התובעת במשפט קצב בדרך לקידום בפרקליטות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

איש מעמיתיה של עו"ד רונית עמיאל, התובעת במשפטו של הנשיא לשעבר משה קצב, לא הופתע לשמוע שהיא מועמדת לכהן כפרקליטת מחוז מרכז. לדברי אחד הפרקליטים הבולטים במחוז, נראה שקידומה של עמיאל מובטח, במיוחד לנוכח ההישג המשמעותי שהביאה בניהול התיק.

עמיאל, שנחשבת לפרקליטה השנייה בחשיבותה במחוז, הגישה בימים האחרונים את מועמדותה למכרז, יחד עם פרקליטים נוספים, שעל פי הערכות סיכוייהם פחותים באופן משמעותי מאלה של עמיאל. הפרקליטה המכהנת, עו"ד רחל שיבר, צפויה לפרוש בתחילת השנה הבאה.

עמיאל, שסירבה אתמול להתייחס לשאלות "הארץ" בעניין, זוכה להערכה רבה מצדו של פרקליט המדינה, משה לדור, שהחליט להפקיד בידיה ובידיו של עו"ד נסים מרום, את ניהול תיק קצב בבית המשפט, לאחר התהפוכות הדרמטיות שעבר, עם ביטול הסדר הטיעון והחלפת צוותי התביעה.

עמיאל נחשבה בקיץ שעבר כמועמדת אפשרית להחליף בתפקיד את עו"ד רות דוד, שכיהנה כפרקליטת מחוז תל אביב, אולם בסופו של דבר החליטה שלא להתמודד על התפקיד. על פי הערכות שנשמעו אז, עמיאל העדיפה להמתין כשנה וחצי ולהגיש מועמדות לתפקיד פרקליטת מחוז מרכז, ה"בית" המקצועי שלה, כפי שאכן קרה.

בפרקליטות המחוז אמרו אתמול כי בחירתה הצפויה כפרקליטת המחוז תהיה ביטוי להכרת תודה של המערכת להישג שהביאה בהרשעת קצב בתיק מורכב - הרשעה שעמדה על כנה גם בערעור בבית המשפט העליון.

בראיון בלעדי שנתנה עמיאל ל"הארץ" בדצמבר בשנה שעברה, היא נשאלה אם קיבלה הצעות מפתות לעבוד במגזר הפרטי. "גם אם היו - מעולם לא שקלתי את זה ברצינות. האפשרות הזאת לא נראית נכונה לי. טוב לי במקום שאני נמצאת, יש לי אמון מלא במה שעושה המערכת שלי, אני מרגישה את איכות העבודה, איכות ההחלטות, את המקצועיות המאוד מובהקת של האנשים שלנו".

ביחס לתיק קצב נשאלה עמיאל, אם בעת ניהול התיק בבית המשפט היו לילות בהם לא ישנה. היא השיבה: "יותר מפעם אחת... מכיוון שבחנתי החלטות שקיבלתי שוב ושוב. אנו עוסקים בחיי אדם, בכל מובן. גם הנאשם הוא אזרח המדינה הזאת, גם הקורבנות, גם האינטרס הציבורי שאותו אני מייצגת, אני מרגישה צורך חד-משמעי להציג עבודה מקצועית מעולה, וברור שמחשבות מטרידות לאורך כל היום וגם לפעמים בלילה. העבודה מלווה כל הזמן".

בתשובה לשאלה אם הדבר נובע מכך שהיה מדובר בתיק מתוקשר, שכל העיניים היו נשואות אליו, השיבה: "בכל תיק ותיק יש פרשה קשה ומסובכת ומסועפת, שמחייבת הרבה עבודה ותשומת לב. אנו עוסקים בעיצוב נורמות של התנהגות, עוסקים בחרדת קודש בעבודה. אלה דברים שהם בנפשם של בני אדם ובנפשה של המדינה. גם תיקים בלי בולטות ציבורית מאוד חשובים: יש נאשם, קורבן, אינטרס ציבורי והם חשובים באותה מידה".

תגובות