החוק לחיזוק הימין בבחירת שופטים צפוי לעבור היום בקריאה ראשונה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת צפויה לאשר היום בקריאה ראשונה את הנוסח החדש של החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים - חוק שיחזק את הימין. במקביל צפויה מפלגת קדימה לקיים "כנס משפטנים" במחאה על גל החקיקה השנוי במחלוקת מן השבועות האחרונים. בכנס, שכותרתו "מתגייסים להצלת הדמוקרטיה", ינאמו נשיאת מועצת העיתונות השופטת בדימוס דליה דורנר; המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר אליהו מצא; והשר לשעבר פרופ' אמנון רובינשטיין.

נוסח החוק שיעלה היום להצבעה נועד לעקוף את הקביעה שהנוסח המקורי אינו חוקתי. במשרד המשפטים קבעו כי הנוסח שלפיו לשכת עורכי הדין נדרשה למנות לוועדה לבחירת שופטים נציג אחד מהקואליציה ונציג אחד מהאופוזיציה, סותר את "חוק יסוד: השפיטה", שקובע שהבחירות יהיו ללא תנאים. הנוסח החדש קובע שלא תהיה התניה בחקיקה לגבי זהות הנציגים, אך הפורום הבוחר בלשכה יידרש לגבש רוב של שני שלישים לבחירת מועמד. יוזמי החוק הסבירו כי בשל יחסי הכוחות הסבוכים בלשכה, בחירת המועמדים תותנה בדילים בין הקואליציה לאופוזיציה, שיביאו בסופו של דבר לתמהיל שרצו ליצור.

כוונת הקואליציה להשלים את חקיקת החוק בקריאה שנייה ושלישית בהליך מזורז כשלה, והוא לא יושלם עד לבחירת נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, מחר. במקום זאת, יו"ר הקואליציה זאב אלקין (ליכוד) הבהיר כי בכוונתו להוסיף סעיף חדש בחוק, שיחייב את לשכת עורכי הדין לקיים בחירות מחודשות לנציגיה בוועדה ברגע כניסתו של החוק לתוקף.

עו"ד צבי פירון, יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, מחה על עצם הנחתו של החוק. בדיון האחרון בוועדת החוקה אמר פירון כי הרוב בלשכה משקף את רצונם של עורכי הדין בישראל: "הצעת החוק הזאת הופכת ומסלפת את הרצון האוטונומי שלנו. איפה החוק הזה התבשל כולכם יודעים. בשביל מה עושים את החוק הפרסונלי הזה? בשביל שיהיה קול חמישי לארבעת הפוליטיקאים החברים בוועדה למינוי שופטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ