ביניש: פוליטיקאים מנהלים מסע הסתה נגד בית המשפט

"הכתובת היתה על הקיר", אמרה נשיאת בית המשפט העליון בנאום בכנס של העמותה למשפט ציבורי בים המלח. "רחביה הפכה למילת גנאי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש נאמה היום בכנס של העמותה למשפט ציבורי בים המלח. ביניש תקפה בנאומה את "המסע לדה לגיטימציה" של בית המשפט העליון, כדבריה, שמנוהל בידי פוליטיקאים.

"בחמש השנים האחרונות התרעתי כנגד המגמה שהלכה והתפתחה וכל כולה הרצון לפגוע בבית המשפט העליון, לצמצם את סמכויותיו, להגביל את כוחו ולמנוע ממנו למלא את תפקידיו המובהקים, ובכך לחתור כנגד היכולת להגן על הערכים הדמוקרטיים של המדינה", אמרה ביניש. "הכתובת היתה על הקיר; ההתרעות נשמעו אבל אף אחד לא קם". לדברי הנשיאה, "במשך מספר שנים מתנהל מסע התופס תאוצה משנה לשנה, במטרה להחליש את מערכת המשפט ובראשה בית המשפט העליון. זהו מסע של דה-לגיטימציה שבראשו עומדים מספר פוליטיקאים, חברי כנסת ואף שרי ממשלה, שמנצלים את חסינותם ומוסרים לציבור הרחב מידע מוטעה ומטעה שהידרדר להסתה המופנית נגד בית המשפט, נגד חבר שופטיו ונגד עבודתו השיפוטית... מסע ההטעיה, מעצם טבעו, מחלחל ומרעיל. יש פה הסתה גלויה נגד בית המשפט ושופטיו".

לחצו לייק וקבלו לפייסבוק את מיטב חדשות "הארץ"

"מותר לקיים דיון רציני ולבחון מה טעון תיקון ואם יש צורך לתקן", התייחסה ביניש לניסיונות הפוליטיים לשנות את הרכב בית המשפט וסמכויותיו. אולם, "יוזמי הצעות החוק רוצים לקחת לבנה אחת, שהיא השימוע לשופטים", דיברה הנשיאה על היוזמה להעתיק חלקים מהמודל המשפטי האמריקאי, "אבל האם הם מציעים גם לאמץ את הכיבוד הבלתי מעורער של פסיקות בית המשפט העליון האמריקאי?", שאלה הנשיאה.

דורית בינישצילום: בר און דניאל

"השופטים אינם מנותקים, אנו רואים את עצמנו חלק מהחברה", הוסיפה ביניש ואמרה ששכונת רחביה הפכה ל"מילת גנאי בעשור האחרון". "מישהו המציא גימיק פופוליסטי כאילו היא מעוז השמאל. שופטי העליון לא גדלו באחוזות אצילים. הם עבדו, השקיעו להישגים מקצועיים. למה להסית נגדם".

בתגובה לדבריה של ביניש, אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין, מיוזמי חוק השימוע לשופטים: "אני מצר על כך שנשיאת בית המשפט העליון, שכל הזמן דיברה בזכות הפרדת הרשויות, גילתה חוסר הבנה בסיסי מהי דמוקרטיה ושכחה שהציבור בחר את נציגיו לכנסת כדי לחוקק. לדידה של הנשיאה, ביהמ"ש העליון הוא לא רק הרשות השופטת אלא כנראה צריך להחליף גם את הרשות המחוקקת, או לפחות לשמש כצנזור על מעליה. דבריה של הנשיאה הם דוגמא מובהקת של הסתה פרועה כנגד הכנסת. אני מכבד את ביהמ"ש העליון ורואה חשיבות גדולה במוסד זה ובעצמאותו השיפוטית, אבל יחד עם זה אני לא אשבר תחת מסע של איומים והפחדות. אמשיך להוביל שיח ענייני לגבי רפורמות לגיטימיות שנחוצות במערכת המשפטית".

גם יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה לדברי ביניש: "ההתבטאות הפומבית הישירה של נשיאת ביהמ"ש העליון היא תמרור אזהרה חריג. אין זה מעשה שבשגרה שנשיאת ביהמ"ש העליון נאלצת לפנות בקריאה כזו כדי לגונן על מה שחייב להיות מובן מאליו במדינה דמוקרטית. יש בקרבנו פוליטיקאים, ובהם כאלו הנושאים במשרות רמות ובעלות השפעה המוכנים למוטט את יסודות שלטון החוק תוך התלהמות והסתה של הציבור. אני מקווה שנתניהו ראה הערב את תמרור האזהרה ולא ימשיך להסתפק באמירות קלושות של יציאת ידי חובה. עליו להבין באופן עמוק כי פגיעה בבית המשפט העליון תהיה אות קלון לכהונתו כראש הממשלה".

יו״ר הכנסת ראובן ריבלין הגיב גם הוא לנאום: ״הנשיאה ביניש הפריזה בדבריה גם בהתחשב בגל העכור הפוקד אותנו, שאיננו ראוי מכל וכל. הרשות השופטת והרשות המחוקקת מחויבות לשמור זו על כבודה של זו, ואסור שיזלגו האחת לתחומי האחרת. היום יותר מתמיד, הדמוקרטיה הישראלית זקוקה לחוק יסוד החקיקה, שיבטיח שכל רשות תפעל בתוך תחומה, וימנע כאוס ביחסים בין הרשויות".

מאז נפתח מושב החורף של הכנסת עלו להצבעה מספר חוקים שנויים במחלוקת שתכליתם הגבלת צעדיו של בית המשפט והגברת ההשפעה הפוליטית עליו. בין החוקים "חוק גרוניס", שעבר בקריאה ראשונה ואושר בוועדת החוקה לקריאה שנייה ושלישית. החוק קובע כי אין צורך שנשיא העליון יכהן לפחות שלוש שנים. מטרתו היא לסלול למעשה את דרכו של השופט אשר גרוניס, הנחשב לשופט שמרן המתנגד לאקטיביזם השיפוטי והאהוד על חוגי הימין, לכהונה.

חוק נוסף הוא חוק השימוע לשופטי בית המשפט העליון, שנדחה לבסוף על ידי ראש הממשלה. החוק רצה לחייב מועמדים למשרת שופט לעבור שימוע בפני חברי ועדת חוקה, חוק ומשפט, ובמידה וזו תפסול את מועמדותם, הם לא יוכלו לכהן כשופטים.

החוק השלישי בשרשרת החקיקה הזו הוא החוק שמטרתו שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. החוק קובע כי נציגותה של לשכת עורכי הדין בוועדה תכלול נציג מהאופוזיציה ונציג מהקואליציה (של לשכת עורכי הדין). בכך למעשה יגדל כוחו של שר המשפטים יעקב נאמן בוועדה למינוי שופטים. החוק עבר בקריאה טרומית ועבר בקריאה ראשונה ב-21.11. הקואליציה מתכוונת לחוקק אותו בהליך מהיר כדי שאכן יאפשר להשפיע על בחירת שופטי העליון. ב-22.11 נבחרו שני נציגי לשכת עוה"ד לוועדה לבחירת שופטים, המזוהים עם ביניש. כעת, תומכי החוק ינסו לכפות על לשכת עוה"ד בחירות מחודשות לוועדה, לאחר שהחוק יעבור.

חוק נוסף שעלה לדיון, ונדחה, הוא חוק להגבלת העתירות לבג"ץ. החוק נועד להגביל במקרים מסוימים עתירות של ארגוני זכויות אדם ועתירות של אזרחים פרטיים המתקוממים על עוולה שלטונית או מנהלית. בשל התנגדותו של נתניהו לחוק, החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה להתנגד לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ