חוק גרוניס סולל דווקא את דרכו של ריבלין לנשיא העליון

הנשיאה ביניש נדהמה לגלות, בעקבות פניית "הארץ", כי יוזמי החוק התעלמו מקיומו של המשנה שלה, השופט ריבלין; יכהן בתפקיד רק 3 חודשים

אמיר אורן
אמיר אורן

הנשיא הבא של בית המשפט העליון - אם יאושר "חוק גרוניס" בנוסח שהעבירה אתמול ועדת החוקה, חוק ומשפט לקריאה שנייה ושלישית בכנסת - לא יהיה השופט אשר גרוניס, אלא מי שמכהן כיום כמשנה לנשיאה דורית ביניש, השופט אליעזר ריבלין. תקופת כהונתו של ריבלין תארך בדיוק שלושה חודשים.

ביוזמת יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הצביעו על אישור הצעת החוק רק שבעה חברים שהגיעו לישיבה. ההצעה אושרה ברוב של ארבעה חברי הקואליציה נגד שלושת חברי האופוזיציה.

ביניש, ריבלין ואחרים במערכת בתי המשפט ובכנסת נדהמו אמש לגלות, בעקבות פניית "הארץ", שיוזמי ההצעה במתכונתה הנוכחית התעלמו במהלכיהם מקיומו של ריבלין. לפי הנוהג הקיים, עם פרישת נשיא בית המשפט העליון, בהגיעו לגיל 70, מתמנה לנשיא ותיק השופטים בעליון - באישור הוועדה למינוי שופטים. בהנחה שהוועדה למינוי שופטים תשמור על נוהג הוותק, ה"סניוריטי", הרי שגרוניס יתמנה רק אם ריבלין יודיע כי הוא מוותר על הנשיאות.

המשנה לנשיאת העליון ריבלין. עשוי לכהן כנשיא שלושה חודשים צילום: ליאור מזרחי / באוב

ריבלין לא השיב במישרין לשאלה, אם בכוונתו לכהן כנשיא, לפרוש עם ביניש או להישאר שלושה חודשים כמשנהו של גרוניס.

הוא הסתפק בתגובה שמסרה דוברות בתי המשפט, על דעת ביניש: "החוק המדובר טרם עבר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ובכל מקרה, בחירת נשיא בית המשפט העליון נעשית על ידי הוועדה לבחירת שופטים".

לפי "חוק גרוניס", צפוי ריבלין לכהן כנשיא מ-28 בפברואר, יום הולדתה של ביניש, עד ל-28 במאי, יום הולדתו ופרישתו. אז אמורה הנשיאות לעבור לגרוניס, שיהיה ותיק השופטים. שווה לו בוותק השופטת מרים נאור, שהתמנתה לעליון באותו יום ב-2003, אך גרוניס בכיר ממנה מתוקף גילו. סדר הבכירות בין השופטים, לפי החוק, הוא "בין בעלי ותק שווה - הקשיש שבהם". על כן הגיל הוא שובר השוויון גם בשלישיית שופטי העליון עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן, שהתמנו באותו יום ב-2004.

מאז 2007 מגביל חוק בתי המשפט את יכולתו של השופט הבא בתור הוותק להתמנות לנשיא בית המשפט העליון בסעיף פז"ם, פרק זמן מזערי. למועמד לנשיא נדרש פז"ם של שלוש שנים, קודם פרישתו. אם יישאר החוק בתוקפו ולא יתוקן, למרות ההצבעה בוועדה אתמול, תיפסל מועמדותם של ריבלין וגרוניס. במקרה כזה תתמנה נאור לנשיאה.

גרוניס. אם החוק יעבור, מינויו תלוי בוויתור של ריבלין על התפקידצילום: תומר אפלבאום

ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), שהציע לתקן את החוק, ביקש להפחית את הפז"ם לשנתיים. שינוי זה היה פוסל את ריבלין, מכשיר את גרוניס ומחייב את נאור להמתין לפרישת גרוניס ב-2015. בבית המשפט העליון הניחו עד אמש שזהו אכן הנוסח שהתקבל בוועדת החוקה ושיובא לקריאה שנייה ושלישית.

אלא שבפועל, בשלב כלשהו בין הצעת כץ לבין הקריאה הראשונה בכנסת, בוטל הפז"ם כליל ולא רק קוצר. בדברי ההסבר לתיקון בחוק, שפורסמו ברשומות ב-31 באוקטובר, נאמר כי "בבסיס הצעת החוק עומדת ההכרה כי יש הבדל בין תפקיד נשיא בית המשפט העליון ומשנהו לבין תפקידים (אחרים), המצדיק את ביטול המגבלה בעניין תקופה מזערית לכהונה. באופן זה יורחב שיקול הדעת של הוועדה למינוי שופטים ויבוטל סייג שאינו הכרחי למילוי התפקידים בבית המשפט העליון באופן נאות".

לכאורה, עם ביטול הפז"ם, יאפשר נוסח זה לרוב בוועדה למינוי שופטים לבטל את ה"סניוריטי" ולקדם לנשיא כל אחד משופטי העליון. שלושה חודשים לפני פרישת ביניש, זהות יורשה טרם הובהרה.

לחצו לייק לקבלת כל העדכונים והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כהונת ביניש תארך כחמש שנים וחצי. אילו נהג לפנים סעיף הפז"ם של 2007, שניים מהנשיאים לשעבר, משה לנדוי (שנתיים וחודש) ויצחק כהן (19 חודש), לא היו מתמנים בשעתם. הכהונה הארוכה ביותר היתה של מאיר שמגר (12 שנים פחות שלושה חודשים) ואחריו שמעון אגרנט (11 שנים וחצי), אהרן ברק (11 שנים וחודש) ויצחק אולשן (10 שנים ושמונה חודשים). משה זמורה כיהן שש שנים ויואל זוסמן - שלוש וחצי.

יש לציין כי אורך הכהונה אינו משקף בהכרח את השפעתו של הנשיא, שאחת מסמכויותיו החשובות היא קביעת הרכבן של ועדות חקירה ממלכתיות. הנשיא אגרנט, שכהונתו היתה כמעט הארוכה ביותר, והנשיא כהן, שכהונתו היתה הקצרה ביותר, העמידו את עצמם בראש ועדות החקירה שהוקמו לאחר מלחמת יום הכיפורים והטבח בסברה ובשתילה.

לפי טבלת השכר של שופטי העליון, אם ריבלין יכהן ברבעון האחרון לתקופתו בבית המשפט כנשיא ולא כמשנה לנשיא, ישופר שכרו בכ-1,000 שקלים לחודש - העלאה שתשפיע גם על גובה גמלתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ