קצב: ארור הרגע שנבחרתי לנשיאות המדינה. "3 חיבוקים הפכו עילה להרשעתי"

אחרי הראיונות לעיתונים ולטלוויזיה אתמול, הנשיא לשעבר המשיך את הבליץ התקשורתי ברדיו. 12 ח"כיות חתמו על עצומה שקוראת לפרס שלא לחון אותו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הנשיא לשעבר משה קצב ממשיך בסבב הראיונות לכלי התקשורת, לאחר דחיית ערעורו. הבוקר התראיין קצב לרשת ב', ואמר כי הוא נתון בסערת רגשות ומצבו הנפשי קשה, אולם הוא לא מתכוון לפגוע בעצמו.

בראיון תקף קצב את ההליך המשפטי שהביא להרשעתו. "אוי לה למערכת שבאווירה של לינץ' תקשורתי דנה בדיני נפשות. אי אפשר להוציא אדם להורג בזמן לינץ' תקשורתי שכזה, שאורך חמש שנים, רק על סמך התרשמות מעדים", אמר קצב, והוסיף כי "לא יכול להיות שבית המשפט ירשיע אותי, בעוד הוא מונע ממני להביא עדי אליבי".

קצב האשים כי גורמים פוליטיים שונים שיבשו את החקירה, כשנפגשו עם עדים ודיווחו לאחר מכן למשטרה. "שניים שלושה חיבוקים, בלי שום הצעות מגונות או נגיעות אסורות, זה מה שהפך עילה להרשעתי", אמר. הוא הוסיף כי הוא מקלל את הרגע בו התמודד על נשיאות המדינה, משום שאם לא היה נבחר לא היו נחסכים ממנו כל היסורים שעבר. 

עוד אמר קצב אמר בראיון כי הוא עדיין לא שקל את אפשרות בקשת החנינה. גורמים משפטיים המתמחים בתחום החנינה העריכו באחרונה כי סיכוייו של הנשיא לשעבר לקבל חנינה קלושים. לדבריהם, הנשיא שמעון פרס לא נוהג להקל בעונשים של עברייני מין שהורשעו בביצוע עבירות חמורות כמו אונס, וכן לא להקל על אישי ציבור שהורשעו בעבירות חמורות. בנוסף, נוכח העובדה שקצב טרם התחיל לרצות את עונשו וממילא סירב להודות בביצוע המעשים, לא נראית כל אפשרות ששר המשפטים או נשיא המדינה יבחנו את בקשתו באופן רציני.

12 ח"כיות חתמו אתמול על עצומה הקוראת לנשיא שמעון פרס שלא לחון את קצב. הח"כיות העריכו כי קצב יפעל בימים הקרובים לקבל חנינה, כמוצא אחרון לפני כניסתו הצפויה לכלא בתחילת החודש הבא. את המכתב יזמה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), ובמהלך היום חתמו עליו, בין השאר, השרות לימור לבנת ואורית נוקד, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ, ח"כ זהבה גלאון ממרצ ויו"ר סיעת העצמאות עינת וילף.

"כחברות כנסת, המייצגות בין השאר את ציבור הנשים בישראל, אנו מביעות מחאה נמרצת כנגד קמפיין מביש זה", נכתב בעצומה, "חנינה לנשיא שניצל את מרותו ואנס תהיה אות קלון לחברה הישראלית וליחסה לנשים, ותסיג לאחור את ההישג התודעתי שאפשר לראות בפסק הדין, שניתן ללא מורא וללא משוא פנים. אם נשיא שהורשע בשני מעשי אינוס לא יישב בכלא על מעשיו, יהיה זה פרק שחור בתולדות שלטון החוק הישראלי, פגיעה נוספת בנשים שנפלו קורבן למעשיו ופגיעה משמעותית בדרכן של נשים לאוטונומיה מלאה על גופן".

הנוהג שגובש בקרב מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, והיועצת המשפטית של בית הנשיא, עו"ד אודית קורינלדי, הוא לא לחון עברייני מין לפני שהם ריצו חלק משמעותי מתקופת מאסרם, הודו במעשיהם והסכימו לעבור שיקום.

אתמול פורסמו בכלי התקשורת ראיונות עם קצב. "מאחורי ההאשמות נגדי עמדו פוליטיקאים", אמר הנשיא לשעבר, "אני מתנצל בפני המתלוננות נגדי אם פגעתי בהן. אמשיך להילחם על חפותי. צדקתי תצא לאור גם אם זה אחרי מותי". עוד אמר: "מעולם לא פגעתי באיש, אבל אם יש מישהי שחשה שהיא נפגעה ממני, אני מתנצל בפניה".

"איני מתכוון להתאבד", הצהיר קצב, "אני מבטיח למשפחתי להיות חזק, אבל גם ברזל שמכים בו, כפי שהכו בי בחמש השנים האחרונות, מתכופף. ארור היום שבו נבחרתי לנשיא מדינת ישראל. אני שבר כלי".

הקורבנות של קצב דחו את ההתנצלות, לפי פרקליטיהן. "אין ללכת שולל אחרי קצב ותעתועיו", אמר עו"ד דניאל סרור, פרקליטה של א' ממשרד התיירות, "התנצלותו אינה התנצלות כלל".

קצב בדרכו לבית המשפט העליון, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ