פרשת ראשונטורס: התחדש משפט אולמרט

שלב הסיכומים נפתח במחוזי בי-ם. התביעה: אולמרט נתן פרשנות מסולפת; דוברו בתגובה: "התביעה מתעלמת ממה שקרה בבית המשפט"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון

בבית המשפט המחוזי בירושלים התחדש הבוקר (שני) משפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. בדיון הבוקר נפתח שלב הסיכומים ובימי הדיונים הקרובים יסכם נציג הפרקליטות, עו"ד אורי קורב, את האישומים והראיות נגד אולמרט בפרשת ראשונטורס.

בפתח דבריו אמר קורב כי מדובר ב"ניצול שיטתי ומתמשך. במשך שנים נסע הנאשם מטעם המדינה ומטעם ארגונים שונים, ויצר לעצמו עודפי מימון כתוצאה מגבייה עודפת מהארגונים. לארגונים הוצג מצג שווא של תשלום בעבור הוצאה... לו הם היו יודעים את התמונה המלאה הם לא היו פועלים כפי שפעלו...", אמר קורב.

"השימוש באותם עודפים היה הוצאות אישיות - נסיעות הנאשם, רעייתו, ילדיו ובני זוגן הן נסיעות פרטיות שאין דרך אחרת להגדיר זאת. הוצאות אישיות שלו שהוא אמור לשאת אותן". לדברי קורב, אולמרט השיג במרמה סכום של 87,000 דולר באמצעות שיטת ראשונטורס.

בהמשך תקף קורב במילים קשות את ראש הממשלה לשעבר וטען כי שיקר במהלך חקירותיו במשטרה ובבית המשפט. "בבית המשפט לא פגשו אדם מעורב, פגשנו פרשן", אמר קורב, "גם כשכבר תופסים אותו באיזו עובדה, ושואלים אותו "מה עמדתך ומה תודעתך" מקבלים נאומים ופרשנויות וסתירות לאין ערוך. אני מלא הערכה לשוטרי יאח"ה על כל עובדה שהצליחו לחלץ מפיו. הנאשם גם נותן פרשנויות שאין סיכוי שהוא מאמין בהן. זה לא פרשנויות אמת, זו פרשנות מסלפת לאירוע". הפרקליט הוסיף כי לא זו בלבד שהוא לא נותן את העובדות, גם כשהוא מתיימר לפרשן הפרשנות היא פרשנות מסולפת במכוון".

אהוד אולמרט באולם הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושליםצילום: פתאל מיכל

קורב אף טען שאולמרט "עשה הצגות" בבית המשפט. "חלק מההתפרצויות היו מכוונות. אחת מהן היא זו העלבון הצורב שהציג הנאשם כאשר נשאל על כספים שקיבל מהארגונים. לא מדובר בעלבון צורב, מדובר במהלך מתוכנן מראש", אמר.

לדבריו, אחת הדוגמאות הבוטות לשקריו של אולמרט, הייתה במהלך החקירה שלו על דוכן העדים בנושא האזנות הסתר שביצע, כביכול שולה זקן. "הנאשם עמד כאן במשך שעות והעיד ביודעין עדות שכל כולה, כל כולה – אי-אמת. הנאשם גם ידע היטב שאין מי שמקבל את העדות הזו ולא ניתן לקבל אותה. הוא בחר לעשות את זה כדי להיטיב עם הנאשמת. ההתנהגות הזו היא נייר לקמוס טוב להתנהגות של הנאשם. אם הוא מוכן לעמוד ולומר אי אמת במשך שעות כשהוא יודע שבית המשפט יודע שזה לא אמת, אפשר לנחש מה הוא מוכן לעשות כדי לחלץ את עצמו מהקרב על חייו".

דוברו של אולמרט, אמיר דן אמר בתגובה כי "כצפוי, סיכומי התביעה מתעלמים מכל מה שקרה בבית המשפט, והם פשוט חוזרים מילה במילה על כתב האישום שהוגש בזמנו, כאילו במשך חודשים לא התנהל כלל משפט. נוח לעו"ד קורב להתעלם מהמשפט וממה שהוכח בו, כולל העובדה שלא היתה שום 'שיטה', לא היתה הנחיה כלשהי למימון עודף, ונאסף מספר נקודות רב שהיה יכול להספיק לעשרות טיסות הלוך חזור ללא צורך במימון נוסף".

לחצו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשלב העדויות שהסתיים לפני כארבעה חודשים אמר אולמרט כי מעולם לא נתן הנחייה לשולה זקן – שסירבה להעיד במשפטו - לייצר עודפים בתכנון הנסיעות. "אני לא חושב שהיא עשתה את זה. אני לא חושב שהיא רצתה לרמות. אני לא חושב שמישהו התכוון לרמות, ואני לא חושב שמישהו רימה. אני חושב שנעשו טעויות ולא היתה מספיק בקרה. רק דבר אחד אני לא חושב שהיה כאן - לא היתה כאן שיטה, לא היה תכנון, לא היתה כוונה רעה, הייתה מסירות נפש".

בעדותו רמז ראש הממשלה לשעבר כי חברת ראשונטורס היא האחראית לאי הסדרים במימון הטיסות. הוא טען כי למיטב ידיעתו, נסיעות בני משפחתו ושדרוג הנסיעות למחלקה ראשונה מומנו בנקודות הנוסע-המתמיד שנצברו לזכותו. "אני אמרתי לה (למתאמת הנסיעות רייצ'ל ריסבי-רז, נ"ח) שנסיעות בני משפחה זה קודם כל נקודות (...). תמיד היתה הנחיה שאם זה לא בנקודות שתחייב את חשבוני האישי, ורייצ'ל לא חזרה אליי, אז לא ידעתי להגיד כמה נסיעות היו בנקודות וכמה על חשבוני. מעולם לא נאמר לי שיש זנבות של מסי נמל שצריך היה לשלם אותם", אמר אולמרט על דוכן העדים.

אולמרט גם טען שצבר עשרות אלפי נקודות נוסע-מתמיד שאיפשרו לו, לדבריו, לממן את הנסיעות המופיעות בכתב האישום. "אני שואל את עצמי איך יכול להיות שמשרד נסיעות שמקבל ממני את כרטיסי הנוסע המתמיד, וצריך לדאוג לאינטרס שלי, משאיר אותי עם כזו כמות של נקודות ולא מחפש דרך לזכות אותי. למה הוא עושה את זה?", תהה אז אולמרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ