הסופרת אילנה המרמן נחקרה בשלישית לאחר שהסיעה פלסטיניות וילדיהן לטיול בישראל - משפט ופלילים - הארץ

הסופרת אילנה המרמן נחקרה בשלישית לאחר שהסיעה פלסטיניות וילדיהן לטיול בישראל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשטרה חקרה שלשום בפעם השלישית את הסופרת והמתרגמת אילנה המרמן מירושלים, בחשד שעברה על חוק הכניסה לישראל והסיעה למדינה כמה פעמים פלסטינים ופלסטיניות בלא אישורים. כך דיווחה המרמן ל"הארץ". לפני יותר משנה החלה המרמן להסיע נשים פלסטיניות וילדיהן אל מחוץ לגדה המערבית. מה שהתחיל ברצון לאפשר להן חוויות שנמנעות מהן (כמו רחצה בים או ביקור בירושלים), ובהתנגדות עקרונית לשלילת חופש התנועה מפלסטינים ואפלייתם לעומת יהודים, התפתח לפעולה פוליטית ופומבית מצדה, שעליה דיווחה לראשונה בכתבה במוסף "הארץ" (8.5.2010). בעקבות פרסום הכתבה נחקרה במשטרה בפעם הראשונה באוקטובר 2010. למרות זימוניה לחקירת המשטרה, המשיכה המרמן להסיע נשים פלסטיניות ולארחן.

היא סיפרה כי בחקירתה שלשום, שארכה כשעתיים, הבינה מהשוטר החוקר, רפ"ק שמואל בן עמוס, כי עניינה הועבר לפרקליטות המדינה וכי בכירים ממנו יחליטו אם להעמידה למשפט. בעקבות כתבתה ממאי 2010, שתיארה "יום כיף" עם שלוש נשים, הגישה עו"ד שימרית אלקלעי, מפורום משפטי למען ארץ ישראל, תלונה ליועץ המשפטי לממשלה, שבה ביקשה לפתוח בחקירה נגד המרמן. זמן קצר לאחר מכן הגישה פרקליטות ירושלים תלונה למשטרה, שזימנה את המרמן לחקירה. בעקבות הזימון פרסמו 12 נשים ישראליות יהודיות מודעה בתשלום, ובה הודיעו שיזמו נסיעות ופעולות בילוי דומות עם נשים פלסטיניות וילדיהן, תושבי הגדה המערבית. עצומה דומה שנייה פורסמה לאחר חקירתה הראשונה של המרמן במשטרה, באוקטובר 2010. הפעם הודיעו 19 נשים נוספות כי אירחו קבוצה גדולה של פלסטיניות וילדיהן ללא אישורים, וכי "ימשיכו לעשות כן". או אז זימנה המשטרה 28 נשים לחקירה, בהן המרמן.

מבין נשים אלו היתה המרמן היחידה שזומנה שוב למשטרה. שלשום נשאלה על סיפור שכתבה ופורסם גם הוא במוסף "הארץ" ביולי 2011, על הכנסתם של פועלים פלסטינים לישראל בלא אישורים. זו הפעם הראשונה שנאמר לה שהיא חשודה גם בהברחת פלסטינים (ולא רק פלסטיניות). המרמן אמרה לחוקר שהסיפור הוא יצירה ספרותית שכתבה ושיסיק מה שברצונו. היא סירבה לענות לשאלותיו היכן גרות הנשים שהסיעה לישראל.

אילנה המרמןצילום: דניאל צ'צ'יק

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ