הותר לפרסום |

ערן קבלו הוא הרס"ן החשוד בסחר בסמים

קבלו, שמילא תפקיד רגיש בפיקוד דרום, חשוד שהעביר לפקודיו לשעבר עשרות ק"ג ממשלוחי סמים שנתפסו בגבול המצרי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הבוקר (חמישי) הותר לפרסום כי קצין צה"ל, ערן קבלו, בדרגת רב סרן שמילא תפקיד בכיר ורגיש בפיקוד דרום, הוא הקצין שנעצר בחשד לסחר בסמים. הפרשה הותרה לפרסום בתחילת השבוע. על פי החשד קבלו, בן ה-31, נעצר עם עוד תשעה חברים ברשת סחר, ביניהם שני שוטרים חיילים ששימשו כנהגיו האישיים, שוטר מג"ב ומנהל אירועים באולם שמחות. קבלו היה אחראי על הסמים שנתפסו במעבר הגבול עם מצרים. על פי הודאתו, עד לרגע מעצרו הספיק הקצין לסחור ב-200 ק"ג חשיש ו-25 ק"ג הרואין בשווי 2.5 מיליון שקלים.

הפרשייה התגלתה כאשר בסוף אוגוסט נגררה מכונית שנמצאה ללא רשיונות רכב בבדיקה שגרתית. במהלך הגרירה, הבחין נהג הגרר שרכב עוקב אחריו והחליט להתקשר למשטרה. השוטרים עצרו את המכונית בצומת מסובים ומחיפוש שנערך בו נמצאו כ-15 ק"ג חשיש. בדיקת שוטרי מרחב דן שניהלו תחילה את החקירה העלתה כי אדם בשם שלומי אמויאל הוא הבעלים של המכונית והסמים. אמויאל הסגיר עצמו בשעות הבוקר ביום שלמחרת והודה שהוא חלק מרשת סמים גדולה שמקור הסמים שלה הוא מהברחות שמגיעות מגבול מצרים, וייתכן כי מעורב באותן הברחות קצין צה"ל בכיר.

בשל מורכבות החקירה הוחלט להעביר אותה ליחידה המרכזית ת"א בפיקודו של ניצב משנה גדי אשד, בשיתוף היחידה המרכזית של המשטרה הצבאית. חוקרי הימ"ר ניהלו חקירה סמויה שכללה האזנות ומעקבים אחר המעורבים עד שהגיעו לאותו קצין שממלא את אחד התפקידים הרגישים ביותר בחטיבה הדרומית. חוקרי היחידה הצליחו לתעד שיחה שבה נרקמת עסקת סמים גלויה בין הקצין לצעיר בשם אבי שלום, שהיה פקודו של הקצין בשנים האחרונות והשתחרר מצה"ל.

לאחר שהחוקרים ראו שהחקירה מתעכבת החליטו לביים תפיסת סמים של 50 ק"ג חשיש וכ-20 ק"ג מריחואנה. המשלוח בעסקה המבוימת נתפס והסחורה הועברה לבסיס רעים על פי הנהלים המקובלים בצבא.

הקצין הבכיר, שקיבל את המשלוח, החליט להעביר רק את הסמים מסוג מריחואנה למשטרת אופקים, שמשמשת כתחנה האחראית לקליטת כל ההברחות מהגבול המצרי, בעוד שאת החשיש השאיר ברשותו. החוקרים צותתו לשיחת טלפון של הקצין עם שלום והסיקו כי נרקמת עסקה למכירת 50 ק"ג החשיש.

באוגדת עזה, בה שירת הקצין החשוד בדרגת רב-סרן, הביעו הפתעה מוחלטת מדבר מעצרו. "הוא קצין בולט, עם תפקיד מאוד אחראי, שנחשב כמוביל בתחום המבצעי ואהוד מאוד גם ברמה האישית" אמר קצין המשרת איתו. "לכולנו כאן קשה מאוד להאמין בחשדות". הקצין הודה בחקירתו הראשונה במעשים, לאחר מכן חזר בו ושוב הודה בחלק מהאישומים. בשלב זה לא נראה שהיה נתון לסחיטה, אלא ביצע את המעשים מבצע כסף. חלק מהסוחרים להם מכר את הסמים היו מוכרים לו בעבר מכיוון ששירתו עימו בצבא ומאז השתחררו לאזרחות.

חשודים בפרשה בבית המשפטצילום: קידר ניר

ההלם בצבא ממעצרו של הקצין נובע מכך שמדובר באדם שגדל בשדרת הפיקוד המבצעית של חטיבות חיל הרגלים בצה"ל. עד היום, בכל המקרים בהם נעצרו חיילי צה"ל בחשד למעורבות בעסקאות סמים, היה מדובר בחיילים זוטרים יחסית, או בגששים בדואים שהיו להם קשרים משפחתיים וחברתיים עם מבריחי הסמים. ב-2002, נעצר סגן אלוף עומר אל-הייב, קצין גששים של פיקוד הצפון שהואשם בסחר בסמים וריגול למען חיזבאללה, אבל מאז לא נעצר קצין בכיר כל כך בחדש לסחר בסמים.

קבלו, בתחילת שנות השלושים לחייו, נשוי ואב לילדים, החל את שרותו בחטיבת הצנחנים ולאחר שסיים את קורס הקצינים, עבר לשרת בחטיבת "כפיר", בה שימש בתפקידי פיקוד עד לרמת מפקד פלוגה. לאחר מכן, שירת גם כמפקד פלוגה בבית הספר לקצינים, לפני שעבר לתפקידו הנוכחי באוגדת עזה. במסגרת תפקידו, היה הקצין אחראי על העברת משלוחי הסמים שנתפסו על גבול ישראל-מצרים בידי חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב, אל משטרת ישראל, לאחר שנבדק שבחבילות אין אמצעי לחימה או מרכיבים אחרים בעלי משמעות מודיעינית.

סגן אלוף גיל, מפקד היחידה לחקירות מיוחדות (ימל"מ) במצ"ח אמר בתגובה שמדובר ב"משבר ערכי חמור, שלא מצביע על הכלל. עד היום לא היה מקרה של קצין בתפקיד או בדרגה כזאת שסחר בסמים בכמויות האלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ