קצין בכיר שחשף עינויים ביחידה סודית נחקר באזהרה

אל"מ ח' נחקר לפני כ-4 שנים, וחזר בו מעיקרי דבריו שהובילו לחשיפת שיטות החקירה של יחידת הסוכנים של חיל המודיעין, ובפרט של הסוכן "קפטן ג'ורג'"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

גילויים חדשים בפרשה שחשפה את שיטות החקירה של יחידה 504 - יחידת הסוכנים של חיל המודיעין, שאחראית לחקירת שבויים.

הפרשה נודעה בעקבות תלונות על עינויים מצד פליטים עיראקים שנחקרו בישראל ומצד מוסטפה דיראני, מי שהחזיק בנווט השבוי רון ארד. בשני המקרים יוצגו המתלוננים על ידי עו"ד צבי ריש. בסוף שנות ה-90 נפגש ריש עם בכיר ביחידה 504, אלוף-משנה במילואים ח', ששטח בפניו את הידוע לו על דרכי החקירה ביחידה בכלל, ובפרט על השיטות שנקט חוקר המכונה קפטן ג'ורג', שעמד במרכז התלונה של דיראני. מהדברים עלתה שורה ארוכה של טענות לעינויים. ח' טען בין השאר כי השתתף בחקירה שבה ג'ורג' החדיר לנחקר אלה לפי הטבעת. כעת מתברר כי שנים לאחר הפנייה לריש נחקר ח' באזהרה ביחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (היאחב"ל). בחקירה חזר בו ח' מעיקרי הדברים. יש לציין כי קפטן ג'ורג' כלל לא נחקר. כעת נחשפים גם הדברים המלאים שגילה ח' לעו"ד ריש על שיטות העינויים.

מקורבו של ג'ורג' הכחיש אתמול את כל הטענות שהעלה ח' נגדו. היום משמש ג'ורג' יועץ לענייני ערבים למפקד משטרת ירושלים. בכוונתו להגיש תביעת נזיקין נגד הצבא, שלא חידש את החוזה אתו בשל התלונות נגדו כדי "לעשות סדר" ביחידה, ותוך התעלמות מכך שמדובר ב"תלונות סרק", לשיטתו.

מוסף הארץ 22 באוגוסט 2003

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

על פתיחת החקירה נגד ח' החליט ב-2007 המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, בעקבות תלונה שהגיש ריש נגד ג'ורג'. חקירתו של ח' נערכה עוד באותה שנה, ושנה לאחר מכן, ב-2008, החליט ניצן לסגור את התיק.

שלוש סיבות הביאו לסגירת התיק: ח', שהופתע לגלות בחקירה שהפך לחשוד לדבר עבירה, הכחיש את קיום האירוע המרכזי עליו התוודה; ב-2007 כבר חלה על העבירות התיישנות; בנוסף, סכסוך בין ח' לקפטן ג'ורג' הטיל צל על אמינות הדברים.

הפגישה בין ח' לבין עו"ד ריש אירעה ב-1999, ביוזמת הקצין. הוא אמר לריש כי הוא חולה במחלה קשה, ומבקש לספר את שעל לבו על דרכי החקירה ביחידה הסודית, כדי "לטהר את מצפונו". ח' הציב טייפ על השולחן וביקש שדבריו יתועדו. את רצונו נימק בכך שאם יופעל עליו בעתיד לחץ לחזור בו מהדברים, תשמש ההקלטה עדות מוצקה לאירועים ביחידה, ובכך חישק את עצמו.

"אני משרת במערכת", פתח ח', "בעבר שירתתי עם המכונה ג'ורג' באותה יחידה, ויצא לי להתחכך אתו עקב פעילות משותפת. החלטתי לדבר כי זה פשוט חורה לי וזה נמשך לאורך שנים, שאדם במעמדו חורג (מהנהלים ומהפקודות) ומבחינתו כל נוהל או כל פקודה לא קיימת".

קפטן ג'ורג' חוקר את מוסטפא דיראניצילום: מתוך "עובדה" ערוץ 2

ח' תיאר כיצד הצטרף מדי פעם לחקירות גדולות, שם נחשף לדרכי פעילותו של ג'ורג': "תמיד הוא בלט", סיפר ח', "בכל חקירה הוא היה מתערב. הוא היה נכנס, גם כשיושבים עם נחקר. סתם נכנס, מתפרץ לחדר, תופס את הנחקר, מטלטל אותו, מוריד אותו לרצפה, מכה בו באגרופים על החזה, צועק, מאיים. היו מקרים שאני זוכר שהיה נכנס עם אלה ביד ונתן לאותו נחקר בשכמות או ברגליים או באחוריים, ואיים עליו שהאלה הזו תיכנס לתחת שלו אם ימשיך לשקר או שלא ידבר".

ח' סיפר שג'ורג' עשה מה שרצה. "אני הייתי עד בכמה מקרים להתעללות שלו בנחקרים. אני זוכר מקרה מסוים שהוא הפשיט איזה נחקר ואילץ אותו לשתות תה, או קפה זה היה, אני לא זוכר פשוט, מתוך מאפרה. בפנים אפר של סיגריות, והוא אילץ את הנחקר הזה לשתות. וכקינוח, זה אני לא אשכח, הוא פשוט הכניס לו שפופרת של משחת גילוח או שיניים, אני פשוט לא זוכר מה זה היה, בתוך הפה, ולחץ והמשיך להתעלל באותו נחקר. אני פשוט יצאתי".

בחקירות אחרות נהג ג'ורג' - לפי עדותו של ח' - להכות, להשתולל, לבעוט ולהשכיב נחקרים על הרצפה. ח' סיפר כי ג'ורג' טיפל כמעט בכל חקירות המסתננים לישראל ממדינות ערב, בהם איראנים, עיראקים וסורים, אבל גם בחקירות ייחודיות תוצר מבצעים מיוחדים כמו דיראני ושייח עובייד.

"זכור לי גם מקרה נוסף שאני חש אותו עד היום וממש מעביר בי צמרמורת, של שימוש באלה, שלא לצורך הכאה", סיפר ח'. "במהלך חקירה, ראיתי את זה במו עיני... כשהוא הכניס את זה לפי הטבעת של עצור ואמר לו בוא תשב על זה. אמר לו ‘בוא תשב על המקל, ואם לא תדבר, זה ייכנס לך פנימה. זה מה שראיתי".

"תמיד הוא נכנס בברוטאליות", סיפר ח'. "אני הייתי המום. הייתי יושב בחדר ומשקיף, נכנס בברוטאליות לחקירות, מפיל את הנחקר מהספסל, דורך עליו, בועט בו, מאיים שהוא יזיין אותו, ואם לא הוא אז אחרים יזיינו אותו ויאנסו אותו. תמיד הוא היה ברוטאלי... ואני יודע שפחדו, פחדו, פחדו ממנו העצורים. אני מכיר את זה גם מהפעילות בצפון, כשכל לבנוני שהיה שומע את שמו והיה יודע שהוא צריך להיחקר על ידו - הוא היה מקבל חיל ורעדה".

קפטן ג'ורג' בתצלום מ-2006צילום: אלי אטיאס

ח' סיפר מדוע לדעתו המערכת לא ערכה בירור יסודי של הדברים. "אני חושב שהמערכת לא רצתה להתמודד עם ועדות חקירה", אמר, "או בוא נגיד, לא רצו, סתם בתחושתי, או בידיעה שאני יודע משיחות שניהלתי עם חברים, שכביסה מלוכלכת לא רוצים לכבס בחוץ, כי מהלכלוך כולם יכולים להיפגע... ולכן תמיד דאגו לסגור את זה בפנים, במשפחה, ולא לצאת עם זה החוצה".

אבל למערכת היה אינטרס נוסף, שהצדיק לדעת ח' את קשר השתיקה. "הציפייה לקבל תוצאות, הודאות בחקירה שהיו חשובות, אל מול שימוש בתפקיד החוקר הרע שאותו שיחק ג'ורג', העביר את המערכת על דעתה", הסביר ח'. "לא היה אכפת למערכת שיש חוקר רע שממשיך, כי יש תוצאות. ואולי חלק מהתוצאות האלה הן תוצאות שעושות עוול לחלק מהעצורים כי הן הושגו בהפעלת לחצים או איומים או משהו כזה, ויכול להיות שאותו בחור פשוט נקי ואין לו כל קשר למה שמחשידים אותו".

גורם המקורב לקפטן ג'ורג' אמר אתמול ל"הארץ" כי הניסיון "להפיל" על קפטן ג'ורג' מעשים אסורים בחקירת דיראני או בחקירת הפליטים מעיראק לא יצלחו, וכי מאחוריהם עומדים קצינים בכירים שידעו על שיטות החקירה שהיו נהוגות ביחידה ונתנו להן אישור.

לדבריו, קפטן ג'ורג' בחר שלא לכבס את הכביסה המלוכלכת של היחידה בחוץ, ואחרים ניצלו את בחירתו "בדרכים נלוזות". עוד הוא אמר כי קפטן ג'ורג' לא נקט מעולם אלימות כלפי נחקרים ותמיד פעל ברשות ובסמכות, והראיה היא כי ח' חזר בו מהטענה שהעלה ביחס לאלה. "העובדה היא שבעוד כל המלעיזים מצאו את עצמם מחוץ למערכת, קפטן ג'ורג' עדיין זוכה להערכה ומועסק בתפקיד בכיר למען המדינה".

Read this article in English:  Prisoners' claims of torture shed new light on IDF interrogation methods

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ