היועמ"ש הורה על חקירה פלילית נגד רב העיר צפת בחשד להסתה לגזענות

ההחלטה התקבלה בעקבות התבטאויותיו של הרב שמואל אליהו נגד ערבים. וינשטיין החליט עם זאת כי אין צורך לפתוח בחקירה בגין "מכתב הרבנים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט על פתיחה בחקירה פלילית כנגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד לפרסום הסתה לגזענות. הסיבה להחלטה היא התבטאויות שונות של הרב על הערבים בישראל בראיונות לתקשורת. עם זאת, החליט וינשטיין כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בשל "מכתב הרבנים", פסק ההלכה שפרסם הרב בשיתוף עם רבנים נוספים.

ההחלטה התקבלה בעקבות תלונות שהגיעו למשרד היועמ"ש על התבטאויות הרב סביב המאבק נגד כניסת ערבים לצפת. וינשטיין הנחה גורמים במשרדו לבדוק אם יש היבטים פליליים בהתבטאויות של אליהו ובחתימה על פסק ההלכה, ביחד עם עוד כחמישים רבנים אחרים, לפיו אין למכור או להשכיר דירות למי שאיננו יהודי.  

הפרשה החלה סביב מסע שהחל אליהו ב-2010 ואיתו רבנים וגורמים נוספים, נגד השכרת דירות, מכירתן או השכרת חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. במהלך הפעילות שהתמקדה בצפת, הוצתו גם מכוניות של ערבים. שניים בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בכך.

החקירה הפלילית תתמקד בחשד לפרסום הסתה לגזענות בשל התבטאויות כוללניות נגד ערבים, שנאמרו במסגרת ראיונות שהעניק לכלי התקשורת. לדברי היועץ אמירות אלה מעלות חשד לפרסומים גזעניים.

הרב אליהו. האם מותר לפנות פצוע בשבת?

משרד היועמ"ש ציטט כמה התבטאויות של הרב אליהו, ובהן "התרבות הערבית היא אכזרית מאוד";  "אצל הערבים מדובר בקודים אחרים, בנורמות אלימות שהפכו לאידאולוגיה. כמו שהגניבות החקלאיות אצל הערבים הן אידיאולוגיה. כמו שסחיטת דמי חסות מהמשקים החקלאיים בנגב היא אידיאולוגיה". עוד צוטט אליהו כאומר "ברגע שאתה נותן מקום לערבי בתוכנו, לוקח לו חמש דקות להתחיל לעשות מה שהוא רוצה". 

"ערבים מתנהגים אל הנשים שלהם, על פי נורמות חברתיות שמגובות בקוראן ולפיהן מותר להרביץ לאישה ושם זה לא מכות עדינות. זה מכות עם כסאות, התעללות שבסופה הבחורה מגיעה לבית החולים לאחר שעברה את סיוט חייה".

בנוגע לפסק ההלכה כתב וינשטיין כי "יקשה להוכיח שפסק ההלכה האמור פורסם מתוך 'מטרה להסית לגזענות', כנדרש על-פי החוק. שנית, מבחינת הדברים עולה כי ההגנה שמעניק החוק, לגבי 'פרסום ציטוט מתוך כתבי דת וספרי תפילה, או שמירה על פולחן של דת'". 

בהודעה שפרסמה לשכת הרב שמואל אליהו בתגובה להחלטה, נאמר כי הרב "מברך על הודעת היועמ"ש כי אין מקום לפתיחת חקירה בעניין פסק ההלכה של מכתב הרבנים האוסר למכור קרקעות ובתים לנכרים, ועל עמדתו באופן עקרוני כי יש להימנע מהתערבות מיותרת בפסקי הלכה תורניים. הרב סמוך ובטוח כי חקירה בעניין התבטאויות ציבוריות שונות תאפשר להבהיר את עמדתו באופן ברור וחד משמעי. הרב מאמין כי על המדינה לפעול נגד אוכלוסיות תומכי טרור במגזר הערבי ולא נגד המגזר הערבי בכללותו". עוד נכתב בהודעה כי "הרב מקווה שיבוא יום ובו יהיה שיוויון אמיתי בפני החוק גם בתחום חופש הביטוי של אנשי רוח. ללא אפליה בין ימין לשמאל".

ד"ר אביעד הכהן, דקאן מכללת שערי משפט, המייצג את אליהו עם פרופ' דב פרימר, אמר בתגובה: "אנו שמחים על כך שגם עמדת הפרקליטות היא שאין שום בסיס לעתירה שתכליתה העמדתו של הרב שמואל אליהו לדין פלילי בגין התבטאויות שנאמרו לפני מספר שנים, היא הדין להחלטת הפרקליטות שלא לפתוח בחקירה בנוגע לפסק ההלכה שהוציא הרב שמואל אליהו. אשר לפתיחה בחקירה בגין התבטאויות כלפי הציבור הערבי, אנו סבורים שאין זה עניין לחקירה פלילית ומכל מקום מעריכים שגם תוצאת חקירה זו, במידה ותתקיים לא תוביל להעמדתו של הרב אליהו לדין בגין התבטאויות אותן הוא אמר בכובעו הרבני".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר בתגובה להחלטת היועמ"ש כי"הרב אליהו הוא ראש וראשון לרבנים המסיתים, ואחד הגורמים העיקריים להשתוללות הגזענית הנעשית בשמה של היהדות ובחסות הממסד הרבני. הפרקליטות טעתה טעות חמורה כאשר ויתרה על כתב האישום הקודם נגדו, והעניקה לו בכך רוח גבית להתבטאויותיו ומעשיו המחפירים. יש לקוות כי בפעם הזו ימוצה הדין עם הרב אליהו, ומדינת ישראל תאותת לרבניה שהסתה גזענית אינה עולה בקנה אחד עם עברו של העם היהודי ואופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל."

ארגון יוזמות קרן אברהם הודיע בתגובה להחלטת שלא להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו בגין "מכתב הרבנים", כי הארגון בוחן את האפשרות לעתור לבג"ץ כנגד ההחלטה. "באופן מעשי היועמ"ש הכשיר, כמדיניות ממשלתית, פסק הלכה גזעני שלפיו אין להשכיר דירות לערבים, ונתן בכך גושפנקא לאפלייתם השיטתית של אזרחים ערבים. הרב אליהו, עובד ציבור וחבר ברבנות הראשית, הוא מנהיג רוחני של ציבור מאמינים רחב, אשר יציית כעת לפסק הלכתו. כל זאת תוך מתן גיבוי מצד הגורם המשפטי הבכיר בממשלת ישראל", אמרו בקרן אברהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ