נאמן: שינוי הוועדה לבחירת שופטים יפתור עיוות דמוקרטי

שר המשפטים הגן בכנסת על הצעות החוק והסביר: השימוש בביטוי "חוק גרוניס" שגוי. לדבריו, "המצב בעליון איום ונורא. מספר התיקים גדול מנשוא"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים54
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, אמר היום (רביעי) במליאת הכנסת כי זו טעות לקרוא להצעת החוק לביטול המגבלה על מינוי נשיא לבית המשפט העליון, "חוק גרוניס". "החוק אינו מכוון אליו אישית. אתם טועים ומלבישים תגיות", אמר. לדבריו, "בעבר כיהנו נשיאים בעליון לתקופות קצרות משלוש שנים. כיוון שראיתי דברים אלו, הצעתי לוועדת השרים לתמוך בהצעה. התקנה של שלוש שנים היא לא במקומה ואני מקווה שיורידו גם את ההגבלה לבתי המשפט האחרים כמו המחוזי. אין כל קשר בין ביטול במגבלה של שלוש שנים לבין בחירה כזו או אחרת. הגוף הממנה, ישקול לגופו של עניין ולא לפי מגבלה שהוכחה בעבר כבלתי מתאימה".

יושב ראש הכנסת רובי ריבלין הורה היום להניח על שולחן הכנסת את הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ("חוק סולברג"), לשם הצבעה בקריאה ראשונה בשבוע הבא. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שאין עילה משפטית לפסילת הליך ההצבעה בוועדת חוקה.

יוזמי החוק, בראשם ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) שינו היום (רביעי) את הצעתם באופן משמעותי, לאחר שהתברר כי החוק שיזמו סותר את חוק יסוד: השפיטה. על פי הנוסח המקורי שהציעו, לשכת עורכי הדין נדרשה לבחור נציג אחד מן הקואליציה ונציג אחד מן האופוזיציה כחברים בוועדה למינוי שופטים. אלא שחוק היסוד קובע שהבחירות יהיו חופשיות וללא תנאי. ההצעה החדשה, שאושרה אתמול, קובעת כי לא תהיה התניה בחקיקה לגבי זהות הנציגים, אך הפורום הבוחר בלשכה יידרש לגבש רוב של שני שלישים עבור כל מועמד שייבחר. יוזמי החוק הסבירו כי בשל יחסי הכוחות הסבוכים בתוך הלשכה, בחירת המועמדים תותנה ב"דילים" בין הקואליציה לאופוזיציה שיאפשרו – בסופו של דבר - את התמהיל אותו רצו ליצור בוועדה.

השר נאמן התייחס בנאומו גם להצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה, ואמר כי "הצעת החוק הזו שמשנה וקובעת שלרוב בלשכת עורכי הדין יהיה ייצוג בוועדה, אינה פסולה לדעתי. ההצעה מבקשת להשיג איזון על-ידי הבטחת ייצוג לקואליציה ולאופוזיציה. כיום נוצר עיוות דמוקרטי, שללשכה יש רוב שאינה יכולה לממשו בוועדה. לשמחתי הגיעו לפשרה בנוסח שיחייב הסכמות כך שלא ייבחרו נציגים לעומתיים אלא כאלו המייצגים רוב בלשכה". נאמן הסביר כי המצב בבית המשפט העליון הוא "איום ונורא": "מספר התיקים העומדים הוא גדול מנשוא, ואני צריך לדאוג לציבור שסובל מזה". שר המשפטים התייחס גם להצעה למנות שופט מזרחי לעליון. "פתאום כולם נהיו בעד הספרדים. זו נשיאת שם הספרדים לשווא. גם אני ממוצא ספרדי. בושה וחרפה. הפכו את הנושא הזה לדגל בפריימריס. אני ממש מתבייש בזה. תפסיקו לשחק בסיסמאות משום שיש לכם פריימריס".

. העימות הפוליטי הפך להתנגחות אישית מלוכלכת. ח"כ יריב לוין (ליכוד), אחד מיוזמי החוק, ניהל את המערכה ביד רמה: בצעד כמעט חסר תקדים, הוא ניהל, במקביל, את מרבית ישיבת ועדת החוקה בנושא והפסיק את השתתפותו בה רק כדי לנהל דיון מקביל בוועדת הכנסת שעסק בערר של קדימה על ההחלטה להעביר את החוק לטיפול ועדת החוקה. ״אנחנו רוצים לשנות את בית המשפט העליון מהיסוד ולהוציא את השליטה מהאליטה הרדיקלית השמאלנית השולטת בו ולהחזיר אותו לעם״, אמר בהתרסה לעבר חברי האופוזיציה שהתנגדו לחוק.

יעקב נאמןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ