למרות המחאה, גברים בלבד בוועדה לבחירת דיינים

תגובות חריפות להחלטת לשכת עו"ד להעדיף נציג חרדי על פני אשה. "קרס המחסום האחרון למניעת השתלטות חרדית על מערכת בתי הדין הרבניים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המחאות הפומביות והמהלכים החשאיים של הרגע האחרון בניסיון להביא לבחירת אשה לוועדה למינוי דיינים, לא יכלו להסכמים הפוליטיים בלשכת עורכי הדין. לראשונה זה 12 שנים, הליך בחירת הדיינים בישראל בקדנציה הקרובה יימסר לגברים בלבד.

עורכי הדין אשר אקסלרוד ומרדכי אייזנברג הם שנבחרו כנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי דיינים, לאחר שזכו לתמיכתו של עו"ד יורי גיא-רון, העומד בראש מחנה הרוב בלשכה.

כפי שנחשף השבוע ב"הארץ", גיא-רון התנער מהתחייבות כתובה שנתן ערב הבחירות לארגוני נשים, והעדיף לתמוך באייזנברג החרדי למקום השני מטעמו, במקום אשה כפי שהיה ב-12 השנים האחרונות. בעקבות הפרסום בעיתון, נעשו ניסיונות קדחתניים להפציר בגיא-רון לדבוק במחויבותו הראשונה. אולם אתמול, במהלך הישיבה של לשכת עורכי הדין, ולאחר שנציגו אקסלרוד נבחר בסיבוב הראשון, דחה גיא-רון את ניסיונות יריבו, יו"ר הלשכה עו"ד דורון ברזילי, להסכים יחד על בחירתה של אשה למושב השני מטעם הלשכה.

הפגנה של ארגוני נשים נגד סרבני גט מחוץ למשרד המשפטים, בחודש שעברצילום: אפלבאום תומר

ברזילי הודיע על הסרת מועמדות הנציג מטעמו, עו"ד שלמה לינצר, ותמיכה במועמדת היחידה, עו"ד בת שבע שרמן-שני, אך סיעתו של גיא-רון דבקה בהסכם הפוליטי ותמכה באייזנברג. בסיבוב השני זכה אייזנברג ב-25 קולות, בעוד ששרמן-שני קיבלה 21 קולות. המועמדת שהפסידה אמרה ל"הארץ" כי "זהו יום עצוב לנשים ויום עצוב למדינת ישראל. מה שקרה היום ישפיע, לפי הסטטיסטיקה, על אחת מכל שלוש נשים ישראליות שמגיעה להתגרש בבתי הדין, וגם על ילדיה".

היא הוסיפה כי "צר לי לראות שההקצנה בנושאים של דת ומדינה והעובדה שבתי הדין הופכים להיות יותר חרדים ומכירים פחות ופחות בחוקי המדינה, נעשית כעת בחסות לשכת עורכי הדין, ועוד דווקא בחסותו של הפלג בלשכה שמתהדר בדיבורים על זכויות אדם".

עו"ד בתיה כהנא-דרור, מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" למען נשים עגונות ומסורבות גט, התריעה מפני הרכב הוועדה למינויי דיינים "הנשלטת כולה על ידי נציגי ש"ס והמפלגות החרדיות למטרת מינויי דיינים ממגזר אחד בלבד". לדבריה, "דחייתה מינויה של המועמדת היחידה לוועדה למינויי דיינים, הנה תעודת עניות לחברה ולמערכת המשפטית בישראל, העדר נציגות נשית מעמיקה את חוסר האיזון המשווע המתקיים בוועדה".

טקס מינוי דיינים ברבנות הראשית, במאיצילום: אפלבאום תומר

ארגון הנשים הדתיות "אמונה" מסר כי יעתור לבג"ץ בדרישה לבטל את תוצאת הבחירות בלשכת עורכי הדין בוועדה למינוי דיינים, "משום שאינן עומדות בקריטריון החוקי ובעיקרון הקובע שילוב נשים בכל גוף נבחר".

תנועת נאמני תורה ועבודה מסרה, כי "המחסום האחרון שנועד למנוע השתלטות חרדית קיצונית ולא ציונית על מערכת בתי הדין הרבניים קרס היום, לאחר שאפילו לשכת עורכי הדין בחרה לוועדה נציג חרדי בעקבות דיל פוליטי. משמעות ההחלטה היא הידוק השליטה של הגורמים החרדיים במינוי דיינים בישראל. העובדה כי בוועדה האחראית לגורלם של נשים רבות, לא נמצא מקום ולו לאישה אחת, מוכיחה פעם נוספת עד כמה הוועדה מנותקת מהעם".

פרופ' רות הלפרין-קדרי, העומדת בראש מכון רקמן באוניברסיטת בר אילן, מסרה כי "זוהי אחת מנקודות השפל בהיסטוריה של מערכת המשפט. בגלל דילים פוליטיים ציניים, מערכת שיפוט שלמה, האחראית על גורל חייהם הפרטיים של כל אשה ואיש במדינה, חסומה כעת באופן טוטלי למעורבות נשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ