משפטנים בכירים: על נאמן להתנער מהחוקים נגד השופטים

העמותה למשפט ציבורי קראה אתמול לשר המשפטים לעצור את הפוליטיזציה במערכת המשפט. "הוא צריך לנצל את כוחו הפוליטי בשביל זה"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

העמותה למשפט ציבורי קראה אתמול, באופן יוצא דופן, לשר המשפטים נאמן לצאת להגנת מערכת המשפט ולעצור את הנסיונות לפוליטיזציה שלה. בכינוס שארגנה העמותה, נשאה דברים נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, בגנות מסע ההסתה נגד בית המשפט העליון. העמותה מאגדת משפטנים מהסקטור הפרטי והציבורי, ובהם שופטים בדימוס, לצד שופטים מכהנים הנוטלים חלק בכינוסים שלה, אך אינם חברים במוסדותיה.

בגילוי הדעת שפרסמו אתמול קראו חברי העמותה לנאמן "להתייצב לסיכול ההצעות העלולות לפגוע בשלטון החוק", שכן "ההצעות וההתבטאויות עלולות לפגוע באי-תלות השופטים ובסמכות בתי המשפט. ואף עלולות להוביל לפוליטיזציה של מערכת השפיטה". עד עתה, נראה היה ששר המשפטים, יעקב נאמן, הצליח לחמוק מהסערה שעוררו דבריה של הנשיאה ביניש ביום שישי, בנוגע למסע ההסתה של שרים וחברי כנסת נגד בית המשפט העליון.

יש לציין כי בין שר המשפטים לבין נשיאת בית המשפט העליון התגלעו בשבועות האחרונים יחסים מתוחים מאוד. אחד מחברי הוועדה לבחירת שופטים אמר בסוף השבוע כי נאמן חש שביניש "בגדה" בהסכמות ביניהם כשהתנערה לפני שבועיים, ברגע האחרון, מ"הדיל", שבמסגרתו אמור היה להיבחר לכהונה בבית המשפט העליון השופט המחוזי נועם סולברג. את מועמדותו של סולברג מקדמים נאמן ופוליטיקאים מהימין בוועדה לבחירת שופטים. השניים ישבו על אותה במה במושב הפתיחה של הכינוס שערכה העמותה, שהוקדש לזכרו של עו"ד מיכאל כספי, אביו של עו"ד רם כספי.

מימין לשמאל: השופטות בן עתו, ארבל ופרוקצ'יה בכינוסצילום: אליהו הרשקוביץ

נשיא העמותה, השופט בדימוס אליהו מצא, הודיע למשתתפים כי נאמן ייאלץ לעזוב את האירוע מוקדם, בשל התחייבויות נוספות. לפיכך, עלה נאמן לפני ביניש לדוכן, נשא דברים קצרים לזכרו של עו"ד כספי וחזר למקומו על הבמה. השר ידע ככל הנראה על כוונתה של ביניש לשאת נאום חריג, לאחר שמשעות הצהריים כבר הועבר לכתבים מידע מסביבתה של ביניש על כוונתה לשאת "נאום אמיץ" ו"יוצא דופן" באותו ערב.

ואכן, אחרי נאמן, עלתה ביניש לדוכן והחלה לשאת את נאומה החריף נגד התקפת הפוליטיקאים על בית המשפט העליון. נאמן נשאר ישוב על הבמה ושמע את רוב נאומה של ביניש, עד שעזב את האולם כמה דקות לפני שסיימה. בזמן הנאום כולו הוא שמר על פנים חתומות.

הפרופסור מרדכי קרמניצר, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, אומר כי היה מצופה שנאמן "יעמיד את עצמו כחומה בצורה במול הצעות החוק שחותרות תחת הערכים הדמוקרטיים כפי שעושים לרוב השרים בני בגין ודן מרידור". בשיחה עם "הארץ" אתמול הוא הוסיף כי המסורת בישראל, שאמנם הופרה בזמן כהונת שר המשפטים הקודם דניאל פרידמן, היא שכשיש התקפות על בית המשפט העליון, ובמיוחד התקפות בוטות כמו בזמן אחרון, לפיהן בית המשפט הוא פוסט-ציוני ומסכן את קיומה של המדינה - שר המשפטים הוא הראשון שצריך לקום ולצאת חוצץ בפומבי נגד ההשמצות חסרות השחר והשקריות האלה. "במקרה זה", אומר קרמניצר, "השתיקה של נאמן רועמת".

לדברי פרופסור אריאל בנדור, מומחה למשפט חוקתי ומינהלי באוניברסיטת בר אילן, המשמש גם יושב ראש העמותה, לחברי העמותה דעות שונות, וככלל העמותה אינה נוקטת עמדה כשיש מחלוקות. יחד עם זאת, לאור המתקפה הפוליטית על מערכת המשפט והסכנה כי מערכת המשפט לא תוכל לתפקד כגוף עצמאי המשוחרר מפוליטיקאים, העמותה מצפה מנאמן להתייצב נגד הגל העכור השוטף את מערכת המשפט, כהגדרתו.

"אנחנו מצפים שנאמן יתגייס להגנת מערכת השיפוט", אומר בנדור, "הוא אינו צריך לתמוך בכל אחד מפסקי הדין של בית המשפט העליון, אבל תפקידו לעצור ניסיונות לפוליטיזציה ולתיוג פוליטי של מערכת המשפט. על נאמן לנצל את כוחו הפוליטי להדוף ניסיונות אלה". בסביבתו של נאמן סירבו אמש להגיב לדברים בעקבות פניית "הארץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ