מידע על חשיפת עובדים בכור בדימונה לקרינה הושמד

בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות הקריה למחקר גרעיני, במסגרת תביעה של 44 עובדים נגד הנהלת המוסד, בטענה כי חלו בסרטן בגלל עבודתם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שופטת בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, אסתר דודקוביץ, מתחה היום (שני) ביקורת על התנהלות הקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) בדימונה בכל הנוגע לשמירת המידע על הליכי הבדיקות הפנימיות שבוצעו בקרב עובדים במתחם. הדיון בנושא נערך במסגרת תביעתם של 44 עובדים בכור ובני משפחה נוספים, שטוענים כי חלו בסרטן ובמחלות נוספות עקב חשיפה מוגברת לקרינה במהלך עבודתם.

"הסעיף שמגדיר את נהלי הבדיקה של קרינה פנימית 'אינו מוצלח בלשון המעטה'", העירה השופטת דודקוביץ בעת תשאול עד המומחה מטעם ההגנה. במהלך עדותו חשף ד"ר דן ליטאי, ששימש בעברו סגן ראש אגף האבטחה בכור, כי עד שנות ה-90 לא נעשו חישובים לגבי הקרינה הפנימית (הנגרמת, למשל, משאיפת חומר מסוכן) שספגו העובדים בקמ"ג, אלא רק של הקרינה החיצונית - הנגרמת מחשיפה פיזית לחומר מסוכן. ד"ר ליטאי, המועסק מאז 1999 כיועץ חיצוני בנושאי בטיחות כורים, בעיקר בתחום הקרינה, עבור הקמ"ג, הסביר כי בדיקה של הקרינה הפנימית נעשתה רק במקרים בהם התגלתה חריגה בתוצאות הקרינה החיצונית ובכל מקרה היתה זו קרינה בעוצמה נמוכה.

ליטאי הוסיף כי "למען הסדר הטוב", היה רצוי לבצע בדיקה שכזו, אך למרות שזו לא בוצעה לא היו השפעות ממשיות על הבטיחות בכור, מאחר וידעו את "מגמת" הבטיחות בכור עצמו. פרקליטם של התובעים, עורך הדין אילן קנר, ניסה לחדד את הדברים כששאל האם ניתן לברר בדיוק את כמות הקרינה לה נחשף העובד, כאשר לא נמדדת הקרינה הפנימית של החומרים הרדיואקטיביים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

לדברי ד"ר ליטאי, מסלול הבדיקה של העובדים נקבע במרפאה בכור עצמו, וכרטסת הכילה את המידע הנדון בבדיקות. זו, ציין ליטאי, "הושמדה, ואני לא יכול לשחזר אחורנית לעובד פלוני על בדיקה איקס או בדיקה ואיי".

השופטת דודקוביץ מתחה ביקורת על שמירת המידע בקמ"ג, הנוגע למעקב אחר אופן ביצוע ותדירות הבדיקות התקופתיות. "איך משמידים ראיות בזמן שיש עוד משפטים עומדים ותלויים? זה נזק ראייתי", אמרה. "אני לא יכולה להאמין שעורכי הדין של הקמ"ג לא צילמו כרטסת? אני לא מאמינה לדבר כזה. זה נשמע לא משהו בינתיים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ