החמרה בעונשו של אדם שאנס את בתו החורגת

שופטי העליון קיבלו את ערעור המדינה על קולת העונש והעלו את מספר שנות המאסר מ-8 ל-11. "העונש אמור לשקף את סלידת החברה"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בית המשפט העליון החליט היום (חמישי) להחמיר בעונשו של אדם שהורשע באונס ביתו החורגת הקטינה, וגזר עליו 11 שנות מאסר, במקום 8 השנים שהטיל בית המשפט המחוזי בתל אביב. "הטלת עונש מקל", קבעו היום השופטים, "גם אם מדובר במאסר בפועל למספר שנים, עלולה שלא במכוון להחטיא את מטרת הענישה. דווקא בעבירה של גילוי עריות, ראוי לזכור כי המציאות העצובה היא שלעיתים מתפקידה של החברה להגן על ילדיה מאלה שאמורים היו לעשות כן".

המורשע הוא בן זוגה של אימה של הקטינה (16), שפיתח עימה קשר זוגי לאחר שהתגרשה מבעלה. בשנת 2007 הוא עבר להתגורר בדירתן. מתחילת 2007 ועד תחילת 2008 ביצע בקטינה עבירות מין חמורות, בטרם מלאו לה 14, לעיתים תוך שימוש במכשירי עזר שונים.

המורשע הכחיש את העברות שיוחסו לו, וטען שבינו ובין קטינה התקיימו יחסי אב ובת. חוות דעת שהוגשה בעניינו, מטעם המרכז להערכת מסוכנות, מצאה שמדובר באדם בעל לקות בתחום הרגשי, ושהמעשה נעשה על רקע היפר-סקסואליות, תסכול במערכת היחסים הזוגית וזמינות הקורבן.

בחודש ינואר 2010 הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בתל אביב בביצוע מספר עבירות אינוס וביצוע מעשה סדום בקרובת משפחה קטינה, וגזר עליו 8 שנות מאסר. המדינה ערערה לבית המשפט העליון על קולת העונש, להשקפתה.

היום קבעו השופטים מרים נאור, עדנה ארבל וניל הנדל, ש"בחינת המעשה והעושה בתיק זה מטה את הכף לחומרה".

בין הנימוקים לחומרה ציינו השופטים את העובדה כי העבירות בוצעו במהלך תקופה ממושכת של למעלה משנה, בילדה בת 12-13, ונעשו מספר רב של פעמים ובתדירות. בנוסף, הנאשם לא לקח אחריות על מעשיו ואין סימנים לשיקום מסתמן.

"מעבר לבדיקה הפרטנית", קבעו השופטים, "יש לתת את הדעת על מדיניות הענישה הראויה בעברות מעין אלו. על בית המשפט לתרום את תרומתו בדמות גזרי דין מחמירים במאבק נגד הפיכת קטינים לנפגעי עברות מין. החמרה זו נובעת משיקולי הרתעה כללית ופרטנית ומן הדרישה הבסיסית של עקרון ההלימה. על פי עקרון זה, העונש אמור לשקף את ערכי החברה וסלידתה ממעשה העברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ