יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה אתמול להעלות להצבעה, בקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק להבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה. הצעת החוק, שנידונה בשלוש השנים האחרונות בוועדה נועדה למנוע, בין היתר, הטלת עונשים שונים בבתי משפט שונים, על אותה העבירה.

הצעת החוק מציגה לשופטים הנחיות בעת גזירת הדין. על פי ההנחיות, השופטים יצרכו לקבוע מעתה "מתחם ענישה" לכל עבירה שהם דנים בה. גזירת העונש, בסופו של המשפט, תיעשה בתוך מתחם זה. במקרים חריגים של שיקום או של הגנה על הציבור, יוכל שופט לחרוג מהמתחם הזה.

ההנחיות מתבססות על עקרונות ראשיים: עקרון הגמול ועקרון ההלימה בין העונש למעשה ולנסיבותיו, ובצדו עקרונות שיקום, הגנה על שלום הציבור והרתעה.

ועדת החוקה של הכנסת והיושב ראש דוד רותם (ישראל ביתנו)צילום: פיטוסי אוליבייה

יושב ראש ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, בירך אתמול על גמר הכנתו של החוק. לדבריו, צמצום פערים בענישה של בתי המשפט שונים הוא דבר הכרחי וראוי. "הרי ברור לכל שלא ייתכן שנאשם בבית משפט אחד יקבל עונש מסוים ונאשם אחר בבית משפט אחר יקבל - על אותה עבירה - עונש כפול בחומרתו. זהו חוק שייטיב לא רק עם הנאשמים, אלא גם, ובעיקר, עם השופטים העומדים לגזור את הדין", אמר רותם.

הצעת החוק היא תולדה של דיוני ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג. את הוועדה הקים שר המשפטים, באמצע שנות ה-80.

מהסנגוריה הציבורית נמסר אתמול, כי הסנגוריה רואה את החלטת ועדת חוקה של הכנסת כחשובה ומאוזנת, לעומת הצעת החוק המקורית. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים מקיפים ועמוקים, שעמדת הסנגוריה הציבורית קיבלה בהם ביטוי משמעותי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ