החשודים בדריסת לי זיתוני מבקשים להישפט בצרפת

קלוד אייזיק ואריק רובין, שנמלטו לצרפת לאחר תאונת הפגע וברח לפני כחודשיים, הודיעו פעם נוספת כי אינם מתכוונים לשוב לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קלוד אייזיק ואריק רוביק, שני האזרחים הצרפתים החשודים בדריסתה למוות והפקרתה של לי זיתוני בת ה-25 בתל אביב לפני חודשיים, לא מתכוונים לשוב להישפט בישראל. עורכי דינם מסרו היום (שלישי) לתקשורת כי השניים מעדיפים להישפט בצרפת.

"זה מה שלקוחותינו רוצים, להישפט כאן", צוטט אחד מעורכי הדין, בעוד שפרקליט נוסף ציין כי הרשויות בישראל, שבתחילה דרשו את הסגרתם של השניים, יאשרו לקיים את המשפט בצרפת בסופו של דבר. הוא הודה כי מתקיים מאבק בין הרשויות בישראל ובצרפת בנושא.

מיד לאחר התאונה שהתרחשה ב-16 בספטמבר בצומת הרחובות ויצמן-פנקס, השאירו אייזיק ורוביק, אזרחים צרפתים, את זיתוני להתבוסס בדמה. השניים מיהרו לביתם, שם אספו את בני משפחותים ומזוודה ומיהרו לעזוב את ישראל.

לי זיתוני. קרוביה פנו לשגריר הצרפתי בישראל בבקשת עזרה

השניים הודיעו כבר לאחר התאונה כי אין בכוונתם לחזור לישראל מאחר שהם חוששים לעמוד לדין ולשבת במשך שנים רבות בכלא הישראלי. קרוביה של זיתוני פנו לשגריר הצרפתי בישראל בבקשת עזרה כדי שזה יפעל להסגרתם של השניים. בינתיים, מונה בצרפת שופט חוקר לבדוק את נסיבות האירוע מטעם הרשויות בפאריס.

ממטה המאבק להסגרת דורסיה של לי זיתוני נמסר כי "איננו מחפשים נקמה אלא משפט צדק. צמד הדורסים פגעו והפקירו והרגו בחורה ישראלית על מעבר חציה בתל אביב, מן הראוי שהשניים ישפטו בישראל ולא יחפשו הקלות בעונשם תחת החוק הצרפתי. אנו סומכים ידנו ברשויות החוק בישראל שידעו וידאגו לכך שצמד הפושעים יועמדו לדין שבסופו ישבו מאחורי סורג ובריח".

זיתוני נדרסה לפני חודשיים בצומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב, בשעות הבוקר המוקדמות, בעת שעשתה את דרכה לסטודיו בו לימדה פילאטיס. זיתוני חצתה את מעבר החצייה כאשר ג'יפ ב-מ-וו הגיח במהירות ודרס אותה. נהג הג'יפ, קלוד איזק, ובעל הרכב, אריק רובין, אזרחי צרפת ששהו בארץ, המשיכו בנסיעתם ללא מפריע. כעבור מספר שעות נמלטו עם משפחותיהם לצרפת. הדורסים הביעו חרטה לאחר שזוהו, אולם הם אינם מוכנים לחזור לארץ ולעמוד למשפט, מחשש לעונש כבד בגין העבירה.

בסוף חודש נובמבר נפגש יועצו המדיני של ראש העיר פאריס עם הוריה של לי זיתוני. לאחר המפגש אמר היועץ, ברנרד פיניירול, כי ראש העיר יפעל מול רשויות החוק בצרפת כדי שהדורסים ייעצרו ויעמדו לדין. יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, נפגשה עם ראש העיר, ודנה עמו בנושא.

העונש הצפוי לדורסים של זיתוני עומד בצרפת על 7 שנים בלבד, לעומת 14 שנים בישראל. פיניירול ציין כי מלבד העובדה שבין ישראל לצרפת אין הסכם הסגרה, צרפת לא נוהגת להסגיר את אזרחיה. יחד עם זאת, ציין פיניירול כי הסגרתם לישראל "תלויה בלחץ של ממשלת ישראל ועד כמה היא תהיה נחושה בעניין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ