המועמדים לעליון קיבלו ציון בינוני בלבד במשוב של לשכת עורכי הדין

הבוקר תתכנס בפעם השנייה השבוע הוועדה לבחירת שופטים, כשעל סדר יומה בחירת שופטים לבתי משפט השלום והמחוזי. בין ביניש לנאמן שוררת חשדנות רבה וההערכה היא שלא יגיעו להבנות על מינוי שופטי עליון

תומר זרחין
יניר יגנה ורויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
יניר יגנה ורויטל חובל

המועמדים החדשים לבית המשפט העליון קיבלו ציון בינוני בלבד במשוב השופטים האחרון של לשכת עורכי הדין מ-2005. בממוצע קיבלו השופטים ציון 3.2 מתוך 5 בקריטריון הערכה כללית, כש-5 ביטא את ההערכה הגבוהה ביותר. השופט שקיבל את הציון הנמוך ביותר הוא ברוך אזולאי מהמחוזי בבאר שבע. השופט אברהם אברהם מבית המשפט המחוזי בנצרת קיבל את הציון הגבוה ביותר.

הבוקר תתכנס בפעם השנייה השבוע הוועדה לבחירת שופטים, כשעל סדר יומה בחירת שופטים לבתי משפט השלום והמחוזי. שר המשפטים יעקב נאמן ביקש לדון בישיבה גם בבחירת שופטים לבית המשפט העליון, בניסיון נוסף להגיע להסכמות עם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, ולו למינוי שני שופטים לבית המשפט העליון.

ביום ראשון דחו נציגי השופטים בוועדה את ההסכם ("הדיל") שגובש למינוי השופטים נעם סולברג וצבי זילברטל. ההחלטה הביאה ליחסים עכורים ולחשדנות רבה בין חברי הוועדה, ובמיוחד בין נאמן לביניש. אחד מחברי הוועדה העריך אמש שבאווירה הנוכחית בוועדה לא ניתן יהיה להגיע להבנות שיאפשרו בחירת שופטים לבית המשפט העליון. ההערכה היא כי ביניש לא תחזור בה מסירובה למנות עכשיו שופטים.

אורי שהם

איומים ואבטחה מוגברת

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי שהם, הוגדר במשך תקופה ארוכה כשופט בעל סיווג האיום הגבוה בישראל, לאחר שקיבל איומים מאחד מראשי ארגון הפשע ביפו אותו הוא שפט. באותם ימים הוצמדה לו אבטחה, מצלמות הקיפו את ביתו, וכלבי חבלה בדקו את רכבו מחשש שמולכד. בתחילת השנה פחת הסיווג.

במשוב השופטים האחרון שנעשה ב-2005 על ידי לשכת עורכי הדין, קיבל שהם ציון 3.6 מתוך 5, כש-5 ביטא את ההערכה הגבוהה ביותר. על הכרת עובדות בתיקים בהם הוא דן ועל ניהול הדיון ביעילות קיבל שהם ציון 3.5. על בקיאות בדין הרלוונטי - ציון 4.1.

מיכל אגמון גונן

סיכוי גבוה להתמנות

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל אגמון גונן, בלטה בפסיקות שנויות במחלוקת בתחום המסחרי ודיני החברות, בו התמחתה בעבודה השיפוטית, אולם זכתה בתמיכת ביניש וקודמה לבית המשפט המחוזי. אגמון גונן היא לעת עתה האשה היחידה ברשימת המועמדים שהיא גם מזרחית, ולפיכך אפשר להעריך שסיכוייה להתברג בדילים שיירקחו בוועדה גבוהים יחסית.

במשוב השופטים האחרון ב-2005, ההערכה הכללית שנתנו לה עורכי הדין היתה 3 מתוך 5. היא קיבלה ציון 3 על ניהול דיון ביעילות, 3.8 על בקיאות בדין הרלוונטי ו-3.6 על הכרת העובדות.

בני ארנון

קריירה קצרה כשופט

שופט בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, בני ארנון, מונה לשיפוט ב-2008 היישר מקריירה ארוכת שנים כעורך דין פרטי. הוא מתמחה בתחום המשפט הבינלאומי המסחרי. הסיכוי שיתמנה לשיפוט, לאור העובדה שהתמנה רק לפני שלוש שנים, הוא נמוך ביותר.

אברהם אברהם

פסק נגד נוהלי השב"ס

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, אברהם אברהם, קיבל ציון 3.7 בקריטריון הערכה כללית. אברהם זכה בהערכה זהה (3.8) מצד עורכי דין ביחס להכרת העובדות בתיקים בהם דן, בקיאות בדין הרלוונטי וניהול דיון ביעילות.

אברהם נחשב כמי שמנהל את הדיונים בצורה עניינית, החלטית ונוחה - כך על פי מספר עורכי דין מהצפון. "נותן לטעון ועם זאת חותך במקום המתאים", הגדיר זאת אחד מהם. אברהם קבע כי הנהלים של שירות בתי הסוהר נוגדים את חוקי היסוד.

אחד המקרים המעניינים שבהם פסק אברהם באחרונה הוא החלטתו לקבל את עתירתו של העציר הביטחוני אמיר מחול שביקש להיפגש עם סנגורו, עו"ד אביגדור פלדמן, מבלי שתחצוץ ביניהם מחיצה, לפי תקנות שב"ס.

ברוך אזולאי

למען העובדים החלשים

שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, ברוך אזולאי, זכה להערכות הנמוכות ביותר בהשוואה למתמודדים האחרים ברשימה החדשה. ההערכה הכללית שניתנה לו על ידי עורכי דין היתה 2.8 מתוך 5. על הכרת העובדות בתיק הוא זכה להערכה 2.6, על בקיאות בדין 3, ועל ניהול הדיון ביעילות - 2.8.

אזולאי, יליד מרוקו, כיהן במשך שנים בבית הדין לעבודה ונחשב אחד המומחים הגדולים בארץ לדיני עבודה. "הוא מכיר כמעט כל חוק שקשור לדיני עבודה. במשך שנים הוא פסק הרבה פעמים לטובת העובדים החלשים ונגד החברות הגדולות והמפעלים הגדולים בדרום", אמר אחד מעורכי הדין בדרום.

יוסי אלרון

מאסר לשוטרים הנוקמים

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, יוסי אלרון, נחשב לשופט מחמיר שדן בעיקר בעניינים פליליים. בתיקים הידועים בהם הוא דן גם תיק "השוטרים הנוקמים" מנהריה, שארבעה מהם נידונו לשנת מאסר בפועל. הוא לא מופיע בתוצאות ההערכה של לשכת עורכי הדין.

שמו של אלרון עלה בפברואר השנה בעקבות תלונה שהתקבלה בנציבות תלונות הציבור על השופטים, הנוגעת לקשריו עם הפרקליטה עו"ד רלי גוטמן. הטענה היתה כי אלרון נועץ בגוטמן, בעוד היא שימשה תובעת במשפט בו שפט. הוא לא דיווח על קשרי עבודה עם התובעת.

יצחק כהן

צלם חובב ומשורר

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יצחק כהן, מתואר על ידי עורכי דין כ"שופט ראוי, מקצועי, בעל מזג שיפוטי, בעל ניסיון, אחראי ומשכיל. הוא שופט קורא ספר", אומרים עמיתים. בפסיקה מהעת האחרונה הרשיע אברהם אברהם את רומן זדורוב ברצח הנערה תאיר ראדה. כהן גדל במשפחה ברוכת ילדים בטבריה, ונחשב חובב אמנות. הוא הוציא שלושה ספרי שירה ומוכר כצלם חובב שאף הציג כמה תערוכות. שמו לא מופיע בתוצאות ההערכה.

שר המשפטים יעקב נאמן. רוצה לדון במינויים לעליוןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ