משנתו של הרב של צפת: לא למכור נכסים לנוכרים; החברה הערבית היא חברה אלימה

היועץ המשפטי לממשלה החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו. בכנס באפריל הציג אליהו את תפישת עולמו. צפו בסרטון

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט על פתיחה בחקירה פלילית כנגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד לפרסום הסתה לגזענות. הסיבה להחלטה היא התבטאויות שונות של הרב על הערבים בישראל בראיונות לתקשורת. עם זאת, החליט וינשטיין כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בשל "מכתב הרבנים", פסק ההלכה שפרסם הרב בשיתוף עם רבנים נוספים.

בחודש אפריל השנה השתתף אליהו בכנס רמלה, שם זכה ב"מגן כנס רמלה", שהוענק לו על ידי שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, "על פועלו, מעשיו ומסירותו למען שמירת הצביון היהודי בארץ ישראל". הכנס, מייסודה של תנועת הימין הדתי "קוממיות", התקיים תחת הכותרת "אדמות הלאום או אדמות כל אזרחיה".

במהלך הכנס אמר אליהו כי "יש היום מלחמה לרכוש אותנו בכסף. ברוך ה' שיש לנו הלכה ברורה. אני יכול לומר שאני גאה בציבור. בצפת פסק ההלכה עבד! ברוך ה' בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים. וגם לא שוכרים ולא מוכרים דירות. ללא הבדל בין דתיים וחילוניים".

צילום: "כנס רמלה ע"י תנועת קוממיות"

בסרט שאורכו כ-16 דקות, ניתן לראות את אליהו תוקף בחריפות את החברה הערבית באומרו, ""לחברה הערבית ישנה אג'נדה, הם רוצים לאסלם את העולם, החברה הערבית בכללה ללא הכללות היא חברה אלימה, ראינו זאת בלוב ובסוריה".

אליהו הוא בנו של הרב המנוח מרדכי אליהו, לשעבר הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי). הרב ידוע בעמדותיו הקיצוניות, ובעבר אף הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות, בין השאר לאחר שקרא להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה בצפת, בעקבות פיגוע האוטובוס במירון.

הרב אליהו ציין בין השאר לרעה את המכללה בצפת כמקום בו יכולים להירקם קשרים פסולים בין יהודים לערבים, וטען כי הפתרון הטוב ביותר הוא הקמת מכללה נפרדת לסטודנטים ערבים, כך שבמכללה בצפת ילמדו רק סטודנטים יהודים. בראיון ב-2004 לגבי כרוזים שהופצו בצפת, בהם נכתב על "בנות יהודיות ששבויות בידי ערבים בכפר עכברה", אמר הרב כי "זה עוד סוג של מלחמה שהפלסטינים נלחמים בנו, ואנחנו חייבים לדעת כיצד להתגונן. מדובר בבחורות יהודיות בנות 25-15 שפותו בידי ערבים צעירים... אני גם יודע שבמרבית המקרים מדובר בגברים ערבים הנשואים לנשים ערביות, ואותן בחורות יהודיות נלקחות כמעין שפחות, והן אינן יכולות לברוח".

בראיון נוסף קרא אליהו שלא להשכיר ולמכור דירות לערבים. באותו ראיון אמר אליהו: "תגיד את המלה גזעני עשרים פעם, אני לא מתרשם מהמלים האלה. זה אגב גם איסור הלכתי. אסור למכור דירה לערבים, אסור להשכיר דירה לערבים". בשנת 2006 בוטל כתב האישום בעקבות הסדר לפיו התחייב הרב לפרסם מודעה שתבהיר את דבריו.

רבני המטה להצלת העם והארץ מסרו בתגובה כי חקירת הרב אליהו היא פשע נגד העם היהודי וגינו בחריפות את ההחלטה. "מדובר בפשע נגד העם היהודי, במטרה אחת ויחידה להשפיל את רבני ישראל ותורת ישראל. אנו קוראים לרב שמואל אליהו לא לשתף פעולה הם החקירה הפוליטית, שמזכירה ימים אפלים בדברי ימי עם ישראל."

מנגד אמר רג'א זעאתרה, מנהל מרכז חיראק לקידום השכלה גבוהה בחברה הערבית, "זה פחות מדי, ובעיקר זה עלול להיות מאוחר מדי. העמדות הגזעניות של הרב אליהו - מהם סבלו ועדיין סובלים סטודנטים ערבים בצפת ובכל הארץ - אינם יותר תופעה קיצונית שולית אלא הפכו למנת חלקם של רוב מחוקקי ושרי ישראל המתמחים בחקיקה אנטי דמוקרטית". עוד הוסיף "הגזענות ממאירה ואם לא ניאבק בה בתקיפות, יהודים וערבים כאחד, היא תמית על כולנו אסון פשיסטי בלתי הפיך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ