המשטרה דילגה על תחקור קציניה אחרי אסון הכרמל

ל"הארץ" נודע כי בבדיקה עצמית של המשטרה היא ראיינה את השוטרים בשטח, אך לא את המפקדים הבכירים. גם שיתוף הפעולה עם רשויות אחרות לא נבדק

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

יום לפני יום השנה לשריפה בכרמל, התייחס אתמול השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ לאירועים ולדו"ח המבקר בעניין הצפוי להתפרסם בעוד כחודש. "הטיוטה שקיבלתי היא טיוטה קשה ומורכבת, מופיעים בה דברים חמורים", אמר השר בטקס הענקת 44 מלגות לזכר הנספים שנערך באוניברסיטת חיפה בהשתתפות המשפחות השכולות. "המפקדים שהיו שם הם המפקדים הטובים ביותר שיש פה. יש להמתין לדו"ח הסופי של המבקר ולזכור שמדובר בדיני נפשות. בואו לא נשפוט אותם, בואו נמתין למבקר ואז נשפוט. כשקוראים את השורות רואים שהיו בעיות של קשר ושליטה, אך אני רוצה לומר שמשטרת ישראל היא משטרה טובה ומקצועית".

אהרונוביץ התייחס במסיבת עיתונאים גם להתקדמות הרפורמה במערך הכבאות וציין כי בקרוב יופץ תזכיר חוק הכבאות החדש למשרדי הממשלה, על אף שעל פי החלטת הממשלה, הליך החקיקה היה אמור להסתיים באוקטובר. מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, יעקב גנות, העומד בראש המינהלת להקמת מערך הכבאות החדש התייחס לביקורת נגד העיכוב ברפורמה ואמר: "יש רעשי רקע שזה לא מספיק מהר, שזה תקוע. נכון שלא כל השלבים מתנהלים בדיוק לפי הקצב שהיינו רוצים אבל נעשתה הצטיידות וגיוסים של כבאים". הטקס הרשמי לציון האסון צפוי להתקיים ברחבת האנדרטה החדשה ב-19 בדצמבר, בהתאם לתאריך העברי שבו השתוללה השריפה.

עוד קודם לחקירת המבקר, הטיל מפכ"ל המשטרה הקודם, רב-ניצב דודי כהן, את חקירת האירוע על מפלג הונאה במחוז הצפוני, בראשותו של רב-פקד אהרון גלאור. התחקיר המשטרתי ביקש לבדוק את התפתחות האירועים בשריפה, אך ל"הארץ" נודע כי כלל לא נבדק תפקודם של הקצינים והמפקדים באירוע ושיתוף הפעולה בין המשטרה לבין שירותי הכבאות, השב"ס והרשויות המקומיות. במארס האחרון הציגה המשטרה את ממצאי הבדיקה שלה למשפחות השכולות באמצעות מצגת, אך הבדיקה לא כללה מסקנות. צוות חוקרי מפלג הונאה בדק את הקלטות הקשר וראיין את השוטרים בשטח, אולם לא את המפקדים.

השר יצחק אהרונוביץ בטקס הנחת אבן פינה לתחנת כיבוי אש בעוספיה, אתמולצילום: עבדאללה שמא

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל החלה בביצוע התחקירים ברמה המחוזית והארצית, מיד עם סיום אירוע הדליקה. התחקיר הארצי התקיים גם במקביל לצוות החקירה שפעל במחוז צפון, ובמקביל לביקורת מבקר המדינה. המטרות שנקבעו לתחקיר התמקדו בזיהוי פערים מבצעיים, לצורך גיבוש המענה המבצעי המערכתי. התחקיר הארצי לא עסק בהיבטים פרסונליים מלכתחילה, מתוך ידיעה והבנה שמבקר המדינה עוסק בתחום זה. ראוי ונכון היה כי באירוע רגיש זה, גוף חיצוני בלבד יעסוק בהתנהלות הפרסונלית תוך הימנעות ממראית עין ומהעלאת טענות לשיקולים זרים בביצוע התחקיר בהיבט הפרסונלי. יודגש כי ברמת הפקת הלקחים המערכתית, משטרת ישראל לא המתינה לתוצאות דו"ח מבקר המדינה וכבר בסיום התחקיר המשטרתי מינה המפכ"ל דאז את ראש אגף המבצעים לעמוד בראש צוות ליישום מלא של הלקחים המערכתיים שהופקו".

העברת זרקור האחריות בדו"ח המבקר מהשרים יובל שטייניץ, אלי ישי ואהרונוביץ לדרג המבצע בשטח מעמידה את עתידו המקצועי של ניצב רוני עטיה, אחד משלושת קציני המשטרה הבכירים הבולטים בדו"ח, בסימן שאלה. שמו מופיע בטיוטה כמי שכשל באופן אישי בתפקידו והדבר עשוי להטיל רבב ולקטוע את הקריירה המזהירה שלו במשטרה.

עטיה, בן 57, קיבל את דרגת הניצב שלו במאי, עם מינויו לתפקיד מפקד המחוז הצפוני. כשהשריפה בכרמל השתוללה היה עטיה, אז מפקד מרחב חוף, בשטח. בשעות הראשונות לשריפה פיקד עטיה על הנעשה באזור השריפה, ועל כן נחשב לאחד האחראים על מהלך האירועים ובין השאר לחוסר התיאום בין השוטרים. המבקר צפוי לקבוע כי במשטרה נמצא לא רק כשל מערכתי, אלא כשל ביצועי אישי של המפקדים. אם האחריות האישית תישאר גם בדו"ח, עטיה יידרש לסיים את תפקידו, כשם שסיים את תפקידו כמפקד מרחב עמקים ניצב משנה משה ולדמן עם קבלת המלצות ועדת אור שחקרה את מהומות אוקטובר 2000.

גורמים במשטרה סבורים כי גורלו של עטיה במשטרה תלוי במשפחות השכולות. "לאחר הדו"ח תהיה דרישה של המשפחות השכולות לחקירה פלילית והדחה מתפקיד של מי שנמצא בדו"ח ככזה שהתרשל בתפקידו", אומר גורם במשטרה. "למבקר אין סמכויות כמו לוועדת חקירה, כך שהכל תלוי במשפחות ובלחץ שהן יפעילו".

על אף שהתחקיר הפנימי במשטרה דילג על עטיה, הקצין גזר על עצמו שתיקה עד לפרסום דו"ח המבקר. ואולם, ערב חג הסוכות אמר ל"ידיעות חיפה" כי "אסון הכרמל היה אירוע מכונן, אבל כזה שאי אפשר היה להתכונן אליו. זה היה אירוע בלתי צפוי לחלוטין, שהתחיל בשריפה קטנה ותוך זמן קצר הפך לאסון גדול, שאילץ את המרחב להתארגן מהר מאוד ללא כל הכנות או הצטיידות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ