בתוך שלוש דקות: חוק גרוניס אושר לקריאה שנייה ושלישית

הקולאיציה הגיבה לתרגיל האופוזיציה בשבוע שעבר בתרגיל משלה. יו"ר הוועדה דוד רותם החל בהצבעה לפני שכל החברים הגיעו לאולם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס

בהליך בזק שארך פחות משלוש דקות אישרה ועדת החוקה הבוקר (שני) את חוק גרוניס לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. חברי הקואליציה, שזעמו על התרגיל האופוזיציוני שהביא לדחיית ההצבעה בשבוע שעבר, השיבו היום באמצעות הצבעה זריזה עוד לפני שכל חברי הוועדה הגיעו לאולם.

בשבוע שעבר החוק אמור היה לעלות להצבעת הוועדה בראשותו של ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אך שורת הסתייגויות מצד חברי האופוזיציה הביאה לכך שהדיונים במליאת הכנסת החלו ולפיכך לא ניתן היה לכנס מחדש את הוועדה.

יו"ר ועדת החוקה רותם האשים את חברי האופוזיציה והתנער מההאשמות לפיהן ביצע מחטף.  "כנראה שחברי הכנסת של האופוזיציה שראו שהתקשורת שלשמה הם מגיעים לוועדה טרם הגיעו, ולכן התעכבו גם כאשר נדון כל כך חשוב בוועדה", אמר רותם. "לאחר שחברי הכנסת התלוננו כי השעה שמונה מוקדמת, קבענו ישיבה לעשר וחצי, וכנראה שגם שעה זו עדיין מוקדמת לתחילת יום העבודה".

"חוק גרוניס" הוא הכינוי שניתן לחוק "ביטול אופק הכהונה לנשיא בית המשפט העליון" אותו יזם ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי). החוק מבטל את חובת הכהונה של 3 שנים לפחות לנשיא בית המשפט העליון. כידוע, נשיאי העליון מתמנים על פי שיטת ה"סניוריטי" (קרי, השופט המבוגר ביותר מתמנה למשרה), ופורשים לגמלאות בגיל 70 (כמו יתר שופטי העליון). על פי החוק כיום, נשיא ביהמ"ש העליון חייב לכהן לפחות 3 שנים, ואם ידוע כי יגיע לגיל 70 לפני תום כהונתו, הוא אינו מתמנה, אלא השופט המבוגר אחריו.

עשו לנו לייק וקבלו את כל החדשות והעדכונים לפרופיל הפייסבוק שלכם

זה בדיוק המצב השורר כיום: הנשיאה דורית ביניש תפרוש בפברואר 2012, והשופט המבוגר ביותר אחריה הוא אשר גרוניס. עם זאת, הוא צפוי לחגוג 70 תוך פחות משלוש שנים מפרישת ביניש ועל כן השופטת מרים נאור אמורה להתמנות לנשיאה.

החוק החדש קובע כי אין צורך שנשיא ביהמ"ש יכהן לפחות 3 שנים, והוא סולל את דרכו של גרוניס לעליון. השופט גרוניס אהוד בקרב גורמי הימין, שכן הוא נחשב לשופט שמרן המתנגד לאקטיביזם שיפוטי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ