נפילתו של נשיא | מהטענות לסחיטה ועד לכניסה לבית הכלא

יותר משש שנים אחרי שפרצה בקול תרועה, מגיעה הבוקר פרשת קצב לסיומה עם כניסתו לכלא של האזרח מספר 1 לשעבר. כך הכל התחיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תחילת ריצוי מאסרו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שייכנס הבוקר (רביעי)  לשבע שנים בכלא בגין שורת עבירות מין בהן הורשע בדצמבר 2010, יביא לסיומה של אחת הפרשות המתוקשרות בתולדות ישראל, יותר משש שנים אחרי שפרצה. זה הזמן להיזכר בהשתלשלות האירועים שהסתיימה בהרשעתה של האזרח מספר 1.

ביולי 2006 נפגש נשיא המדינה משה קצב עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ומתלונן בפניו על ניסיון סחיטה מצד א', עובדת לשעבר במשרדו, שאיימה להגיש נגדו תלונה על הטרדה מינית.

כמה ימים לאחר מכן מחליט מזוז על פתיחת חקירה פלילית בפרשה. קצב שולח לו מכתב בו הוא מציין כי אינו בטוח שא' ניסתה לסחוט אותו וכי הוא אינו חושב שיש מקום לחקירה פלילית.

1 מתוך 8 |
קצב ואשתו גילה בבית המשפט העליון
2 מתוך 8 |
א' לאחר ההודעה על עסקת הטיעון שלא כללה את תלונתהצילום: מוטי קמחי

כעבור כמה ימים נוספים קצב הופך ממתלונן לחשוד, לאחר שבעקבות הפרסום על דבר תלונתו, התפרסמו עדויות של נשים שעבדו עמו לאורך השנים ואשר תיארו מקרים נוספים שבהם הטריד אותן מינית וביצע עבירות מין.

ב-23 באוגוסט מגיע צוות החקירה המיוחד בראשות תת-ניצב יואב סגלוביץ למשכן הנשיא בירושלים, שם הוא חוקר את קצב באזהרה בחשד לאונס. בתגובה, קצב תוקף את מזוז והתקשורת שלטענתו "מבצעת בו לינץ'" ומבהיר כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו.

ב-15 באוקטובר 2006 מודיעה המשטרה למזוז כי ישנה תשתית ראייתית להעמיד לדין את קצב בגין מעשי אונס שביצע בשתי נשים שעבדו תחתיו.

ב-23 בינואר 2007 פרסם מזוז את טיוטת כתב האישום נגד קצב ובה האשמות באונס, הטרדה מינית, מעשה מגונה בכוח ובעילה אסורה תוך ניצול מרות כלפי ארבע נשים: א' מבית הנשיא שהיתה הראשונה להתלונן, א' ממשרד התיירות וה' ול' מבית הנשיא. הטיוטא כללה גם האשמות בביצוע עבירת של מרמה, הפרת אמונים, הטרדת עד ושיבוש מהלכי משפט.

ב-24 בינואר, לראשונה מאז פרוץ הפרשה מתייצב משה קצב מול המצלמות ובמשך 50 דקות שוטח את גרסתו לפרשה תוך שוהא מטיח האשמות קשות בתקשורת, במשטרה ובמזוז.

ב-25 בינואר מאשרת ועדת הכנסת לקצב לצאת לנבצרות זמנית למשך שלושה חודשים. יו"ר הכנסת, דליה איציק, ממלאת את מקומו. שלושה חודשים מאוחר יותר קצב מבקש להאריך את תקופת הנבצרות שלו עד לתום כהונתו ביולי 2007.

ב-2 במאי נערך לקצב שימוע בלשכתו של מזוז. סניגוריו של קצב אומרים לאחר מכן כי הראיות שהוצגו בפני מזוז היו "דרמטיות".

ב-28 ביוני 2007 ובעקבות השימוע, מודיע מזוז על הסדר הטיעון שהושג עם פרקליטיו של קצב, שכלל אישומים מצומצמים. כתב האישום המתוקן לא כלל את תלונתה של א' מבית הנשיא ואת האישום באונס כלפי א' ממשרד התיירות. לטענת הפרקליטות תלונתה של א' מבית הנשיא נגנזה עקב העדר ראיות, התלונה לגבי אונס כלפי א' ממשרד התיירות נגנזה עקב צפי לקשיים בהוכחה הנדרשת למעשה אונס, וסעיפים אחרים לגביה בוטלו עקב התיישנות. הסדר הטיעון עורר סערת רוחות והוגשו לבג"ץ עתירות נגדו, אך אלה נדחו. יממה לאחר מכן מתפטר קצת מתפקידו כנשיא, זמן קצר לפני תום כהונתו.

באפריל 2008, עם פתיחת משפטו, מגיע קצב לבית המשפט המחוזי בירושלים ומפתיע את כולם כאשר הוא מודיע שהוא חוזר בו מהסדר הטיעון.

ב-19 במארס 2009, ולאחר חודשים ארוכים של התלבטויות, הגישה הפרקליטות כתב אישום חמור נגד קצב. הנשיא לשעבר נאשם בביצוע שני מעשי אונס ומעשה מגונה בכוח בא' ממשרד התיירות, בהטרדה מינית של ה' מבית הנשיא, במעשה מגונה ובהטרדה מינית של ל' מבית הנשיא וכן בהטרדתה של האחרונה כעדה ובשיבוש מהלכי משפט. כתב האישום לא כלל התייחסות לא' מבית הנשיא.

ב-1 בספטמבר 2009 נפתח שלב העדויות במשפטו של קצב. הרכב השופטים - ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח – קבעו כי הדיונים יתנהלו בדלתיים סגורות.

יותר משנה לאחר מכן, ב-30 בדצמבר 2010, הרשיע בית המשפט את קצב בכל העבירות שיוחסו לו. בית המשפט הפריך כל אחד מקווי ההגנה של הנשיא לשעבר, וקבע כי עדותו הצטיינה לכל אורכה בשקרים "קטנים או גדולים, במניפולטיביות והעלמת מידע".

ב-22 במארס מתכנס שוב בית המשפט וגוזר על קצב שבע שנות מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי ופיצוי של 125,000 שקלים לקורבנותיו. (לחצו לגזר הדין המלא)

ב-7 עד ה-11 באוגוסט השנה דנו שופטי בית המשפט העליון מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן בערעורו של הנשיא לשעבר. פרקליטו של הנשיא לשעבר, עו"ד אביגדור פלדמן, טען בדיונים כי בין מרשו לבין א' התנהלו יחסי מין בהסכמה וכי ייתכן שקצב שיקר בעדותו בבית המשפט המחוזי.

אולם ב-10 בנובמבר דחו שופטי בית המשפט העליון פה אחד את טיעוניו של הנשיא לשעבר וקבעו שעונשו יישאר על כנו. פרקליטיו צפויים להגיש בקשה לדיון נוסף בערעור, בהרכב מורחב, אך לפי הערכות המשפטנים, לא יהיה בכך כדי לשנות את רוע הגזירה מבחינתו של קצב.

אני מאשים. קצב משתלח בתקשורת וברשויות החוקצילום: איל ורשבסקי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ