נמנע משבר קואליציוני: נדחתה ההצבעה על "חוק צהר"

יוזמת החוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים, ח"כ קירשנבאום מישראל ביתנו: הצבעה על החוק בעוד שבועיים, גם ללא תמיכת הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת דחתה רשמית את ההצבעה על חוק צהר, שאמורה היתה להתקיים היום. החוק קורא לפתיחת אזורי הרישום לנישואים, והוא צפוי להקל באופן משמעותי על זוגות המבקשים להינשא להירשם ברבנויות השונות. החוק צפוי לאפשר "בדלת האחורית" לחיילים שהתגיירו בצה"ל בגיור שנוי במחלוקת להינשא כדת וכדין. ישראל ביתנו התכוונה להביא את החוק להצבעה ולתמוך בו, אף שהממשלה טרם גיבשה את עמדתה בנושא. בפועל, אם המפלגה היתה תומכת בחוק, היא היתה מצביעה בניגוד לעמדת הקואליציה ועשויה היתה להוביל למשבר קואליציוני.

יוזמת החוק, ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אמרה במליאה כי החליטה לדחות את ההצבעה משום ש"הקואליציה התחייבה בפני לגייס את הרוב הדרוש בישיבת ועדת השרים הקרובה. אם הוא לא יאושר, אעלה אותו לקריאה טרומית בעוד שבועיים, גם ללא תמיכת הממשלה".

ההצעה קובעת כי בני זוג יהודים המבקשים להינשא יהיו רשאים להירשם לנישואין ולקבל את כל התיעוד הנדרש לשם כך אצל כל רשות רושמת המוסמכת לרישום נישואין, יהא מקום מגוריהם של בני הזוג אשר יהא. בדברי ההסבר להצעה, נכתב כי "על פי הנהוג כיום, זוג המעוניין להינשא יכול להירשם רק בלשכת הרבנות שבאזור המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג כמקום מגוריו. בנוהג זה היה היגיון בתקופה בה רב העיר הכיר את בני עירו, ועל כן היה מוסמך להתיר או לפסול נישואין של הבאים להירשם אצלו. אולם, כיום הערים גדולות ואין הרב מכיר את כל תושבי עירו, ולכן באותה מידה שהוא מוסמך לרשום לנישואין את תושבי עירו, כך ראוי שהוא יוסמך לרשום אחרים. כמו כן, בעבר זוגות היו קובעים את מקום מגוריהם בקרבת מקום המגורים של אחד מבני הזוג. היום, לעתים קרובות, בני הזוג הצעירים מתרחקים ממקום מגורי הוריהם ומתגוררים בסמוך למקום לימודיהם ותעסוקתם, מבלי לשנות את אזור מגוריהם המצוין בתעודת הזהות. במצב זה, הדרישה להירשם במקום המצוין בתעודת הזהות כמקום מגוריהם מקשה עליהם מאוד".

פאינה קירשנבאוםצילום: אפלבאום תומר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ