ביניש הטילה וטו על הדיל למינוי שופטים לעליון

ישיבת הוועדה לבחירת שופטים התפזרה בלי שהוחלט על מינויים. חברי הוועדה סיכמו כי רשימת המועמדים לכהונה בעליון תורחב, כך שישתלב בה גם מועמד מזרחי. הישיבה הבאה - ביום שישי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ישיבת הוועדה לבחירת שופטים התפזרה אתמול מבלי שנבחרו שופטים לבית המשפט העליון, כשברקע מתיחות חריפה בין שר המשפטים יעקב נאמן, לבין נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ושופטי העליון החברים בוועדה, מרים נאור ואשר גרוניס. הדיל שקידם נאמן, במסגרתו אמורים היו להיבחר אתמול לכהונה בעליון השופטים נעם סולברג, צבי זילברטל ודבורה ברלינר, התפוגג, לאור וטו שהטילו ביניש, גרוניס ונאור. אל שלושת השופטים הצטרפה נציגת לשכת עורכי הדין בוועדה עו"ד רחל בן ארי.

חברי הוועדה סיכמו על פתיחת רשימת המועמדים לכהונה בעליון, מתוך כוונה לעבות את הרשימה ולהוסיף מועמדים ממוצא מזרחי. נאמן, שחשש בשבועות האחרונים מהתנגדותה של ביניש לדיל, עדיין לא אמר נואש, וביקש להעלות שוב את המינויים לעליון בישיבת הוועדה שנקבעה ליום שישי - ישיבה שנועדה לבחור שופטים לבתי משפט מחוזיים ושלום. יחד עם זאת, הסיכוי כי שופטי בית המשפט העליון יחזרו בהם מסירובם לקיים את הדיל, ולו במתכונת חלקית, נמוכה.

חברים בוועדה העריכו כי לאור פתיחת הרשימה, והעלאת שמות של מועמדים חדשים, צפויים לחלוף כמה חודשים עד שהוועדה תוכל להתכנס שוב, לאחר שתגבש הסכמות לדיל חדש. החברים העריכו כי יש אפשרות שבחירת השופטים לעליון תתקיים רק אחרי פרישתה של ביניש, בעוד שלושה חודשים.

בדיון אתמול הבהירה ביניש כי לה, לגרוניס ולנאור אין התנגדות לבחירתו של סולברג לבית המשפט העליון, וכי היא סבורה שסולברג הינו שופט מוכשר וראוי. מנגד הבהירו ביניש והשופטים כי באווירה הציבורית שנוצרה סביב מועמדותו של סולברג, בחירה בו כעת תתפרש כבחירה במועמד בעל גוון פוליטי. לבחירה שכזו, לפי השופטים, עלולות להיות השלכות מסוכנות על בית המשפט העליון. ביניש הודתה כי הפרסומים ביחס לסולברג ולמועמדותו גרמו לו עוול ופגעו בו.

בנוסף, הבהירה ביניש כי מן הראוי לפתוח את רשימות המועמדים ולהוסיף גם מועמדים מזרחיים. גורם המקורב לביניש הבהיר אמש כי נוצר מצב שבו "הפילו" על שופטי העליון את האשם, כאילו בגלל השופטים החברים בוועדה לא ממנים שופט מזרחי. מקורבה של ביניש הוסיף כי קיום הדיל היה יוצר תמונה מעוותת לפיה השופטים אינם מעוניינים לבחור מועמד מזרחי. לדבריו, בימים האחרונים ביקשה ביניש מנאמן שלא לכנס את הוועדה, ולאפשר פתיחה של רשימת המועמדים, ובכלל זה הוספת מועמדים ממוצא מזרחי, אולם נאמן עמד על קיום הישיבה מתוך ניסיון לממש את הדיל.

מקורבה של ביניש הודה שנשיאת העליון מבינה כי לאחר שוויתרה אתמול על תמיכתה בדיל, לא מן הנמנע שלא תוכל למנות עד לסיום כהונתה שופט ממקורביה. אולם לדבריו, היא עמדה על כך שבאווירה הציבורית שנוצרה לא ימונה שופט בעל גוון פוליטי, וכי תתאפשר בחירת מועמד מזרחי.

נאמן מצדו תקף בישיבה את ביניש ואת שופטי העליון שטרפדו את בחירת השופטים, תוך שהם מתעלמים לדבריו מהעומס המוטל על העליון ומהפגיעה הקשה בשירות לאזרח.

חבר הוועדה אורי אריאל מהאיחוד הלאומי אמר אמש כי הוא "מצטער על כך שלא נבחרו שופטים. אני לא רואה איך הם ייבחרו בהמשך השבוע. הדברים בהחלט יכלו להתנהל אחרת. כעת האחריות על העומס מוטלת על כתפי מי שמנע היום את ההצבעה".

אחד מחברי הוועדה העריך אתמול שביניש "יושבת על הגדר", וממתינה לראות את תוצאות בחירת שני נציגי לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים. הבחירות ייערכו מחר במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין. בהנחה שהכנסת לא תספיק לחוקק את החוק המקנה שריון ליו"ר לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים עד מחר, הרי שבמועצה הארצית ייערכו בחירות חשאיות לקביעת שני נציגי הלשכה בוועדה.

במועצת הלשכה יש רוב לסיעתו של ראש הלשכה לשעבר עו"ד יורי גיא-רון, המקורב לביניש. אם בבחירות החשאיות ייבחרו שני נציגים המזוהים עם גיא-רון, כפי שביניש מקווה, הרי שיהיה לה בסיס תמיכה משמעותי שיאפשר לה עמדת מיקוח מול נאמן לפני פרישתה.

בתוך כך, עשרות סטודנטים מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב הפגינו אתמול בצהריים בחולצות שחורות, במחאה על "מותה הצפוי של הדמוקרטיה הישראלית בעקבות חקיקה אנטי-דמוקרטית המקודמת בכנסת", כלשונם. "המחאה התארגנה בימים האחרונים בפייסבוק בעקבות שורת חוקים שנויים במחלוקת, ובהם החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, החוק המגביל תרומות לארגוני השמאל והחוק המגדיל את סכומי הפיצויים במקרים של הוצאת לשון הרע", הסביר אמיר כידון, סטודנט שנה ג' למשפטים ולפילוסופיה, "זהו רק צעד ראשון במאבק שלנו".

להפגנה התפרצו כמה פעילים בתא הסטודנטים של תנועת "אם תרצו", כשהם נושאים את השלט "די לחתרנות! יופסק מימון ארגונים בשירות ממשלות זרות". פעילי אם תרצו קראו "גם ליהודים יש זכויות אדם", ובין הצדדים התפתח עימות מילולי.

לדברי מתן פלג, סטודנט לתואר שני בחקר סכסוכים ופעיל בתא אם תרצו, "עשינו זאת כדי שקולו של הרוב הדומם יישמע. יש קבוצה של ארגוני שמאל שמנסים לצייר תמונה שגויה לפיה כל הסטודנטים נגד הגבלת העמותות, כשלמעשה המון סטודנטים חושבים שזו התערבות בלתי ראויה שחייבת להיפסק".

השתתפה בהכנת הכתבה: טלילה נשר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ