התובעת בצרפת: דורסי לי זיתוני לא יוסגרו לישראל

החשודים אותרו אך לא תוחקרו בשל היעדר תלונה רשמית. התובעת התייחסה לעברם של השניים ואמרה - "השניים לא מנהלים חיי יושר"

שירלי סיטבון, יניב קובוביץ
שירלי סיטבון, יניב קובוביץ

"צרפת לא תסגיר את דורסי לי זיתוני", כך אומרת ל"הארץ" התובעת מטעם המדינה נטלי בקאש, האחראית על חלקה של צרפת בחקירה שעורכות הרשויות בישראל בתיק. זיתוני, בת 25, נדרסה למוות בספטמבר האחרון בצומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב על ידי שני אזרחים צרפתים, קלוד אייזיק ואריק רוביק, שנמלטו כעבור שעות ספורות בחזרה לצרפת.

החקירה בצרפת התנהלה לבקשת הרשויות בישראל, ולצורך כך מינתה בקאש שופט חוקר, שתפקידו לבדוק אם ישנן די ראיות להעמדת השניים לדין.

"הועברו לנו מסמכים ושאלות, והתבקשנו לברר פרטים כאן בצרפת, על מנת שיהיה ניתן להשלים את החקירה בישראל", סיפרה בקאש על החקירה, שהסתיימה לדבריה לאחרונה. "לא מדובר בתיק רגיל. לא יכולנו לחקור בחופשיות, משום שלא הוגשה תלונה".

לדברי בקאש, היא אינה יודעת אם קיימת כלל אפשרות לנהל משפט נגדם בישראל, ולאחר מכן לבקש שירצו את עונשם בבית סוהר בצרפת. לפיכך, היא אומרת, מרגע שצרפת מסרבת להסגיר אותם, ואילו הם מסרבים להסגיר את עצמם לרשויות, רק הגשת תלונה בצרפת היא שתוכל להביא לקיום משפט נגדם.

"משפחת הקורבן פנתה באופן טבעי לרשויות בישראל", סיפרה בקאש. "כעת הם יכולים להגיש תלונה בצרפת, וכך יוכלו הרשויות לחקור את המקרה ולהביאו בפני בית המשפט. האפשרות השנייה היא, שישראל תצא בהודעה רשמית אשר תאפשר לצרפת לחקור את המקרה ולהעמיד את החשודים לדין בשטחה".

היא הדגישה עם זאת כי בצרפת תאונה אינה נחשבה "תקיפה בכוונת תחילה", ולפיכך העונש צפוי להיות שונה מזה שניתן לגזור עליהם בישראל.

החשודים לא תוחקרו

בקאש סיפרה כי הם איתרו את החשודים, אך לא חקרו אותם, וזאת שוב, בשל היעדרה של תלונה רשמית. "אם מישהו יגיש תלונה - נחקור אותם". עם זאת, בתגובה לשאלה האם בחקירתם גילו כי לחשודים יש עבר פלילי, מסרה: "בוא נאמר רק שהשניים לא מנהלים חיי יושר".

"נראה שהם יודעים כיצד להתנהל", הוסיפה בקאש. "הם לא התייצבו בפני הרשויות, ועורכי הדין שלהם הם אלו שפנו אלינו". עורכי הדין, פרנסואז קוטה וז'וזף כהן-סבאן, שעובדים בשיתוף פעולה, מסרו לדבריה "פרטים מעטים" בלבד. כך למשל, "לא מסרו את כתובות המגורים של החשודים", וזאת לדבריה, "לא במקרה". הדבר מרמז, אמרה, כי לשניים אין כתובת מגורים רשמית.

"הם לא רשומים כאן כמוך וכמוני. לנו יש כתובת, מכונית, רכוש. באופן רשמי אין להם כאן כלום. אין סימנים לכך שהם מתגוררים כאן. הם לא רשומים בשום מקום".

עם זאת היא הוסיפה כי אחד הפרקליטים אמר כי "מרשו מתגורר באזור השיפוט שלנו, ואל דה מארן. משמעות הדבר שבית המשפט שלנו יחקור את המקרה, אם התיק יגיע אי פעם לבית המשפט".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

היא הכחישה בתוקף דברים שהשמיעה הסנגורית קוטה בתקשורת הצרפתית, לפיהם החשודים מוכנים להסגיר את עצמם ופנויים לדבר עם בית המשפט. "זה לא נכון", אמרה בקאש וציינה שוב כי פנייתם התבצעה רק באמצעות מכתבים, וכי מעולם לא מסרו את פרטיהם.

היא ציינה כי הזדעזעה מהמעשים. "כן, לא רואים את זה כל יום", סיפרה בקאש. "התנהגותם, לכאורה, של החשודים, אינה נורמלית", הוסיפה, "נדיר לראות התנהגות שכזו. כל אחד יכול להיקלע לתאונה. אבל לעזוב פצוע על הכביש, לברוח מהמקום ולהימלט מהמדינה? זה רציני".

"הסכמה מלאה בין הצרפתים והישראלים"

לדברי בקאש, שיתוף הפעולה בין ישראל וצרפת בעניין היה הדוק. "בכל השיחות שהשתתפתי בהן, שררה בין הצרפתים והישראלים הסכמה מלאה. העניין נידון בשלווה וללא חילוקי דעות", אמרה בקאש וציינה עם זאת כי "ייתכן שהייתה אי הבנה בין הישראלים לצרפתים בנוגע לעובדה שהחשודים לא הובאו לחקירה, או שהם עדיין חופשיים. אבל מובן שלא היתה לנו ברירה. לא הוגשה תלונה רשמית".

שגרירות צרפת בישראל הודיעה בעבר שהרשויות בצרפת נותרו מחויבות להבטיח כי הצדק ייעשה עם דורסיה של לי זיתוני. "הקשר בין הרשויות בארץ ובצרפת נמשך לכל אורך התקופה באדיקות. בהמשך לבקשה שהופנתה לצרפת על ידי משרד המשפטים הישראלי, מונה שופט חוקר. רשויות החוק מעוניינות כי החקירה תתנהל ביעילות, בשיתוף עם הרשויות בישראל".

השגרירות בתל אביב, נמסר בלשון ההודעה, תמשיך לתאם בין הגורמים השונים ולהיות בקשר עם משפחתה של הנדרסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ