וינשטיין לנתניהו: לא אוכל להגן על חוק העמותות

היועץ המשפטי לממשלה פנה לראש הממשלה בצעד חריג והבהיר לו כי הצעות החוק המגבילות תרומות "לוקות בפגם של אי חוקתיות"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, תוקף בחריפות את הצעות החוק המבקשות להגביל תרומות ממדינות זרות לארגונים הפועלים בישראל (חוק העמותות). וינשטיין שיגר בסוף השבוע מכתב חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בו כתב כי "לא אוכל להגן עליהן בבג"ץ אם יעברו בכנסת".

"מדיניות היועץ המשפטי לממשלה היא למעט ככל הניתן בהכרזה על חוקים כלא חוקתיים, זאת בשל הכבוד למלאכת החקיקה של הממשלה והכנסת", כתב וינשטיין לראש הממשלה. "לאור מובהקות המקרה שלפנינו, מוצדק לחרוג ממדיניות זו. משמעות הדבר היא שאם הצעות חוק אלה יבשילו לחוקים לא ניתן יהיה להגן עליהן בעתירות שיוגשו לבג"ץ. כך בכוונתי להצהיר בכנסת ואחר כך בבית המשפט העליון".

מדובר בצעד יוצא דופן שבו בחר וינשטיין לנקוט, כאשר הוא מבהיר לנתניהו באופן מפורש כי לא יוכל להגן על הצעות חוק שהקואליציה תמכה בהן, בהנחה שהחוקים יעברו ויוגשו עתירות לביטולן.

במכתב יוצא דופן שכתב וינשטיין לנתניהו הוא מכנה את שתי הצעות החוק שגיבשו חברי הכנסת אופיר אקוניס ופאינה קירשנבאום, כהצעות ש"לוקות בפגם של אי חוקתיות" וקובע כי אינן מידתיות. "הן פוגעות פגיעה קשה בשורה של זכויות חוקתיות ובהן חופש הביטוי, חופש ההתאגדות והזכות לשוויון. במקום לאפשר שיח פתוח ו'שוק רעיונות' יעיל, הן מבקשות לחסום את הביטוי. הן מציבות את ישראל בשורה אחת עם מדינות בודדות שנקטו מהלך דומה, אשר ספק אם ראוי שמדינת ישראל תתקנא במשטר הנהוג בהן ותנהג כמותן", כתב וינשטיין.

וינשטיין ציין בנוסף כי נציגי ישראל בפורומים בינלאומיים שונים מתגאים בפעילות הערה של החברה האזרחית וארגוני זכויות האדם בישראל, שכן ארגונים אלה מהווים מרכיב חיוני בכל חברה דמוקרטית. "אכן, פעילות ארגונים אלה אינה עולה תמיד בקנה אחד עם עמדות ממשלת ישראל. אולם מדובר בקול חשוב שאין להשתיקו", כתב וינשטיין.

וינשטיין הוסיף כי התכלית המוצהרת של הצעות חוק אלה היא מניעת התערבות של מדינות זרות בציבוריות הישראלית, כשבפועל כספים המגיעים מחוץ לארץ תומכים ומסייעים בפעילות ברוכה במגוון של תחומים. "לכן", ממשיך וינשטיין, "נראה כי התכלית שונה. מדברי ההסבר להצעות אלה וגם מדיוני ועדת השרים לחקיקה עולה כי ההצעות מיועדות למנוע את התמיכה בארגונים המוציאים את דיבתה של מדינת ישראל. מדובר בעיקר בארגוני זכויות אדם. גם אם זו התכלית, ספק אם מדובר בתכלית ראויה, שכן השתקת פעילות הנעשית כדין אינה יכולה להיות תכלית לגיטימית".

וינשטיין לא מסתפק בכך, ומונה דרכים מידתיות אפשריות להתמודד עם פעילויות אלה, ככל שקיימת הצדקה להגבילן. בין הדרכים שהעלה היועץ המשפטי: טיפול בפעילות לא חוקית בכלים מתאימים קיימים, שימוש בכלים שיגבירו שקיפות של התרומות ואף פעולות באפיקים מדיניים מול המדינות התורמות. "מעבר לכך", מסביר וינשטיין, "דרך המלך להתמודדות עם הדעות האחרות היא באמצעות העלאת טיעונים נוגדים, במסגרת השיח הפתוח ו'שוק הרעיונות' המאפיינים חברה דמוקרטית.

וינשטיין חותם את פנייתו בבקשה מנתניהו שממשלת ישראל והקואליציה יתנגדו להצעות החוק. בנוסף מבקש וינשטיין מראש הממשלה כי יפעל לכך שעד הדיון בערר שהוגש לממשלה על החלטת ועדת השרים לחקיקה, לא יובאו ההצעות לדיון בכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ