מועמדים לוועדה לבחירת דיינים: "נגן על זכויות הנשים בבתי הדין – בלעדיהן"

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

המועמדים לוועדה למינוי דיינים לא מנסים לטשטש: פוליטיקה היא שם המשחק, והיא זו שתגרום קרוב לוודאי לביטול הייצוג הנשי בוועדה, לראשונה זה 12 שנים. עם זאת, שניים מהמועמדים המובילים, אחד מהם חרדי, מכחישים שהם מחויבים למפלגות החרדיות ומצהירים על עצמם כעצמאים.

כפי שנחשף אתמול ב"הארץ", בבחירות שתקיים היום לשכת עורכי הדין על איוש שני הנציגים מטעמה בוועדה למינוי דיינים, אפסו הסיכויים למינוי אשה. עו"ד יורי גיא-רון, העומד בראש מחנה הרוב במועצה הארצית של הלשכה, חזר בו מתמיכה כתובה שנתן לפני חודשים אחדים במועמדת אשה, והוא יתמוך בעורכי הדין אשר אקסלרוד ומרדכי אייזנברג לנציגי הלשכה. גם בתרחיש השני, שבו מי שיזכה לאייש את אחד משני המושבים יהיה יו"ר הלשכה דורון ברזילי (על פי החוק שמקדם שר המשפטים נאמן) - אין לנשים תקווה. על פי דיל שנרקם בין ברזילי לבין ש"ס, יו"ר הלשכה יתמוך במועמד המקובל על ש"ס לוועדה, ככל הנראה עו"ד דורון שמואלי.

מבין שבעת המתמודדים על שני המושבים בוועדה למינוי דיינים, רק אשה אחת הציגה את מועמדותה לוועדה, והיא לא זכתה לתמיכתו של איש מראשי הגושים. רק נס יביא אותה לוועדה בבחירות החשאיות שייערכו היום.

"אני מאוד מקווה שהפוליטיקה אכן תביא אותי לוועדה למינוי דיינים, לתפקיד שבו אני חפץ מאוד", אמר אקסלרוד ל"הארץ". אקסלרוד, חילוני, לשעבר שותפו של ח"כ רוני בר-און (קדימה), הוסיף: "קשה לי להאמין שאשה משדולת הנשים תועיל כמוני לטובת הנשים. מטבע הדברים, לפחות לעת הזאת, אשה משדולת הנשים עלולה לעורר התרסה ואנטגוניזם שאולי יפריעו לה להוליך מהלכים נכונים".

אקסלרוד קרא לארגוני הנשים לשתף עמו פעולה, והוסיף כי הוא סבור שמערכת בתי הדין צריכה לעבור רפורמה מרחיקת לכת. "אין לי חברים דיינים וכמעט לא הופעתי בבתי הדין", אמר. "אני רק יודע איך המערכת הזאת נראית בציבור הרחב. הייתי רוצה לראות דיינים נבחרים בצורה ראויה, לא בגלל שהם קרובי משפחה של מישהו אלא בגלל שיש להם כישורים טובים וידע משפטי, גם בדין המדינה. הייתי רוצה לדאוג שיהיו דיינים עם מוסר עבודה שבאים ב-8 בבוקר כמו שהשופטים מגיעים והולכים בשעות מאוחרות כמו השופטים, ולא כמו שאני שומע שבאים ב-10 או 11 והולכים ב או בשתיים בצהריים. זה חילול שם שמיים ברבים".

המועמד החרדי מבין השניים, אייזנברג, אמר: "אני לא נציג - לא של ש"ס ולא של המפלגות החרדיות. ההפך - אני נציג עצמאי". הוא אמר כי "מרבית הדיינים כיום במערכת, למרות הסטיגמה, עושים ימים כלילות להתרת עגונות, כולל הטלת סנקציות על בעלים סרבני גט". הוא אמר עם זאת, כי "אנחנו צריכים לדאוג שהדיינים שימונו יהיו סובלניים ובעלי מזג שיפוטי".

בעקבות הפרסום ב"הארץ", הביעו ארגונים שונים מחאה על הסחר-מכר, כפי שהם מכנים אותו, שיגרום כנראה לביטול הייצוג הנשי בוועדה. הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש, כתב לברזילי ולעו"ד צבי פירון, יו"ר המועצה הארצית של הלשכה, מכתב ובו קרא לו לבטל את העסקה עם ש"ס. הוא כתב כי "הימנעותה של הלשכה ממינוי אשה לתפקיד זה מחזקת במשתמע את האיום הגובר של הדרת נשים מן המרחב הציבורי, ומועלת באחריותה ותפקידה של הלשכה בחיזוק זכויות האזרח ושוויון המגדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ