נתפס נוהג שיכור אך המשטרה משכה התביעה

השופט מתח ביקורת חריפה על המשטרה שביטלה את האישום בשל "כשל טכני": ישנו אינטרס ציבורי ברור ואפשר היה להרשיע אותו

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
אלי אשכנזי

שופט בית משפט השלום לתעבורה בצפת, בסאם קנדלפת, מתח ביקורת חריפה על המשטרה שהחליטה לחזור בה מכתב אישום נגד נהג שלכאורה נתפס נוהג בשכרות.

"אתה תוהה מדוע המאשימה (המשטרה, א"א) יכולה לגלות התחשבות כה גדולה בפגמים טכניים עד כדי חזרה מאישום, דווקא בתיקים החמורים של נהיגה בשכרות. ומאידך, מתעקשת לנהל מלחמת חורמה, תוך ניצול עיקר משאביה ומשאבי בית המשפט המצומצמים, בתיקים השוליים שאין כל אינטרס ציבורי במיצוי הדין עם הנהג המעורב", כתב השופט בהחלטתו לזכות את הנאשם, נוכח החלטת התביעה על חזרתה מאישום.

מדובר במקרה בו עצרה המשטרה לבדיקת אלכוהול נהג, תושב צפת. במהלך בדיקת הנשיפה עלה כי בגופו נמצא אלכוהול בריכוז של 925 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף - מדובר בריכוז אלכוהול הגבוה פי שלושה מהסף בו נחשב אדם לשיכור.

בדיקת שכרות ברחובות. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: אילן אסייג

התיק נגד הנהג כבר עלה לדיון בפני השופט קנדלפת, כאשר במהלך המשפט אף הוצגו בפניו ראיות נוספות לבדיקת הנשיפה ומהן עלה כי הנאשם נהג תחת השפעת אלכוהול. מדובר בדו"ח משטרתי שממנו עלה כי הנהג הודה כי שתה משקה משכר קודם לנהיגה, מפיו נדף ריח חזק של אלכוהול, והתנהגותו הוגדרה כ"רדומה". עוד עלה מאותו דו"ח כי הנאשם התנדנד ונכשל במבחני הביצוע: בהליכה על קו, ובהבאת האצבע לאף. יש לציין כי ניתן להרשיע נהג בעבירת שכרות על סמך "דו"ח מאפיינים" שעורך השוטר וכולל התנהגות, ריח אלכוהול ומבחני ביצוע.

אולם, לפני ארבעה ימים, בדיון בו היתה אמורה התביעה להציג את טיעוניה, היא חזרה בה במפתיע, וטענה כי בדיקת האלכוהול לקתה בכשלים נוכח העבודה כי המכשיר לא כויל וכן בגלל שלא היו ראיות שיכולות להוכיח כי הנאשם המתין 15 דקות, כנדרש, בטרם נערכה לו הבדיקה. בנוסף לכך, שני עדי תביעה אשר הבחינו בנהיגתו של הנאשם בטרם נעצר, לא הופיעו לדיון.

השופט תמה על החלטת התביעה לסגת בה מכתב האישום, עוד בטרם נערך כלל דיון בתוקפה של בדיקת הנשיפה ובהתעלם מהראיות הנוספות. "לאור האמור, ונוכח האינטרס הציבורי הקיים במיצוי הדין עם עבריינים שמסכנים את שלום המשתמשים בדרך עקב נהיגה בשכרות ברמות כה גבוהות כדוגמת תיק זה, על כורחך נמצא תוהה מדוע החליטה המאשימה לוותר ולא המשיכה בניהול התיק, ולו במחיר של הרשעה בעבירה אחרת, קלה יותר, של נהיגה תחת השפעת אלכוהול, שרוב הסיכויים שהנאשם היה מורשע בה", כתב השופט בהחלטתו.

השופט הבהיר בהחלטתו כי בית המשפט אינו מוסמך לדחות את הודעת התביעה על חזרתה מכתב האישום וקבע כי "במצב זה אין מנוס אלא מלזכות את הנאשם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ