הכנסת דנה בחוק לשון הרע |

למרות המשמעת הקואליציונית, יו"ר הכנסת ריבלין יצביע נגד

שרים הביעו התנגדות לחוק ועשרות ח"כים צפויים להיעדר, אולם בקואליציה מעריכים שההצעה תעבור. השאלה היא אם גם נתניהו יבקש להתקזז

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, החליט להצביע נגד חוק לשון הרע, בניגוד לעמדת הקואליציה. ריבלין: "התקשורת הרוויחה את היוזמה ביושר אבל הצעת החוק איננה מידתית. ההצעה פוגעת בחופש הדיבור ועלולה להמיט אסון על שוק העיתונות. היא תגרום לסגירתם של כלי תקשורת קטנים אך חשובים מאין כמותם לשיח הציבורי בישראל, והיא תסרס את היכולת של האחרים, מלמלא את תפקידם החשוב בדמוקרטיה. בהצעת החוק הזו הכמות יורדת למהות, זהו מהלך ששופך את התינוק עם המים."

שרים וחברי כנסת בליכוד הביעו בישיבת הסיעה היום (שני) התנגדות נחרצת לנוסח הנוכחי של הצעת לתיקון חוק לשון הרע שיזם חבר הכנסת יריב לוין. השרים בני בגין, דן מרידור, מיכאל איתן, כמו גם חברת הכנסת ציפי חוטובלי, מחו על הסכום הגבוה של פיצויים שנקבע בחוק. ח"כ לוין הבהיר בדיון כי לאחר ההצבעה היום, בכוונתו לפתוח את נוסח החוק הקיים ולהכניס בו מספר שינויים, כולל שינוי בגובה הפיצויים, אך הוא לא נקב בגובה הקנס החדש שבכוונתו להציע.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

חברי הקואליציה עינת וילף ואורי אורבך פנו מוקדם יותר ליו"ר הקואליציה זאב אלקין וביקשו ממנו שיתיר להם להצביע נגד החוק, אף שהוטלה משמעת קואליציונית. אלקין הודיע לשניים, כמו גם לכל שרי הליכוד וחברי הכנסת של התנועה, כי המשמעת הקואליציונית שרירה וקיימת ואיש לא יוכל להתנגד לחוק. בקואליציה ובאופוזיציה נרשמו פניות של עשרות חברי כנסת, שביקשו להתקזז ולא להיות נוכחים בהצבעה הערב, כדי ששמם לא יתנוסס כמי שתמכו או התנגדו למהלך. בקואליציה העריכו שעשרות בודדות של חברי כנסת יתקזזו בסופו של דבר, ואולם הרוב להצעת חוק לשון הרע מובטח, כמו גם לתיקון לחוק לשינוי הוועדה לבחירת שופטים.

בכנסת ממתינים לראות כיצד יצביע ראש הממשלה בנימין נתניהו בסופו של דבר בחוק איסור לשון הרע - הווה אומר, האם גם הוא יפנה ברגע האחרון להנהלת הקואליציה בדרישה להתקזז, כדי שלא לשבת באולם המליאה בעת שהחוק השנוי במחלוקת עולה להצבעה. מוקדם יותר, כשנשאל בישיבת סיעת הליכוד כיצד יצביע, הוא סירב לנקוב בתשובה, ואחרי התמהמהות ואמר "חכה ותראה".

\
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ