המדינה נאבקת להשגת דריסת רגל בהר מירון

קבר הרשב"י, האתר הקדוש בהר שמספר המבקרים בו שני רק לכותל המערבי, מנוהל על ידי שורת גופים, שחלקם מתנגחים ביניהם כבר 150 שנה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בג"ץ דחה לפני מספר ימים עתירה שהגישה ישיבה הפועלת במתחם קבר הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי) במירון נגד כוונת המדינה להפקיע ולרכוש חלקים משטח האתר לצורכי ציבור. התנגדות "ישיבת התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי", השייכת להקדש הספרדי, נובעת ככל הנראה מחששותיה כי בכוונת המדינה לנהל לבסוף את כל האתר הקדוש, במקום שלל הגופים הפועלים בו כיום.

טרם ההפקעה צפוי עדיין הליך שימוע ובו ישמיעו את דברם 20 גופים המתנגדים לה. אם יידחו ההתנגדויות, ייתכן והגופים המתנגדים יבקשו לקבל פיצויים, זאת למרות טענתם כי לאורך השנים הפעילות במקום לא הניבה להם כל רווח, ואף גרמה להפסדים. במקרה ויטענו לפיצויים, ייאלצו להוכיח כי אכן הרוויחו כסף מפעילותם ולפרוש רווחים כאלו בפני שמאי.

מתחם הרשב"י הוא האתר הדתי השני מבחינת מספר המבקרים, אחרי הכותל המערבי. על פי ההערכות, יותר ממיליון מבקרים מגיעים למקום מדי שנה. שיא הביקורים מגיע  בעליה לרגל בהילולת רשב"י בל"ג בעומר. בחג האחרון הגיעו לאתר כ-400 אלף חוגגים.

מתפלל בקבר הרשב"יצילום: ג'יני

על פי דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שפורסם לפני שלוש שנים, "גורמים רבים מעורבים בניהולו (של האתר) במשך השנה כולה ובאירועים מיוחדים והמוניים, ששיאם בהילולת ל"ג בעומר, בה משתתפים מאות אלפי מבקרים. המחלוקות בין גורמים אלה נמשכות שנים ויוצרות מצב של שיתוק".

על מלחמות השליטה במתחם ועל הליקויים הבטיחותיים במקום, כמו גם על ליקויים של זיהום סביב האתר, פורסם בעבר בכתבות ב"הארץ".

הקבר נמצא ברשימת המקומות הקדושים הרשמיים בישראל, אולם רק לפני שלוש שנים, אחרי פרסום דו"ח המבקר, החלה לפעול במקום ועדה מטעם המדינה, בשם "ועדת החמישה". הוועדה נתקלת בהתנגדויות רבות מצד פלגים מסויימים בעולם החרדי. פעילותם של אותם גורמים אף הביאה בעבר להתפטרותו של ראש הוועדה, הרב שמואל רבינוביץ' - רב הכותל, ובמקומו מונה אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל מע"צ. לצידו יש שני נציגים אשכנזים ושניים ספרדים. בתקופה בה עמד רבינוביץ' בראשות הועדה הוא נתקל בגילויי אלימות, הפגנות ואיומים, בעקבות שיפוצים שאישרה הוועדה במתחם הקבר, בין השאר משום שבמהלך השיפוצים נמצאו במקום עצמות, דבר שעורר את קצפה של העדה החרדית. העבודות עוררו סערה בעולם החרדי וליבו את העימות סביב השליטה על האתר.

מבקר המדינה בקבר הרשב"י לאחר פרסום הדו"חצילום: ארצי דרור

היום ועדת החמישה כמעט ואינה מתכנסת בשל אי הסכמות בין חבריה. בנוסף, הוועדה אינה מהווה גוף משפטי, והמדינה עדיין לא הקימה גוף כזה, שינהל את המקום ויקבל לידו את האדמות שיופקעו וירכשו.

יש לציין כי בשנים האחרונות השקיעה המדינה מיליוני שקלים בשיפוץ המקום, לצד ההוצאות הגבוהות הכרוכות בהילולה בל"ג בעומר, בהן נושאת המדינה. אולם למרות זאת ועל אף סכומי הכסף האדירים שמשקיעה המדינה במקום, היא טרם הצליחה להעביר את האתר לשליטתה. חלק מהמקום עדיין מצוי בידי "הקדש" ספרדי, המחזיק במתחם קופות צדקה. על פי הערכות של גורמים המעורים במתרחש במקום, כשלושה מיליון שקלים נתרמים לקופות הצדקה באתר, מהם כשני מיליון שקלים לקופות שבידי ההקדש הספרדי ורק כמיליון שקלים לקופות שבידי הוועדה מטעם המדינה.

במקביל לניסיון המדינה לקחת את המקום תחת חסותה, מתרחשת באתר הקצנה דתית. בשנים האחרונות נבננו בו שביל טהרה תלוי על צלע ההר מחשש לחילול קברים, וכן הוקמו מחיצות שהולכות וגובהות מדי שנה וחוצצות בין נשים לגברים - ממגרשי החניה ועד למתחם הקבר.

לצד רצון המדינה לקבוע דריסת רגל באתר, סביב השליטה במקום מתנהל סכסוך משפטי ארוך בין עמותות והקדשות רבות.

מאבקי השליטה על אזור חלקת הקבר בין הגופים האשכנזים והספרדים סבוכים ונפתלים ונמשכים כבר כ-150 שנה, אך גברו מאוד בשנים האחרונות, עם העלייה החדה במספר המבקרים המגיעים למקום, ויש האומרים כי ליבו של הוויכוח נובע ממניעים כלכליים. על פי החלוקה בין הגופים, רובו של השטח הבנוי וקופות הצדקה מצויים בידי ה"הקדש הספרדי".

בדיון בבית המשפט לפני כשלוש שנים טענה המדינה כי "אתר קבר הרשב"י מנוהל כ'עסק משפחתי' וכי עולה תמונה עגומה של הזנחה באתר, וכן של ניהול כושל".

זמן קצר אחרי חיבור הדו"ח שחיבר, ביקר מבקר המדינה במקום ואמר כי "המצב באתר מעציב מאוד". מאז השתפר מאד מצבו החזותי של האתר. בין השאר המבנים וסביבתם שופצו ונוקו, תשתיות התחבורה שודרגו ובעת שני ימי ההילולה מפעילה המדינה מערך הסעות אדיר המונע את עומסי התנועה הבלתי נסבלים שפקקו את כל איזור מירון.

אולם עדיין קיימים ליקויים שונים באתר, כגון העדר שירותי וחניות עבור נכים, ולא נפתרה סוגיית איסוף הכספים בקופות הצדקה באתר, המופעלות היום ברובן על ידי הקדש ולא על ידי המדינה.

לא נפתר גם מחדל נוסף, שצויין בדו"ח ועסק בפעילויות במתחם הקבר הנוגדות את הוראות חוק השמירה על המקומות האוסרות רוכלות, פשיטת יד, אכילה ולינה במקומות קדושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ