חשש בפרקליטות שעד המדינה נגד אולמרט ימות

בשל החשש, דורשת הפרקליטות להקדים את עדות המפתח בפרשת הולילנד. פרקליטי אולמרט צפויים להתנגד למהלך

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הפרקליטות מתכוונת להגיש בקשה לזימון עד המדינה בפרשת הולילנד למסור עדות מוקדמת, זאת בשל החשש כי העד, הסובל מבעיות בריאותיות חמורות, לא יספיק למסור עדותו, אם המשפט יתנהל בסדר דין רגיל.

זהותו של העד, בשנות ה-70 לחייו, אסורה בפרסום. חלק מרכזי מהאישומים נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ונגד מעורבים נוספים בפרשה מבוססים על עדותו המפלילה, המגובה במסמכים רבים והקלטות.

פרקליטיו של אולמרט צפויים להתנגד לעדות המוקדמת. בפרקליטות הבהירו אתמול כי בכל מקרה, העדות המוקדמת תתבקש רק לאחר שיוגש כתב אישום נגד המעורבים בפרשה, שבמרכזה שחיתות סביב פרוייקט הנדל"ן הולילנד בירושלים וכן פרויקטים נוספים. בהנחה שבית המשפט יאשר את הבקשה, הרי שהעדות צפויה להתקיים בתוך מספר חודשים - זאת לעומת שנה עד שנה וחצי לפי סדר הדין הרגיל.

יצויין כי הפרקליטות כבר הגישה בעבר בקשה למתן עדות מוקדמת באחד האישומים האחרים נגד אולמרט, פרשת "מעטפות הכסף". עד המפתח בפרשה, האזרח האמריקאי מוריס טלנסקי, מסר את עדותו לפני הגשת כתב האישום לבית המשפט המחוזי בירושלים, מחשש שלא ניתן יהיה להבטיח כי ימסור עדות כשיפתח המשפט. עד כה לא התקיים לאולמרט שימוע בתיק הולילנד לאור בקשות דחיה חוזרות מצד פרקליטיו. אולמרט חשוד בקבלת כספי שוחד בסכום כולל של יותר מ-3.5 מיליון שקלים תמורת קידום אינטרסים של יזמי נדל"ן, בתפקידיו כראש עיריית ירושלים ושר המסחר והתעשייה. על פי טיוטת כתב האישום המתגבשת, אולמרט קיבל 1.5 מיליון שקלים בעבור כיסוי גירעון מערכת הבחירות שלו, חצי מיליון לאחיו יוסי, שנקלע לקשיים כלכליים וחי היום בארה"ב, 1.4 מיליון שקלים שביקש בעבור מהנדס עיריית ירושלים אורי שטרית, שנקלע לקשיים, ו-70 אלף שקלים נוספים בעבור מימון סקרים. נוסף לכספי השוחד, שקיבל אולמרט במישרין ובעקיפין, אולמרט חשוד בין השאר בקבלת עט יקר וסיגרים מעד המדינה בפרשה.

בידי המשטרה הקלטות, תדפיסי חשבונות בנק, ספיחי המחאות ומסמכים נוספים, המתעדים העבורת הכספים מעד המדינה לאולמרט ולמעורבים נוספים. גם מנהלת לשכתו שולה זקן, חשודה כי קיבלה שוחד בסכום שבין 60 ל-100 אלף שקל. בין החשודים הבולטים הנוספים: אנשי העסקים דני דנקנר, אביגדור קלנר והלל צ'רני, החשודים במתן שוחד במיליוני שקלים לקידום אינטרסים נדל"ניים. הבולטים ממקבלי השוחד: ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, יעקב אפרתי וסגני ראש עיריית ירושלים - אליעזר שמחיוף, יהושע פולק וחיים מילר - וחבר מועצת העיר אברהם פיינר, וכן מהנדס עיריית ירושלים לשעבר, אורי שטרית.

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר אמש כי "חבל שהפרקליטות לא למדה כלום מהתנהלותה בפרשת העדות המוקדמת של טלנסקי, וחוזרת על אותן הטעויות. לפני שהפרקליטות רצה לעדות מוקדמת, ראוי שתפרסם סוף סוף לציבור מה ההסכם שנחתם עם עד זה ומה הכספים שהובטחו לו תמורת עדות זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ