטתי וסדור כדי לשנות את הכללים, לשנות את המבנים של המוסדות הכי בסיסיים ואתם רוצים לקצור את הפירות הרבה שנים קדימה״.

ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה, ״אני לא מצליחה להבין מה מהות החקיקה החפוזה הזאת. הפעם האחרונה שהיתה חקיקה חפוזה כזאת היתה ב-81' כשסיפחו את רמת הגולן. אתם רוצים לרסק את מערכת המשפט עד דק. אין לי ספק שכבר סגרתם דיל מפוקפק בעניין הזה. שיטת החקיקה הזאת מזכירה לי את המאפיה האיטלקית. אתם מבקשים לאותת לבית המשפט 'יש לנו כאן חוליית חיסול בכנסת, נחסל אתכם אחד אחד'".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ