מחיר החופש: 73 מיליון דולר |

אנשי העסקים רוני פוקס וזאב פרנקל שבו לארץ

השניים שהורשעו בשוחד שוחררו עקב מאמצים דיפלומטיים ולאחר שהוחלט לקצץ עשרות מיליוני דולרים מהפיצוי שגיאורגיה היתה חייבת להם

ברק רביד
רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
רויטל בלומנפלד

רוני פוקס וזאב פרנקל, שני אנשי העסקים הישראלים שהיו כלואים בגיאורגיה לאחר שהורשעו ב"מתן שוחד לדמות ציבורית על ידי קבוצה מאורגנת" שוחררו ושבו היום (שישי) לארץ.

אודי אנג'ל חברו של פוקס קידם את פניהם של השניים בשדה התעופה דוב בתל אביב ואמר כי "רוני מאד נרגש, הוא עבר תקופה לא קלה". פוקס יצא מטרקלין הנחיתה הפרטי כשפניו סמוקות ומחוייכות ואמר כי "התחושה לחזור נהדרת. אני רוצה להודות למשפחה הנהדרת שלי,לחברים בארץ וחבריי ברחבי העולם. לחברי הכנסת ולשרים שהיו מעורבים בשחרור ובעיקר לנשיא המדינה, שמעון פרס, שפעל למעננו כל התקופה". הוא הוסיף כי "אני לא חושב על הסכם הפשרה שהושג. מבחינתי, השיבה לארץ ולחיק המשפחה שלי בחזרה, זו העסקה הכי טובה שיש" זאב פרנקל שיצא לצידו של פוקס הוסיף כי השניים קיבלו יחס טוב בתקופת כליאתם.

כמה שעות קודם לכן הגיעו השניים לשדה התעופה בטביליסי מלווים בשגריר ישראל ישראל גרברג ושוחחו שם עם שר החוץ אביגדור ליברמן, שאמר כי הוא שמח שלאחר זמו רב יוכלו לשוב ולעשות את השבת בארץ. פוקס ופרנקל הודו לשר ליברמן על מאמצי משרד החוץ ושאר הגורמים במדינת ישראל להביא לסיום הפרשה ולחזרתם לארץ.

רוני פוקס וזאב פרנקל, עם נחיתתם מגאורגיה, הערבצילום: הדר כהן

נשיא גיאורגיה מיכאל סקאשווילי הודיע היום כי הוא מעניק חנינה לפוקס ופרנקל לאחר מאמצים דיפלומטיים מצד ישראל. יועציו של הנשיא פרס טיפלו בפרשה בחודשים האחרונים והנשיא פרס עצמו פנה אישית לנשיא גיאורגיה ואף שלח לו לאחרונה מכתב ובו בקשה להעניק לשניים חנינה.

שר החוץ ליברמן ושגרירות ישראל בטביליסי נטלו גם הם חלק במאמצים לשכנע את ממשלת גיאורגיה לחון את שני הישראלים. היום לאחר השחרור שוחח ליברמן עם מקבילו הגיאורגי והזמינו לישראל במטרה לשוב ולחמם את היחסים בין המדינות. השר נעתר לבקשה והוא צפוי להגיע לישראל כבר עוד כשבועיים.

דוברת נשיא גיאורגיה מסרה בהודעה שפרסמה כי החנינה הוענקה "לאחר בקשה של ממשלת ישראל ובאופן אישי של הנשיא הישראלי. במתן החנינה לקחנו בחשבון את גילם של האסירים ואת מצבם הבריאותי".  משרד המשפטים של גיאורגיה מסר כי במקביל למתן החנינה לפוקס ופרנקל הגיעה ממשלת גיאורגיה לעסקת פשרה על תשלום חוב עליו החליט בית דין בינלאומי לבוררות בלונדון ב-2010.

ממשלת גיאורגיה היתה חייבת לשנים 98 מיליון דולר והוא טען שהחוב הוא אחת הסיבות לכך שהוא הופלל ונכלא במדינה. בינתיים תפח החוב ל-110 מיליון דולר, אך משרד המשפטים הגיאורגי הודיע אתמול כי על פי הפשרה שהושגה פוקס יקבל 37 מיליון דולר בלבד.

השתלשלות הפרשה. לחצו להגדלה

פוקס ופרנקל נעצרו לפני חצי שנה בגיאורגיה בחשד שהציעו שוחד של שבעה מיליון דולרים לסגן שר האוצר, אבטאנדיל חראידזה, כדי שלא יערער על פסיקה שחייבה את הממשלה בטביליסי לשלם פיצויי עתק לפוקס ולשותפו היווני. על פוקס נגזרו שבע שנות מאסר, ואילו על פרנקל נגזרו שש שנים וחצי מאסר בפועל.

תחילתה של הפרשה ב-1991, אז פוקס ושותפו היווני קיבלו זיכיון להקמת רשת צינורות נפט בגיאורגיה. חמש שנים לאחר מכן הקימה הממשלה בטביליסי חברת נפט בינלאומית - והחליטה לבטל את הזיכיון של השניים. במשך שמונה שנים נאבקו פוקס ושותפו לקבלת פיצויים מהגיאורגים, וב-2004 הודיעה להם הממשלה כי היא דוחה את דרישותיהם. פוקס ושותפו פנו לבית הדין לסכסוכי השקעות, שמושבו בלונדון, וזה פסק כי על גיאורגיה לשלם לשניים כ-100 מיליון דולר פיצויים. באוקטובר 2010 הם נעצרו.

עיתונאי מקומי שביקש להישאר בעילום שם אמר ל"הארץ" כי הוא סבור שהשלטונות טמנו לפוקס ופרנקל מלכודת, וכי מלכודת זו מצביעה בבירור על סירובה של הממשלה לכבד פסיקת בוררות בינלאומית שמחייבת אותה בתשלום הסכום. לדבריו, בטביליסי העריכו שירושלים לא תקפיא את היחסים בין המדינות לנוכח ההרשעה, ועל כן הרשו לעצמם להעניש בחומרה את שני הישראלים.

"כל הסיפור הזה לא ברור"

המשפט גרם למתחים במערכת היחסים בין ירושלים לטביליסי, יחסים שהתהדקו בשנים האחרונות. פוקס נחשב לידידו של נשיא המדינה, שמעון פרס, וכן של יו"ר הכנסת לשעבר דליה איציק. זמן קצר לאחר מעצרם של השניים שוחח פרס עם הנשיא הגיאורגי, ובהמשך פעל בעניין גם שר החוץ, אביגדור ליברמן.

לפני כמה חודשים ביקש יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לדחות ביקור של עמיתו הגיאורגי כדי להימנע מתקריות מביכות.אתר החדשות הגיאורגי "ניוז" פרסם, ששגרירות ישראל בטביליסי שבתה מעבודה בפברואר השנה במשך יומיים, מבלי שניתן לכך הסבר רשמי. ככל הנראה, היה זה כדי להפעיל לחץ על הגיאורגים לפעול לטובת פוקס ופרנקל.

ראש ממשלת גיאורגיה, ניקולוז גילאורי, אמר בשעתו בתגובה לפסק הדין כי "כל מי שיציע שוחד לאיש בעל תפקיד רשמי בגיאורגיה ייענש, ללא קשר למוצאו ולאזרחותו". היה זה גילאורי שחתם באופן אישי על מכתב הזמנה שהועבר לפוקס ולפרנקל, שבו הבטיח פתרון מהיר לסכסוך בין הצדדים. זמן קצר לאחר שפוקס ופרנקל התייצבו על אדמת גיאורגיה - הם נעצרו.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו אליכם את מיטב כתבות סוף השבוע

איריס פרנקל, בתו של זאב, סיפרה אחרי ההרשעה כי על המשפחה עוברת תקופה קשה. "כבר כמה חודשים שלא ראינו את אבא", אמרה הבת, "אבא שלי עבד בגיאורגיה למעלה מ-17 שנה, הקים שם פרויקטים, הביא משקיעים ותרם לבנייה של המדינה. לכן כל הסיפור הזה לא ברור, וכל ההתנהלות של החודשים האחרונים מוזרה. לא יכולנו להגיע למשפט ולא יכולנו להגיע לבקר אותו במעצר, וכל הקשר הוא בכתב, באמצעות עורכי הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ