הטקטיקה לסיכול "חוק גרוניס": הגשת כ-5,000 הסתייגויות ו-27 שעות דיון

בקואליציה שוקלים לדחות את ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית שנקבעה למחר על החוק שנועד להשפיע על זהות נשיא בית המשפט העליון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקואליציה מתכוונת להביא מחר להצבעה את חוק גרוניס בקריאה שנייה ושלישית, של מדינת ישראל. אלא שבמהלך ההיערכות להצבעה, התברר היום כי האופוזיציה הגישה כ-5,000 הסתייגויות לחוק. המשמעות: הדיון וההצבעה עשויים להמשך כ-27 שעות רצופות. גורמים בכנסת אמרו היום כי בעקבות התארכות הפיליבסטר על החוק, בקואליציה שוקלים לדחות את הדיון, מחשש שלא יימצא לו הרוב הדרוש ובשל ההערכות כי האופוזיציה תחליט לסיים את הדיון המרתוני ולעבור להצבעה ברגע שיתברר שאין באולם מספיק תומכים לחוק. במקביל, בוחנים בקואליציה אפשרות להגיע להבנות עם האופוזיציה לצמצום שעות הדיון, אולם על פי ההערכה, הסיכויים להגיע להבנה כזאת הם קלושים.

"חוק גרוניס", שיזם ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי), אמור לסלול את דרכו של השופט אשר גרוניס למשרת הנשיא הבא של בית המשפט העליון. 52 חברי כנסת תמכו בהצעה, 35 התנגדו לה. נוסח החוק מבטל את המגבלה המרכזית שמנעה את קידומו של גרוניס למשרה הרמה: החוק קובע כי לא תוטל כל מגבלה של גיל בקרב שופטי העליון כתנאי לבחירתם לתפקיד הנשיא. לגרוניס נותרו עוד פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות מיום פרישתה של בייניש, והחוק הקיים כיום אוסר על הצגת מועמדות לשופטים שהתקופה הנותרת לכהונתם נמוכה משלוש שנים.

גרוניס הוא מתנגד בולט לאקטיביזם השיפוטי של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש וקודמה אהרן ברק. ההשקפה השמרנית שלו עולה ממאות פסקי דין שכתב, מאז קיבל מינוי של קבע כשופט בבית המשפט העליון ב-2003. הוא נזהר מביטול חקיקה של הכנסת ונמנע מביטול חקיקת משנה.

ח"כים מקדימה מניפים דגלים שחורים במהלך הדיון על החוקצילום: אמיל סלמן

החוק זכה לביקורת נוקבת מצד ספסלי האופוזיציה, בשל היותו פרסונלי, ונתפר למידותיו של גרוניס - כדי לאפשר לו לזכות בכהונה הרמה על פני המועמדים האחרים. כך, ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ אמר בדיון על החוק בחודש שעבר כי, ״אין לי דבר נגד מועמדותו של גרוניס לנשיא בית המשפט העליון, אבל חוק פרסונלי שמיועד לאדם מסוים הוא לא חוק ראוי במדינה מתוקנת. כל המערכת של בחירת שופטים שהיא בלתי תלויה, אתם רוצים לחסל ולעשות פוליטיזציה. למה ללכת סחור סחור? תורידו את הגרזן כמו שאתם רוצים״.

ח"כ יצחק (בוזי) הרצוג אמר בדיון: ״המהלך עצמו של התערבות בכל התהליכים. ומצד שני שמהלכים אימים על מערכת בתי המשפט גורמים לכך שבית המשפט, שהוא אתרוג עדין, הולך ונשחק ומאבד את מעמדו כלב הפועם של הדמוקרטיה. הטרגדיה הגדולה שלנו היא שהגל העכור ששוטף את ישראל ומובל על ידי קואליציה פנאטית גורם לכך שהדמוקרטיה שלנו תיחלש. אין לי שום דבר כלפי גרוניס. הוא היה מרצה שלי. הניסיון להלך אימים על מערכת בתי המשפט יגרום לכך שהציבור ייאבד את אמונו במערכת המשפט ומי שישלם את המחיר הם אזרחים״.

מנגד, ח"כ אורי אריאל, חבר הוועדה לבחירת שופטים, זעם על הביקורת שהטיחו חברי האופוזיציה בפוליטיזציה של מערכת המשפט. "כחבר הוועדה לבחירת שופטים אני מציע לכם לבחון אותנו במבחן התוצאה. יש מעל 30 שופטים שבחרנו בוועדה בראשות שר המשפטים. האם יש מישהו פה שיכול להעיר הערה אחת על הבחירות? שיקום".

יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, לעג לביקורת שמתחה "קדימה" על החוק וקרא לחבריה, "אל תהיו יו יו". לדבריו, "הדיון כאן צבוע. זה נכון לגבי החוקים היום וזה נכון לגבי השיח בזמן האחרון. ציפי לבני היתה שרה בממשלה שבה פרידמן יזם וביצע שינויים דרמטיים בבית המשפט העליון והיא תמכה בהם עם שאר חברי קדימה. מאסנו בצביעות הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ