בית המשפט ביטל צווי הריסה לכפר בדואי בלתי מוכר בנגב

לפני קום המדינה הוכרו תושבי הכפר אלסורה, מדרום-מזרח לבאר שבע, כבעלים של האדמות. בשנות ה-70 סירבה המדינה להכיר בכך

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט השלום בקרית גת הורה אתמול לבטל את 51 צווי ההריסה שניתנו לתושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר אלסורה, השוכן מדרום-מזרח לבאר שבע. פסיקת בית המשפט ניתנה בעקבות בקשת ארגון עדאלה בשם תושבי הכפר, שבו מתגוררות 70 משפחות. ההחלטה התקבלה בזמן שמתנהל מאבק ציבורי בנגב נגד מתווה פראוור, שנועד להסדיר את התיישבות הבדווים בנגב. בשבועות האחרונים התקיימו בנגב כמה הפגנות נגד התוכנית, בארגון ועדת המעקב של ערביי ישראל.

לפני קום המדינה הוכרו תושבי הכפר על ידי השלטון הבריטי כבעלים של האדמות. בשנות ה-70, הגישו למדינה בקשות לקבלת הכרה בבעלותם, אך נענו בשלילה. במשך השנים הם הוגדרו כפולשים לאדמת מדינה אך לטענתם מעולם לא הוצעה להם אלטרנטיבה ולא התקבלו החלופות שהציעו.

בשנת 2006 קיבלו תושבי הכפר צווים להריסת בתיהם ופנו לערכאות משפטיות. בית המשפט הקפיא ב-2007 את צווי ההריסה, אולם עד אתמול לא ניתן פסק דין בעניין. שופט בית משפט השלום בקרית גת, ישראל אקסלרוד, כתב בנימוקיו כי אכן בעלי הבתים ביצעו עבירות בנייה כטענת המדינה וניתן לאכוף את החוק בעניין הזה, אולם הוא הדגיש כי מדובר בבתים שנבנו לפני עשרות שנים וכי המדינה לא הציגה הוכחה כי פינוי התושבים מיועד למטרה ציבורית. השופט אקסלרוד אמר עוד כי הריסת הבתים תותיר את המשפחות ללא קורת גג. "יש לערוך את האיזונים הנכונים בין האינטרסים הציבוריים הספיציפיים לאותו מקרה, ומול זאת, השיקולים האישיים של אלה אשר את ביתם מבקשת המדינה להרוס בצוו שיפוטי", כתב השופט.

עו"ד סוהאד בשארה מעדאלה שהגישה את הבקשה אמרה בעקבות פסק הדין כי מדובר בהחלטה תקדימית בהקשר של עתיד הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים בנגב. בשארה אמרה כי "משמעות פסק דין הוא כי המדינה לא יכולה להמשיך עם מדיניות, ללא התחשבות ברצון ובזכויות היסוד החוקתיות של התושבים".

בדברי סיכום הפסיקה, ציטט השופט אקסלרוד את דברים שכתבה בעבר שופטת העליון עדנה ארבל: "המציאות הקשה עמה מתמודדת האוכלוסייה הבדואית בישראל מחייבת - ויפה שעה אחת קודם - פתרון מערכתי כולל ומקיף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ