ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב כי הוא מתנגד לחוק הסלקציה לבג"ץ שאמור לעלות מחר על שולחן ועדת השרים לחקיקה. נתניהו צפוי לבקש משרי הליכוד להצביע נגד הצעת החוק בדיון שיתקיים. משמעות ההכרזה היא שהצעת החוק השנויה במחלוקת תיפול, משום שלא תזכה לאמון הממשלה, וממילא לא יימצא לה רוב אם תובא לדיון עתידי במליאת הכנסת.

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נאמר כי "לו ההצעה היתה עוברת, היא היתה עלולה לצמצם את העתירות הציבוריות שניתן היה להגיש לבג"ץ נגד המדינה". לדברי נתניהו הוא "ייתנגד לכל חוק שכלול לפגוע בעצמאות בתי המשפט בישראל".

הודעת לשכת נתניהו נמסרה זמן קצר לאחר שסגנו, השר דן מרידור, הבהיר בתוכנית פגוש את העיתונות בערוץ 2 כי יפרוש מהממשלה אם יתקבלו חוקים המגבילים את פועלו של בית המשפט העליון. "יש קו אדום", הבהיר מרידור, "לא יעבור יום אחד שיהיה חוק כזה ואני אשאר בממשלה".

מרידור הוסיף כי "הדיבור על בית המשפט כעל אליטה שמאלנית קיצונית הוא מזעזע... אם זה יימשך עוד כמה שנים נתעורר ולא נבין אך הגענו למצב הזה. זה נכון שיש אנשים שפועלים למען זה וצריך לעצור אותם". על השאלה מדוע הוא נשאר בממשלה ענה השר: "אם אנשים כמוני לא יהיו שם לא יהיה מאבק, תהיה כניעה לרוח הרעה. זה מאבק מול גל גדול, וצריך לעצור את זה".

ח"כ דנון, חברו לסיעה של מרידור ואחד משני יוזמי הצעת החוק להגבלת עתירות לבג"ץ, אמר בתגובה לאיומיו: "לא נהפוך את הליכוד לסניף של קדימה, מי שעמדת הרוב בליכוד לא מקובלת עליו, שיסיק את המסקנות לגבי מיקומו הפוליטי – הדלת פתוחה בפני השר מרידור".

בחמישי התייחס גם שר הביטחון אהוד ברק להצעת החוק. בהרצאה במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין אמר ברק: "נראה לי שזו פגיעה חמורה ומסוכנת בסדרים התקינים של החברה שלנו ובזכויות היסוד של קבוצות". לדבריו, "סיעת העצמאות תעשה כל מה שהיא יכולה כדי להתנגד לנושא הזה, כמו בנושאים אחרים שקשורים לכל מה שנראה כפגיעה בבית המשפט העליון ובמעמד המערכת המשפטית בכלל".

הצעת החוק של חברי הכנסת דנון ויריב לוין מבקשת למנוע את שטף העתירות הציבוריות שהוגשו בשנים האחרונות לבית המשפט העליון, במקרים רבים על ידי עותרים שאין להם קשר ישיר לנושא העתירה. החוק צפוי להגביל, במקרים מסוימים, עתירות של ארגוני זכויות אדם ועתירות של אזרחים פרטיים המתקוממים על עוולה שלטונית או מנהלית.

Read this article in English: Netanyahu says opposes proposed bill to limit Israel High Court

בנימין נתניהו בישיבת ממשלהצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ