אופיר בר-זהר

שופטת בית המשפט העליון בדימוס, איילה פרוקצ'יה, מתחה היום (שלישי) ביקורת על הצעות החוק, שלדבריה נועדו לפגוע בסמכות בתי המשפט ואמרה כי "בלא עצמאות מלאה של הרשות השופטת לא תיתכן ביקורת אמיתית על השלטון והגנה על זכויות האדם".

פרוקצ'יה, שהשתתפה בכנס לציון יום זכויות האדם הבינלאומי בנושא חוק יסוד זכויות חברתיות בכנסת, הוסיפה כי "הביקורת השיפוטית נעשית בזהירות רבה ולאור נורמות שעוצבו במשך שנים. אני מקווה שההצעות שעלו לאחרונה ואיימו לפגוע בבית המשפט לא יקרמו עור וגידים".

יושב ראש הכנסת, רובי ריבלין, שהשתתף אף הוא בדיון, התייחס לזכויות האזרח ואמר כי "הליכוד מוכרח להיות חברתי יותר וחומל יותר. הדיון על הזכויות החברתיות אינו צריך להתקיים באופוזיציה, הליכוד צריך להיות נושא הדגל במאבק החברתי". ריבלין אף קרא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגבש תוכנית חירום לצמצום פערים בישראל ולמתן מענה למצוקות העוני. "העשירים נהיים עשירים יותר והעושר באורח פלאי מחלחל מעלה. העוני והפערים מהווים סכנה ממשית לחוסנה של ישראל ואיום אסטרטגי על עתידה".

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ), שיזמה את הכנס יחד עם האגודה לזכויות האזרח, אמרה כי "הציבור רוצה מדינת רווחה צודקת וסולידרית, לחדש את האמנה החברתית בין המדינה לאזרחיה, באמצעות חוק יסוד זכויות חברתיות. במשך השנים שלט בישראל שיח כלכלי שבינו ובין כלכלה אין ולו דבר. ניסו למסגר כל דבר בכלים של 'יעילות כלכלית', הנמדדת רק ברווח וצמיחה, ולא לקחו בחשבון את הגורם האנושי ואת ערכי השוויון".

גלאון הוסיפה כי "הציבור, שהתעורר בקיץ האחרון עם המחאה, גילה שבמרוצת השנים הפך לעבד של 'צמיחה' ו'התייעלות', כאלו שהוא לעולם לא יהנה מהם. לזכויות חברתיות יש מחיר, אך לאי ההכרה בהן יש מחיר גבוה יותר".

שלשום התבטאה שופטת בית המשפט העליון, מרים נאור, באופן יוצא דופן נגד ההתייחסות לשופטים בארץ כבעלי משנה פוליטית בהחלטותיהם. "יש אופנה חדשה שחדרה לחיינו הציבוריים, לתייג שופטים ופסיקותיהם כשייכים למחנה זה או אחר", אמרה השופטת. "תיוג כזה נעשה שלא בטובתם של השופטים, גם אם נדמה לעתים שהתיוג יכול לקדם אותם".

נאור, החברה גם בוועדה לבחירת שופטים, אמרה את הדברים בכינוס של העמותה למשפט ציבורי בים המלח. היא סירבה להתייחס לשאלה למי מהשופטים התכוונה, אולם היא כיוונה את דבריה, ככל הנראה, לשופט המחוזי נועם סולברג, שמועמדותו לבית המשפט העליון מקודמת על ידי פוליטיקאים מהימין. בנוסף, ייתכן אף שהתכוונה למי שצפוי להתמנות לנשיא בית המשפט העליון הבא, השופט אשר גרוניס, שבשל השקפותיו השמרניות נישא על גבי תמיכת חוגים בימין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ