צעד נדיר |

בימ"ש צבאי זיכה פלסטיני שהוכה בחקירה

השופטים קבעו שהודאתו של אימן חמידה, שנאשם בשורת עבירות ביטחוניות נגבתה באלימות של מדובבי השב"כ

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

בית המשפט הצבאי ביהודה זיכה נאשם פלסטיני משורה של עבירות ביטחוניות, לאחר שקבע כי חוקרי השב"כ ניהלו חקירה פסולה שהדיחה אותו להודות במעשים שלא עשה. באופן כמעט נדיר קיבלו השופטים הצבאיים את עדותו של הנאשם, שטען כי הוכה קשות על ידי מדובבים בתא המעצר והופעל עליו לחץ נפשי באמצעות בני משפחתו.

הנאשם, אימן חמידה מעזריה שליד ירושלים, הואשם בעבירות ביטחוניות שנעשו בין ינואר לספטמבר 2009. העבירה החמורה ביותר שיוחסה לו היא ירי לעבר עמדת מג"ב באזור ירושלים. לאחר האירוע הוא נעצר ונחקר 40 יום במתקן של השב"כ על ידי צוות חוקרים, בראשם חוקר המכונה "ברודי". בכתב האישום שהוגש נגדו הואשם חמידה ב-17 סעיפים, שחלקם מבוססים על הודאה שמסר בחקירה.

בפתיחת המשפט ביקש חמידה לחזור בו מן ההודאות שמסר. לטענתו, במשך ימי החקירה איימו עליו החוקרים כי החקירה לא תסתיים עד שלא יודה במעשים המיוחסים לו וישימו אותו במעצר מנהלי. כך, הכניסו החוקרים את אחיו לחקירה כדי לשכנע אותו להודות ואף הזהירו את הנאשם כי יביאו את אחותו למתקן השב"כ.

חמידה סיפר כי בחקירה הופסק התשאול למשך 15 יום שבהם לא פגש את חוקריו. באותם ימים שהה בתא עם אסירים פלסטינים המשמשים מדובבים עבור השב"כ. הם ביקשו ממנו שיפרט את המעשים המיוחסים לו ושיספר על ההיכרות שלו עם פלסטינים אחרים שנחקרו באותן פרשות. לאחר שסירב לעשות כן, חנקו אותו, הצליפו בו בחוט חשמל, ירקו עליו, מנעו ממנו אוכל וכן גנבו את בגדיו. חוקריו של חמידה העידו במהלך המשפט.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השבוע, בצעד חריג, קיבלו השופטים סא"ל צבי לקח, סא"ל טל בנד ורס"ן אמיר דהאן את כל טענותיו של חמידה ומתחו ביקורת על ניהול החקירה של השב"כ. השופט דהאן כתב כי "עדות חוקרי השב"כ בפני עוררה את הספק שמא החקירה, הקצב שלה, הדברים שנאמרו בה, נגיעתה הישירה לבני משפחתו של הנאשם והאיום המרומז במעצרו העתידי במעצר מנהלי שללו את רצונו החופשי.

"התרשמותי מעדותם של החוקרים העלתה את הרושם כי החקירה לא היתה אידילית ולא מכובדת, ושימשו בה אמצעים קשים ובעייתיים במידה ובתדירות ששללו את רצונו החופשי. בפעם הזאת נגדשה הסאה, והנאשם הודח לומר לחוקריו כל דבר ובלבד שהחקירה תיפסק, האיומים המרומזים יוסרו ותהיה לו תקווה כלשהי", כתב דהאן.

אב המותב, סא"ל לקח, מתח ביקורת על השימוש שעשו החוקרים באחות הנאשם. "מצוקתו של מי שהיה נתון בחקירה תקופה המצטברת 40 יום, במהלכה אף ככל הנראה הוכה, הינה גדולה מאוד. כשהוא שומע שגם אחותו ניזוקה מהיעדר שיתוף הפעולה שלו עם חוקריו, ניתן לשער כי הלחץ שבו הוא נתון כבד מנשוא. בית המשפט מכיר את אורח החיים הפטריארכלי המגונן בחברה הערבית ואת ההשלכה הקשה שיש להחזקת אשה בכלא על כבוד המשפחה ועל כבוד הגברים שמופקדים על שלומה. לחמידה היה זה מבחינת לחץ שלא ניתן לעמוד בו".

פסילת הודאה של פלסטיני היא צעד חריג. נאשמים ביטחוניים רבים טוענים לאחר החקירה כי ההודאה נגבתה מהם באמצעים פסולים. בדרך כלל, לאחר שחוקרי השב"כ מעידים, בית המשפט הצבאי מקבל את עמדתם. בעבר היו מקרים שבתי המשפט קיבלו הודאות של פלסטינים שלא היה מחלוקת כי הוכו בחקירה.

בשל פסילת ההודאה, זוכה חמידה משורה של עבירות שכללו ירי לעבר עמדת מג"ב. עם זאת, הוא הורשע באירוע מספטמבר 2009, לאחר ששותפו הפלילו במעשה. עונשו טרם נגזר.

עו"ד לביב חביב שייצג את חמידה אמר ל"הארץ": "זהו קצה הקרחון של שיטות חקירה קשות ואלימות פיזית ונפשית המופעלת נגד נחקרים פלסטינים בשב"כ. בית המשפט הצבאי, בהחלטה נדירה, חשף אמת זו למרות הניסיונות להסתירה וקיבל את טענתנו כי תחת לחץ נתן הודאה שקרית".

מהשב"כ נמסר כי "חקירת חשודים על ידי השב"כ מבוצעת על פי החוק והנהלים. החקירות מבוקרות באופן רציף על ידי גורמי משרד המשפטים והמערכת המשפטית. הכרעת הדין התקבלה אצלנו אמש ואנו עדיין לומדים אותה. לאחר גזירת הדין, בכוונת גורמי השב"כ והתביעה הצבאית לבחון את האפשרות להגיש ערעור על זיכויו של הנאשם מחלק מהאישומים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ