התובע של אולמרט שכינה שופטים "חמורים" זכה בקידום

עו"ד אורי קורב עורר סערה בהתבטאויותיו נגד מערכת המשפט, אך זכה לתמיכת הפרקליטות במכרז למנהל מחלקה מחוזי. גורם בפרקליטות: אין הצדקה שאירוע חריג יאפיל על קריירה ארוכה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

עו"ד אורי קורב, התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, זכה שלשום בקידום בפרקליטות, פחות משנתיים אחרי שעמד במרכז סערה במערכת המשפט. קורב עלב בשופטים, בהם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, וכינה אותם "חמורים".

קורב זכה בתמיכת הפרקליטות במכרז נציבות שירות המדינה לעלייה לדרגת מנהל מחלקה מחוזי - דרגה ניהולית המקנה תוספת שכר משמעותית. גורם שהיה מעורה בפרטי המכרז אמר אתמול כי קידומו של קורב בתמיכת הפרקליטות משדר מסר כפול - מצד אחד הסתייגות מדבריו, ומאידך קידומו בתוך המערכת אחרי פרק זמן קצר יחסית.

דבריו השנויים במחלוקת של קורב פורסמו בפברואר בשנה שעברה, עת צוטט מתבטא בחריפות בפני סטודנטים נגד מערכת המשפט ובכיריה. קצפה של המערכת המשפטית יצא בין היתר בעקבות דבריו על מניעים זרים, לכאורה, בקבלת החלטות בקרב השופטים. "בהכירי את המקצוע שלנו אני אומר לכם, לפעמים השופט מחליט: למה? כובע. או כי הוא חמור, או כי הוא חושב שהוא יודע הכל, או כי לבו נטה כבר בשלב הזה", אמר קורב לתלמידים.

"חלק גדול מהשופטים במדינת ישראל הם, תסלחו לי על הביטוי, חמורים גדולים, ולכן אין להם מושג מה אתה הולך להגיד", הוסיף קורב. "בהבדל מכם, שלכם יש שכל ישר, באולם לפעמים נפרדים ממנו דווקא שלושת האנשים שאמורים להשתמש בו הכי הרבה", אמר. "ברגע שהוא שופט, הוא כבר לא בן אדם. שופטים - תלוי את מי שואלים - הם בין אנשים למלאכים, זו הדרגה שלהם. חלקם, אם אני הייתי צריך לתת להם, הייתי נותן להם דרגה של חמור".

קורב התבטא גם בגנות נשיאת בית המשפט העליון ביניש כשאמר בהקשר למשפט הנשיא לשעבר משה קצב, כי "בית המשפט העליון הביע את דעתו, דרך אגב, בלי לראות את הראיות - ואמר שיש מספיק ראיות להגשה. היא קראה את התיק? לא. הכל סיסמאות. זה מגוחך".

עם התפוצצות הפרשה אמר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי "מדובר בהתבטאויות קשות שפרקליטות המדינה לא תוכל להשלים עמן. הפרקליטות לא תשלים ולא תקבל כל פגיעה מכל מין וסוג במערכת המשפט, ובמיוחד בשופטי ישראל".

בעקבות הדברים יצא קורב לחופשה וחזר לעבודה בפרקליטות כעבור שבועיים, ובמשך כמה חודשים נמנע מלהופיע בבית המשפט. במסגרת הליך משמעתי בנציבות שירות המדינה, הוטל עליו קנס כספי, נזיפה חמורה והורדת דרגת שכר.

במכרז שבו זכה בהעלאה בדרגה התמודדו תשעה פרקליטים על שלוש דרגות ניהוליות בפרקליטות. ועדת המכרזים שהחליטה על קידומו, התבססה בין היתר על המלצות של הפרקליטות, שהוגדרו כ"יוצאות דופן", לקדם את קורב תוך תמיכה בקידום מצד ועד הפרקליטים.

גורמים בפרקליטות המחוז אמרו אמש כי קורב שילם מחיר אישי, כלכלי ומקצועי: "אין הצדקה שהאירוע החריג, עליו התנצל באופן פומבי, שהתרחש לפני שנתיים, יאפיל על קריירה של 16 שנות עבודה ציבורית ראויה וטובה".

ממשרד המשפטים נמסר כי "השלושה נבחרו פה אחד על ידי ועדת המכרזים שבנציבות שירות המדינה. ועדת המכרזים קיבלה את מלוא המידע בעניינו המשמעתי של עו"ד קורב ושקלה את מכלול הדברים ובחרה בעו"ד קורב לתפקיד. נציין עוד, כי לא קיימת כל מניעה בדין המשמעתי לקידומו של עו"ד קורב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ