היעד של המתנחלים בפרקליטות פורש מתפקידו

עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה שעורר את חמתם של המתנחלים בשל החלטותיו לחקור רבנים, הגיש את מועמדותו לתפקיד פרקליט מחוז י-ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה, מי שנחשב ל"סדין האדום" של המתנחלים, פורש מתפקידו בסוף פברואר הקרוב. פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, הגיש מועמדות לתפקיד, והוא צפוי להיות אחד המועמדים המובילים לרשת את ניצן.

במקביל, ניצן, שנחשב לאחד הפרקליטים המאוימים בפרקליטות בשל תפקידו, הגיש החודש מועמדות לכהן כפרקליט מחוז ירושלים, במקום אברבנאל, שיסיים את כהונתו בסוף ינואר. המכרז לתפקידים נסגר בשבוע שעבר.

ניצן ואברבנאל יסיימו כהונה של 8 שנים בתפקיד, שכן הם מכהנים בתפקידים שבעבר הוחלט בנציבות שירות המדינה ובמשרד המשפטים במשותף לקצוב את כהונתם. קציבת הכהונה חלה גם על עו"ד רחל שיבר, פרקליטת מחוז מרכז, שכפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", המועמדת המובילה להחליפה היא התובעת בתיק קצב, עו"ד רונית עמיאל.

ניצן עמד, בין השאר, מאחורי חקירות המשטרה שנפתחו בעקבות פרסום הספר "תורת המלך", במסגרתם נחקרו כותבי הספר ורבנים "נותני הסכמה". הספר עוסק בהלכות המתירות הריגת גוי. לאחר שהרב דב ליאור, שנתן הסכמה לספר, סירב להתייצב לחקירה ונעצר, נערכו בירושלים הפגנות סוערות בין היתר מחוץ לביתו.

מתנחלים מפגינים נגד שי ניצן בירושליםצילום: סלמן אמיל

החלטה אחרת של ניצן שמעוררת סערה היא לפתוח בחקירה על הסתה לגזענות בגין מודעה שפורסמה לאחר הפיגוע בישיבת מרכז הרב ב-2008, הקורא לא להעסיק ערבים. על הכרוז היו חתומים רבנים רבים בציונות הדתית. לאחרונה, חידשה משטרת ישראל את החקירה והחלה לזמן רבנים רבים לחקירה. עניין זה מתסיס מחדש את הרוחות בעניינו.

ניצן טוען כי החלטותיו אינן מושפעות מתפיסה פוליטית כזו או אחרת. כך למשל, ביולי בשנה שעברה הורה ניצן למשטרה לפתוח בחקירה נגד אתר חרדי שפרסם כתבות המגבשות לכאורה עבירה של זילות בית המשפט בעניין פסיקת בג"ץ בפרשת עמנואל. הכתבות כללו השמצות נגד שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי, שדן בתיק. לאחרונה גם הורה לפתוח בחקירה גם נגד ד"ר אייל ניר, שכתב בפייסבוק שיש ל"שבור מפרקת" לפעילי ימין.

ניצן, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים, התמחה אצל אהרן ברק, המשיך כעוזרה האישי של דורית ביניש וקודם במהירות על ידי מחליפתה של ביניש, עדנה ארבל, עד שמונה ב-2004 לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים. במסגרת תפקידו, ייצג ניצן את המדינה בעתירות נגד עסקת הטיעון של משה קצב, שנדחו לבסוף ברוב של 3 נגד 2. בין היתר אחראי ניצן על עבירות הנוגעות לחופש ביטוי, שלגביהן, טוענת הפרקליטות, המדיניות היא להמעיט ככל האפשר בפתיחת חקירות פליליות ובהגשת כתבי אישום.

ניצן משמש גם כאיש הקשר של הפרקליטות בעבודה מול השב"כ, ומאשר צווי הרחקה וצווי מעצר מנהליים. בשל תפקידו זה, הפך ניצן להיות "הסדין האדום" בעיני הימין, שרואים בו פוליטרוק משפטי שרודף אותם פוליטית. שמו חרג מהמילייה המשפטית והפך להיות שגור בפי קול בהתנחלויות.

מזה שנים נערכים מפעם לפעם הפגנות מחוץ לביתו של ניצן בירושלים. בפעמים אחרות התקשרו אליו בשעות הלילה המאוחרות והטרידו את ילדיו. בינואר השנה הוצמדה לניצן אבטחה צמודה ואבטחה הדוקה סביב ביתו, לאחר שסרטון שהופץ באינטרנט קרא לרצוח אותו, בטענה כי הוא לא חוקר הסתה נגד יהודים אלא רק קריאות להסתה נגד ערבים.ניצן הוגדר בסרטון כ "רודף יהודים ומתנכל ליהודים. הוא מגן על ערבים ומשתף איתם פעולה". הסרטון נחתם במילים 'כהנא צדק'. מחבר הסרטון נתפס והועמד לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ