7 חודשי מאסר לקצין משטרה בדימוס שקיבל שוחד

יעקב משולם, שהיה ראש לשכת תביעות תעבורה בצפון, הורשע בכך שקיבל כספים תמורת סגירת תיקי תנועה - גם לאחר פרישתו לגמלאות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט השלום בחיפה גזר היום (רביעי) שבעה חודשי מאסר בפועל על יעקב משולם, ששימש במשך שנים כראש לשכת תביעות תעבורה במרחב חוף במשטרה. משולם הורשע במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד תמורת סגירת תיקי תנועה. משולם יתחיל לרצות את עונשו בתחילת פברואר.

על פי כתב האישום, שהוגש לפני למעלה משנתיים, משולם נהג לקבל כסף מנאשמים וחשודים בעבירות תנועה בתמורה "לטיפול" בענייניהם, בעת שמילא את תפקידו עד סוף 2004, ולאחר מכן כמתנדב בלשכה לאחר שיצא לגמלאות.

במסגרת תפקידו כראש לשכת תביעות תעבורה משולם היה אחראי על הגשת כתבי אישום בתחום התעבורה שבסמכות לשכת התביעות, ניהול תיקים ועריכת הסדרי טיעון. לאחר פרישתו, מחודש ינואר 2005 ואילך החל להתנדב כגמלאי בלשכת התביעות ובמסגרת זו, היה מגיע ללשכת התביעות מספר פעמים בשבוע ומסייע במזכירות.

בנוסף, נהג ראש הלשכה שהחליפו להתייעץ איתו מעת לעת בנוגע לתיקים שונים ולקבל את חוות דעתו. משולם חיווה את דעתו בנוגע לתיקים השונים ואת החלטת ראש הלשכה היה משולם עצמו כותב בתיק. במקביל, הוא החל לספק שירותי ייעוץ משפטיים בתשלום בנושאי תעבורה. חלק מהפונים אליו פנו אליו מלכתחילה הודות לתפקיד שמילא באותה עת בלשכת התביעות ויכולתו להשפיע על אופן הטיפול בתיקים שם. עוד נטען כי משולם לא יידע את הממונים עליו בלשכת התביעות כי הוא זוכה לתמורה עבור שירותי הייעוץ.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

כתב האישום מפרט 16 מקרים שונים בהם פנו אנשים שונים אל משולם ושילמו לו כספי שוחד בגובה מאות שקלים בעבור פעולותיו - חמישה מתוכם התרחשו בזמן שירותו במשטרה. בתמורה לסגירת התיקים או ריכוך העונשים דרש משולם מהפונים אליו סכומים בגובה מאות שקלים כ"תרומה לנזקקים" ומסר כנגדם קבלות בגין תרומה לבית הכנסת "נצח ישראל". הוא הסביר לפונים אליו כי מדובר בתרומה לנזקקים, אך בפועל, כך על פי כתב האישום המתוקן, שלשל משולם את הכסף לכיסו.

משולם, בן 58, תושב חיפה, שירת במשטרה ישראל במשך 30 שנה. תחילה שימש כחבלן, שוטר סיור, שוטר תנועה ומדריך בבית ספר לשוטרים. לאחר מכן, יצא לקורס קצינים ושימש כקצין חקירות הונאה. בשמונה השנים האחרונות במשטרה שימש כתובע תעבורה. במסגרת הטיעונים לעונש, העיד מטעמו של משולם מי ששימש עד שנת 2008 כסגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט בדימוס מנחם נאמן, ציין כי הוא מכיר את משולם עשרות שנים והגדיר את משולם כ"מפעל של איש אחד של חסד" והוסיף כי הוא תרם למשפחות נזקקות מכיסו.

מנגד, התובע ענה כי "מערכת אכיפת החוק הוצגה ככזו הדומה יותר ל"רפובליקת בננות" – מערכת שבה אזרחים יודעים שבאפשרותם לפנות לגורם המצוי בתוככי לשכת תביעות תעבורה, לשלם לו סכומי כסף שונים לצורך קידום ענייניהם, וזאת חלף פנייה במסלול הרגיל והחוקי".

השופט יחיאל ליפשיץ, תמך בפסק הדין בטענת הפרקליטות ואמר: "נדמינו, בהקשר זה, למדינות עולם שלישי. הגם שהנאשם מסר קבלות בגין "תרומות", הרי אין מדובר בתרומות כי אם בכספי שוחד. ייתכן והכינוי תרומה היה הונאה עצמית (אם של הנאשם, אם של ה"תורמים" ואם של שניהם), אך לא הכּסוּת הניתנת לכספים היא שחשובה, אלא המהות – וזו, ברורה על פניה והיתה ברורה גם לצדדים. אזרחים שקיבלו דו"חות תנועה או כתבי אישום בבית המשפט לתעבורה, ידעו כי הם יכולים לפנות לנאשם, וזה 'יסדר' את ענייניהם תמורת שלמונים".

השופט ליפשיץ הוסיף כי "מעשיו הפליליים במסגרת תיק זה, מעיבים על מעשיו הטובים ופגעו פגיעה קשה בטוהר השירות הציבורי. גם אם יילקח בחשבון, כי לא תאוות בצע הניעה את אותו והוא לא עשה שימוש בכספים שקיבל לצרכים אישיים, הרי לא ניתן להתעלם מהפגיעה באינטרסים המוגנים העומדים בבסיס עבירות השוחד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ