וינוגרד ל"הארץ": יש לפרסם חשדות נגד אישי ציבור

בעקבות יוזמתו של היועמ"ש למנוע פרסום חומרי חקירה, אומר השופט בדימוס - שהיה יו"ר הוועדה שבחנה את הנושא - כי הדבר סותר את האינטרס הציבורי

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"יש לאסור פרסום שם של חשוד כל עוד לא הוגש נגדו כתב אישום, אבל הדברים שונים כשמדובר באיש ציבור; שם יש אינטרס שנדע שאיש הציבור חשוד ומתנהלת נגדו חקירה וגם שנדע את עיקרי החשדות נגדו" - כך אומר ל"הארץ" השופט בדימוס אליהו וינוגרד, מי שעמד בסוף שנות התשעים בראש הוועדה לבחינת הסדרי פרסומים בתקשורת על חקירות אנשי ציבור. הוועדה הוקמה בעקבות ההדלפות בפרשת בר-און-חברון.

לפי הנוסח הראשוני של הצעת החוק, איסור הפרסום הגורף של חומרי חקירה חל גם בפרשות שבמרכזן עומדים אישי ציבור. מלבד סוגיית אישי הציבור, וינוגרד תומך ביוזמה. "יש לאסור פרסום חומרי חקירה בחוק", אומר השופט בדימוס, "המצב כיום הוא שהמשטרה מדליפה מתוך החקירות חומרי חקירה שהיא מעוניינת שיתפרסמו, הסנגור מדליף דברים שמשרתים את הלקוח שלו והציבור צריך להחליט על סמך הדלפות מגמתיות. בשביל מה יש בית משפט?".

וינוגרד אומר שהוא סבור כי "לא תקין שחומרי חקירה מודלפים בשלב החקירה, כשאפילו הסנגור של הנאשם לא קיבל את החומר. אבל גם אחר כך, כשהסנגור כבר קיבל את החומר, בית המשפט הוא שצריך להחליט. העדויות צריכות להגיע באופן מלא לבית המשפט. העיתונות תוכל לדווח מתוך הדיונים בבית המשפט, אבל לא לתת לציבור להחליט על סמך פרסום מגמתי של חומרי חקירה".

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב החדשות ישירות אליכם

הוועדה בראשות וינוגרד המליצה עם סיום עבודתה להימנע מפרסום שמו של חשוד בטרם הוגש נגדו כתב אישום, פרט לאישי ציבור או לעוברי עבירות שיש בהן עניין ציבורי מיוחד; ההמלצה השנייה של הוועדה היא לאסור גילוי חומר חקירה בטרם הוגש כראיה לבית המשפט.

אליהו וינוגרדצילום: קמחי מוטי

רוב חברי הוועדה, פרט לשניים, הגיעו למסקנה שאין צורך לעגן בחקיקה את שני האיסורים. הוועדה הציעה לבסס את האיסורים על כללי אתיקה. אתמול נשמע וינוגרד נחרץ הרבה יותר ונחוש לעגן את איסור פרסום חומרי החקירה בחוק. על הצורך הזה מעידים - לפי וינוגרד - הפרסומים של חומרי חקירה מהתיק נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ומהתיק נגד מרגלית צנעני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ