כספומט הסמים של ירושלים - מחנה שועפט

מאז נבנתה גדר ההפרדה המקיפה את מחנה הפליטים בירושלים, המשטרה אינה נראית בו עוד. לדברי התושבים, המחנה הפך חממה של סמים ונשק. הלקוחות הם תושבי המקום וישראלים. המשטרה: אנחנו פועלים במחנה באופן סמוי בלבד

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כתב אישום חמור הוגש לפני שבועיים לבית משפט השלום בירושלים, נגד מוחמד אבו-נגמה, תושב מחנה הפליטים שועפט, ונגד אשר אבקסיס, תושב מבשרת ציון. הם מואשמים שסיפקו יחד, במשך כחצי שנה, סמים קשים ללקוחות בירושלים ובסביבה, רבים מהם קטינות, וגבו טובות הנאה מיניות תמורת סם, לעתים תוך שימוש באלימות. "מרשי מכחיש כל קשר לעבירות של סחר בסמים ואין ראיה לעבירה של הדחת קטינים", טען בבית המשפט עו"ד יהודה שושן, סנגורו של אבקסיס. גם אבו-נגמה מכחיש.

העובדה שאחד הנאשמים הוא תושב מחנה הפליטים שועפט אינה מפתיעה את מועז זעתרי, מנכ"ל עמותת "אל-מקדסי" למלחמה בסמים במזרח ירושלים. לדבריו, מחנה שועפט הכלול בירושלים הפך בשנים האחרונות ספק סמים מרכזי לבירה ולסביבתה. "במזרח העיר אנשים קוראים לשועפט ‘שיקגו'", הוא אומר. "אתה יכול לראות אנשים מסתובבים שם עם כלי נשק ומוכרים סמים בלי חשבון". סיבה עיקרית לכך, לטענתו, היא גדר ההפרדה שמקיפה את המחנה, ומבודדת אותו מירושלים. בכניסה הקדמית היחידה הוצב מחסום צה"ל. הכניסה האחורית נותרה יעד נוח לחדירות מהשטחים.

תושבי שועפט חשים שהרשויות בישראל שכחו אותם. מאז הוקמה הגדר, הם טוענים, נוכחות המשטרה במחנה ירדה דרמטית. במשטרה טוענים שהם נוכחים בשועפט, אבל באופן סמוי. "אדם שמסתכל מבחוץ לא יראה את הפעילות, היא נעשית מתחת לפני השטח", אמר גורם בצמרת המחוז. "מתחילת השנה ביצע מפלג המיעוטים 14 פעולות תפיסה של סוחרי סמים ונשק בשועפט".

אבל גם במשטרה מודים בקושי מיוחד לפעול שם. לדבריהם הקושי נעוץ בצפיפות המחנה ובעוינות התושבים. "פעם נסענו לשועפט לאבטח אמבולנס מד"א שנסע להציל חיים, וחטפנו יידויי אבנים", סיפר הגורם, "ארבע ניידות יצאו מרוסקות".

החלק הגדול של הסמים מגיע לישראל מהגדה וממדינות ערב, דרך ספר המדבר בדרום ים המלח ומשם לכניסה האחורית של שועפט. לפי נתוני אגודה לזכויות אזרח, שועפט הפך בשנתיים האחרונות אבן שואבת לסוחרי סמים ונשק, ומושך לקוחות רבים מישראל. לטענת האגודה, באחרונה יש סחר נשק ער במחנה. סנדוקה: "התחלנו לראות שסוחרים שם בנשק אוטומטי מסוג ‘קרלו'. הם משיגים אותו בשכם ומביאים לפה. זה עולה 3,000 שקל חתיכה. ראיתי גם ילדים שמשתמשים בנשק הזה".

במשטרה מודים בקושי להפסיק את תנועת הסמים והנשק בשועפט. "בפעולות חשיפה יש בעיה", אומר בכיר במשטרת ירושלים. אבל לדבריו נעשים ניסיונות אינטנסיביים לבלום את הפעילות הלא חוקית.

יו"ר ועד התושבים במחנה, ג'מיל סנדוקה, סקפטי. הדוגמה הטובה ביותר לכך, הוא מחווה בידו, היא המבנה הגדול בכניסה למחנה, כ-30 מטרים מהמחסום. "זה היה פעם מפעל קוקה קולה. היום נרקומנים מסתובבים פה כל היום". לפני כחודש וחצי נמצאה שם גופת נרקומן, מתושבי המחנה, וכחודשיים לפני כן גופת נרקומן אחר, תושב יפו.

"רוב המקרים הקשים של סמים במזרח ירושלים הם משועפט", אומר מועז זעתרי. "אנחנו יודעים על ילד בן 9 מהשכונה, שמכור לסמים, ועל ילדה מכורה בת 12. מוכרים שם סמים בקיוסקים, במכוניות, בכביש". לדברי סנדוקה, "אתמול ראיתי יהודייה, בת 19, שבאה עם סוחר סמים. עקבתי אחריהם. היא עברה את המחסום, נכנסה אתו למחנה, לקחה את הסמים והלכה. עכשיו מי יודע לאן היא הולכת עם זה? אולי לאוניברסיטה".

ממשטרת ירושלים נמסר שאחריותה היא ברמה האסטרטגית, ושהאחריות להפסקת זרם השוהים הבלתי חוקיים לשועפט היא של המנהיגות במחנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ