הסרטון מציג אלימות, המשטרה טוענת: הותקפנו

מפקד מרחב ירקון תועד בועט במפגין בהפגנה בת"א בשלישי; כתב אישום הוגש נגד פעילה שטוענת שהוכתה ע"י שוטרים. המשטרה: הסרט מגמתי

בסרטון שהועלה אמש (חמישי) לאתר "יוטיוב", נראה תת ניצב יורם אוחיון, מפקד מרחב ירקון, כשהוא בועט בפעיל במהלך הפגנת השמאל שנערכה בתל אביב ביום שלישי השבוע, בסיומה חסמו כמה מאות מפגינים רחובות למשך שעות ארוכות.

בסרטון נראה תנ"צ אוחיון כשהוא לבוש בבגדים אזרחיים וחובש כובע משטרתי, מוקף במספר שוטרים נוספים וצלמים, מתעמת עם מפגין שנמצא על הכביש, ובועט בו.

שוטרים שהיו בהפגנה טוענים כי באירוע הנראה בסרטון, שכבו המפגינים על הכביש, ואחזו את רגליהם של השוטרים על מנת שלא לאפשר להם לעבור. בנוסף, מקורבים ליורם אוחיון מסרו כי כשהחלה ההפגנה היה אוחיון בחתונת בנו של מפקד מחוז מרכז, ניצב בנצי סער. לדבריהם, כששמע שההפגנה גדולה ממה שהוערך מלכתחילה, הוא עזב את האירוע והגיע לזירה ברכבו יחד עם רעייתו. כשהמפגינים זיהו את רכבו של אוחיון הם בעטו ברכב, כשאשתו בפנים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הידיעות של הארץ ישירות אליכם

בנוסף, טוענים מקורביו של אוחיון כי האירוע המצולם בסרטון התרחש בסמוך לניידת משטרה, בה לכדו המפגינים את השוטרים. לדבריהם, אוחיון ומספר שוטרים נוספים, ניסו לחלץ את השוטרים הלכודים, תוך הפעלת כוח פיזי סביר.

בתגובה לסרטון, מסרה המשטרה כי "מדובר בהכנת סרט מגמתי שנערך על מנת להחליש את המשטרה, ולהסב את האש מהפגנה בלתי חוקית, הפגנה בה המפגינים יידו חפצים וביצים, תקפו שוטרים, טלטלו את רכבו של מפקד המרחב ואף ניסו לחלץ עצורים מניידת המשטרה תוך תפיסת רגליהם של המפקדים במקום".

"כנגד שלושה מהחשודים שנעצרו הוגשו כתבי אישום. המשטרה תמשיך לשמור על החוק ולא תאפשר הפרת סדר וסיכון חיי אדם. מצער כי בסרט לא ניתן לראות את האלימות שהופגנה כלפי כוחות המשטרה בשטח", נכתב בהודעת המשטרה.

אחת משלושת המפגינים נגדם הוגש כתב אישום בגין תקיפת שוטרים בהפגנה בתל אביב היא לירון אחדות, בת 27 מתל אביב. אחדות, בעלת תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב, עזבה את מקום עבודתה לאחרונה בגוגל וכיום היא פעילה מרכזית במחאה החברתית.

לטענת אחדות, בסביבות השעה 23:00, כאשר עמדה על המדרכה בצומת הרחובות בוגרשוב- קינג ג'ורג', עמד מולה שוטר עם קסדה והחל לתקוף את האנשים שעמדו במקום. "הוא נגח לאנשים בראש עם הקסדה" מספרת אחדות ל"הארץ". "הוא לא הסכים לתת לנו את השם שלו למרות שביקשנו ממנו. למקום הגיע תת ניצב יורם אוחיון ואמר לו שזה בסדר והוא יכול לתת את השם".

לדבריה, היא המשיכה לעמוד במקום למרות שלא קיבלה את שם השוטר. כעבור כמה דקות החלו הרוחות להתלהט. "עמדנו על המדרכה, ופתאום אוחיון אמר לשוטר לעצור אותי. ראיתי את השוטרים רצים לכיוון שלי ורציתי לברוח. בדיעבד זו היתה טעות כי הם תפסו אותי, ופשוט נתנו לי מכות בכל הגוף. היה שם שוטר אחד שדפק לי את הראש בניידת".

אחדות נלקחה למרחב ירקון שם נחקרה לטענתה ללא עורך דין. "הם לא היו מוכנים לתת לי את הטלפון ולהזמין עורך דין. רק לפנות בוקר קיבלתי אישור להתקשר לעורך הדין שאמר לי שהוא שוטף פנים וחוזר אלי תוך חמש דקות, אבל לא היו מוכנים להחזיר לי את הטלפון.

"ישבתי שם כל היום ורק בדיעבד ידעתי שהוגש נגדי כתב אישום, ולמעשה לא נכחתי בבית המשפט. פתחו לי תיק של תקיפת שוטרים ואלימות. מי שמכיר אותי יודע שאני שוקלת 47 קילו ולא ממש מסוגלת להרביץ לשוטרי היס"מ שהיו שם".

לטענת אחדות, בזמן שהייתה בתחנת המשטרה התבקשה לתת לשוטרים טביעות אצבע אך היא סירבה עד לבואו של עורך דינה. לדבריה השוטר שהיה במקום אמר לה "יש לך 20 שניות לתת לי טביעות אצבע אחת אני יעשה את זה בכוח". למרות טענותיה של אחדות הוגש נגדה כתב אישום בבית משפט השלום בתל אביב.

מהמשטרה נימסר כי מתוך עשרת המפגינים שנעצרו, רק נגד שלושה הוחלט להגיש כתב אישום, לאחר שכל מקרה נבחן באופן פרטני, ורק לאחר שהיו ראיות מוצקות לגבי החשדות.

בהפגנה שנערכה בכיכר הבימה בתל אביב בשלישי נגד גל החקיקה שמובילה הכנסת השתתפו כ-2,000 בני אדם. עם תום ההפגנה, חסמו מאות מפגינים את פינת הרחובות רוטשילד ומרמורק, ולאחר מכן את פינת קינג ג'ורג' ובוגרשוב, שם גם הציתו פחי אשפה, וסרבו להתפנות במשך מספר שעות. המשטרה ניסתה לפנות את המפגינים בשימוש בגז פלפל, ולבסוף עצרה עשרה מהם.


תגיות:

תגובות