המשטרה מסירה כפפות: כתבי אישום נגד המתפרעים

17 כתבי אישום ושורה של הארכות מעצר לפולשים לקאסר אל יהוד, מרסס כתובות בתפוח, המתפרעים אתמול בי-ם ואחד התוקפים בחטמ"ר אפרים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

המשטרה מסירה את הכפפות בהתמודדותה עם המתפרעים ברחבי הגדה: 17 כתבי אישום וכן שורה של דיוני הארכות מעצר נרשמו היום (חמישי) בבתי המשפט, בעקבות החלטת המשטרה להחמיר עם עבירות אידיאולגיות מימין.

כתב אישום הוגש היום לבית המשפט השלום בכפר סבא נגד אפרים חאנטיס, בן 23 מארצות הברית, שנתפס השבוע על ידי חיילים מרסס כתובות גרפיטי בצומת תפוח. חאנטיס היה במעצר מנהלי לפני שנתיים, בשל שורת התבטאויות חריפות שלו נגד שוטרים והומוסקסואלים. בסופו של דבר, הגיע פרקליטו להסכמה עם השב"כ שהוא יעזוב את הארץ. כעת חאנטיס חזר לישראל וכאמור הוגש נגדו כתב אישום.

כתב אישום נוסף הוגש נגד קטינה מיהודה ושומרון, בחשד שיידתה אבנים לעבר חיילים ביום שלישי בערב בצומת תפוח. איש לא נפגע. היא שוחררה למעצר בית עד שהשופט יבחן את חומר הראיות בעניינה.

בנוסף, הוגשו היום 15 כתבי אישום נגד פעילי הימין שהפגינו בשטח צבאי סגור בקאסר אל יהוד בטענה לגרימת נזק לרכוש צבאי. לגבי 13 מהעצורים, מתנהל משא ומתן על תנאי שחרורם. לגבי שניים ממנהיגים הקבוצה, מאיר ברטלר ואלכס אוסטרובסקי, המדינה ביקשה מעצר עד תום ההליכים. השופט החליט על תסקיר מבחן, ועד אז הם ישהו במעצר.

במקביל, נערך דיון לבקשת הארכת מעצר לשישה פעילי ימין שנעצרו אתמול בשכונת קרית משה בירושלים, לאחר שהתעמתו עם שוטרים, ניקבו צמיגים ושברו שמשות של ניידות משטרה. תחילה טענה המשטרה לגבי חמישה מהם שהפריעו לחיפוש בדירה, ואחד על קשירת קשר לביצוע פשע. בדיון טענה המשטרה כי כולם קשרו קשר לביצוע פשע. בית המשפט קבע כי יש רק פעולת חקירה אחת אותה יש לבצע. אם היא לא תניב דבר, כולם ישוחררו לביתם מחר. כל העצורים מיוצגים על ידי עמותת חננו.

צעיר אחר, בן 20 נגדו הוגש כתב אישום בגין ההתפרעות בחטמ"ר אפרים, הורחק ל-90 יום מיהודה ושומרון, ועליו לשהות במעצר בית בירושלים.

כתבי אישום אלו מלמדים על הגישה החדשה של המשטרה, על פיה יש להגיש כתב אישום על כל דבר, על מנת "לייבש את הביצה" של פעילי הימין. במשטרה סבורים, כי יוכלו להגיש אישומים נגד מסה קריטית של פעילים מה שיפסיק את אווירת ההפקרות בשטחים.

איתמר בן גביר, המלווה את העצורים אמר ל"הארץ" כי "התנהגות מספר שופטים בשבוע האחרון מזכירה לי את ליקוי המאורות שהתרחש בבית המשפט בעת גירוש גוש קטיף. לא זכור לי מתי בפעם האחרונה האריכו שופטים מעצר בגין עבירות כמו פריצת גדר, ריסוס גרפיטי או הפיכת אוהל צבאי. כל סטודנט למשפטים יודע שמדובר בעבירות שלא מקימות עילה למעצר. השופטים מושפעים מהעליהום הציבורי".

מוקדם יותר, חייב בית משפט השלום בירושלים את העיתון מקור ראשון למסור תמונות מההתפרעות בבסיס החטיבה המרחבית אפרים לידי המשטרה. צלמת העיתון, מרים צחי, צילמה מעט תמונות במקום, אך נענתה לבקשת פעילי הימין הצעירים להפסיק לצלם, ואמרה להם כי לא תפרסם את התמונות.

בדיון שנערך היום בבית המשפט הודיעו צחי ומקור ראשון כי הם יערערו על הכרעת השופטים. בשל כך, תעוכב החלטת בית המשפט לתקופה של כשבוע, ובינתיים הופקדו התמונות בכספת בית המשפט עד להגשת הערעור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ