משה קצב יחל לרצות היום עונש מאסר: "ייכנס לכלא בראש מורם"

נשיא המדינה לשעבר יתייצב עד השעה 10:00 הבוקר בכלא מעשיהו, שם ירצה שבע שנות מאסר. בראיון לפני כניסתו לכלא אמר: "הכל שקרים"

יניר יגנה
יניב קובוביץ ואופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
יניב קובוביץ ואופיר בר-זהר

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, יחל לרצות היום עונש של שבע שנות מאסר, שנגזרו עליו לאחר שהורשע בשני מעשי אונס ועבירות מין נוספות. את יומו האחרון כאדם חופשי העביר קצב עם בני משפחתו וחברים, שהתפללו עמו ותמכו בו. בבוקר הוא בחר להעניק ראיון לעיתון ניו יורק טיימס, בו שב וטען כי הוא חף מפשע.

"הכל שקרים ואין לי חרטות", אמר קצב לכתב איתן ברונר. ברונר אמר כי קצב "מתנהג כמו אדם שתפרו לו תיק, שמוענש על לא עוול בכפו". הוא סיפר שקצב לא עשה הכנות מיוחדות לקראת כניסתו לכלא, וטרם החליט אם לנצל את תקופת מאסרו לצורכי לימודים. הכתב סירב להשיב לשאלה מי יזם את הראיון - קצב או העיתון.

בכלא מעשיהו הושלמו אתמול ההכנות לקראת הגעתו של קצב. קצב מחויב להתייצב בשערי בית הכלא עד השעה 10:00. הוא יעבור הליך מיון, שבסיומו ייכנס לאגף 8 - האגף התורני.

קצב, לפני יומייםצילום: אסייג אילן

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בשבועות האחרונים פנו בני משפחתו של קצב וביקשו משירות בתי הסוהר לאפשר לו להיכנס לבית הכלא בדרך נסתרת, הרחק מעיני המצלמות. ניסיונות אלה נשללו על ידי השב"ס, וקצב צפוי להיכנס לבית הכלא מהכניסה הראשית. אתמול הציבה המשטרה מחסומים בכניסה למעשיהו, כדי לאפשר לו גישה ללא הפרעה.

בשלב הראשון, ייכלא קצב בתא המיועד לאסירים בעלי נטיות אובדניות, בו מותקנות שתי מצלמות אבטחה. דלת השירותים והמקלחת בתא מאפשרת לראות את רגליו ופלג גופו העליון של האסיר, כדי למנוע ממנו לפגוע בעצמו.

בשב"ס החליטו לאפשר לקצב לחלוק תא עם השר לשעבר שלמה בניזרי, שנעתר לבקשה ללוות את הנשיא לשעבר בתקופה הראשונה של מאסרו. בניזרי ביקש לאפשר לו לשהות עם קצב שלא לעיני המצלמות, ועל כן אלה יופעלו רק כאשר יעזוב. אם בכל זאת יחשבו שירותי הרווחה שקצב עלול לפגוע בעצמו, בניזרי יועבר חזרה לתאו הקודם וקצב יישאר בתא הפיקוח תחת השגחה מלאה.

התחנות האחרונות. לחצו להגדלה

נציב שירות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, הורה לתגבר את האגף התורני עם כניסתו של קצב, אולם לפי שעה אין כל כוונה שסוהר יאבטח אותו 24 שעות ביממה.

האגף התורני נחשב אגף "ידידותי" יחסית לשאר האגפים בכלא, אולם חלים בו כללים נוקשים שקצב יצטרך לעמוד בהם. כך, למשל, מדי יום קמים האסירים לתפילה ברבע לחמש בבוקר, ולאחר מכן מתחיל סדר יום תורני שמסתיים בשעה 22:00, עם נעילת דלתות התא. באגף אין מכשירי טלוויזיה.

אווירה קשה בבית קצב

חבריו של קצב שביקרו אתמול בביתו סיפרו כי האווירה בבית קשה. "אשתו ואמו בוכות הרבה, וקצב מנסה לחזק אותן ומבטיח שיעמוד בחוויה הקשה שצפויה לו", סיפר אחד החברים. "הוא מאמין בחפותו. הוא ייכנס לכלא בראש מורם. יש בו כעס רב, אבל כשדיברתי איתו הוא כבר מפנים שהוא נכנס לכלא".

חבר אחר, חיים ברדה מאשקלון, סיפר כי "אשתו ובני משפחתו מלווים אותו כל הזמן ומנסים לחזק את רוחו. הוא דבק בחפותו. צריך לתת לו לרצות את העונש בביתו בקריית מלאכי".

קצב העביר את יומו האחרון כאזרח חופשי מסוגר בביתו בקריית מלאכי. הוא חרג ממנהגו ולא יצא להתפלל בבית הכנסת הסמוך לביתו, כנראה כדי למנוע מהצלמים לצלם אותו ערב הכניסה לכלא. בני משפחה וחברים רבים באו לביתו והתפללו עמו.

מקורביו דחו אתמול את הטענות, שהעלו בעבר בעצמם, לפיהן קיים חשש שקצב ינסה לפגוע בעצמו: "אין שום סיכוי שהוא יפגע בעצמו. הוא איש חזק מאוד. הדבר שהכי מפריע לו זה שכולם מדברים על ‘הנשיא האנס' והוא בכלל חושב שנעשה לו עוול. אין סיכוי שהוא יודה באישומים, אפילו אם בעקבות ההודאה יקוצר עונשו. הוא מסרב לזה בכל תוקף".

בני משפחתו וחברי כנסת מש"ס המשיכו לנסות אתמול לשפר את תנאי מאסרו. בצהריים הופיע נציב השב"ס בפני ועדת הפנים של הכנסת, שדנה בהרכב מצומצם בבקשתו של חבר הכנסת נסים זאב (ש"ס), לאפשר לקצב לרצות את המאסר בביתו. עם זאת, לוועדה אין כל סמכות לקבוע החלטות בעניין זה, והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' הבהיר מבעוד מועד כי לא יאפשר מהלך כזה בכל מקרה.

ח"כ זאב ביקש לנצל סעיף בחוק המאפשר לשר המשפטים לאשר לאסיר לרצות את עונשו מחוץ לכותלי בית הכלא. בסעיף הספציפי בחוק מוזכרת האפשרות שייעשה בו שימוש במקרה שהאסיר סובל למשל ממחלה מדבקת. הנימוקים לבקשה היו בין השאר כי קצב נחשף בעבר לסודות מדינה, וכן משום שבכלא שוהים אסירים שקצב דחה בעבר את בקשתם לחנינה. אחד החששות שעלו הוא שאותם אסירים ינסו לפגוע בו, אולם ועדת השב"ס קבעה כי לא נשקפת לו סכנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ