שופטת עיכבה הכרעה במשך 15 שנה, התובעת מתה

השופטת בדימוס מיכאלה שידלובסקי-אור כבר ספגה בעבר ביקורת בשל עיכוב בתיקים. כעת, דורש הבעל של התובעת 330 אלף שקלים כפיצוי על הסחבת

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הציבור ממשיך לשלם על הסחבת במתן פסקי דין במערכת המשפט. לאחר שבשנה החולפת שילמה הנהלת בתי המשפט מהקופה הציבורית מאות אלפי שקלים לפיצוי תובעים שנגרמו להם נזקים בעקבות עיכוב בפסקי דין, הוגשה אתמול לבית משפט השלום בירושלים תביעת נזיקין נוספת נגד המדינה בגין הסחבת במערכת המשפט.

במרכז התביעה שהוגשה, על סכום של יותר מ-330 אלף שקל, עומדת השופטת בדימוס מיכאלה שידלובסקי-אור, אשתו של שופט בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור, שעיכבה במצטבר כתיבת פסק דין בתיק במשך כמעט 15 שנה.

שידלובסקי-אור ספגה בעבר ביקורת מנציבת תלונות הציבור על שופטים לשעבר, השופטת בדימוס טובה שטרסברג-כהן, בשל עיכובים בלתי פוסקים בכתיבת פסקי דין שנמתחו לאורך שנים ארוכות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

רק בשנה החולפת שילמה הנהלת בתי המשפט 210 אלף שקל לעורך הדין הירושלמי עדי חשין, אחיו של שופט בית המשפט העליון לשעבר מישאל חשין, לאחר ששידלובסקי-אור התעכבה במשך כעשור לכתוב פסק דין בתביעה שהגיש נגד לקוח שלא שילם לו שכר טרחה. כשניתן פסק הדין, חשין כבר לא יכול היה לגבות את החוב כי הלקוח פשט רגל.

את התביעה שהוגשה אתמול הגיש רוברט חקו, פנסיונר ירושלמי שהגיש בשנת 1989 תביעה לבית משפט השלום בירושלים יחד עם אשתו אסתר, שנפטרה בינתיים. התביעה של הזוג חקו היתה תביעה פשוטה, שעשרות אלפים מסוגה מוגשות מדי שנה לבתי המשפט.

בני הזוג תבעו מקבלן שבנה את דירתם פיצוי על ליקויי בנייה ובנוסף ביקשו מבית המשפט להורות לשכניהם לפנות את המעבר המשותף לדירתם. תחילה דנה שידלובסקי-אור בתביעת הפינוי ולאחר תשע שנים מיום הגשת התביעה נתנה פסק דין חלקי, שבו הורתה לשכנים לפנות את המעבר המשותף שנחסם על ידם.

בקשה על פי פקודת ביזיון בית המשפט שהגישו בני הזוג, לאחר שהשכנים לא קיימו לטענתם את פסק הדין, לא נדונה עד היום ו"נעלמה" מהתיק. כתיבת פסק הדין החלקי ארכה כשמונה שנים ופסק הדין השתרע על פני לא יותר משלושה עמודים וחצי.

מקרי סחבת בעבר. לחצו להגדלה

לאחר מכן התפנתה השופטת לדון בתביעת הפיצוי על ליקויי הבנייה ופסק הדין בעניינה ניתן ב-2005, 15 שנה לאחר שהוגשה. כתיבת פסק הדין על ליקויי הבנייה ארכה כשבע שנים ופסק הדין השתרע על פני שמונה עמודים בלבד. הקבלן חויב לשלם לחקו יותר מ-105 אלף שקלים, בתוספת ריבית והצמדה משנת 1990, אך הוא נקלע לקשיים כלכליים ולא ניתן היה לגבות את החוב.

בכתב התביעה, שהגיש חקו באמצעות עו"ד אהוד ויסמן, מתואר כיצד פעלה משפחת חקו להאצת כתיבת פסק הדין. תחילה פנו אל השופטת במכתב אישי, ללא תוצאות. אחר כך פנו לשופט בדימוס יצחק רביבי, ששימש מנהל בתי המשפט, ולנשיא בית משפט השלום בירושלים באותה תקופה, השופט אמנון כהן.

במרוצת השנים נפגש בנם של הזוג חקו, עו"ד אייל חקו, עם השופטת בלשכתה וביקש ממנה שהטיפול בתיק יסתיים. פסק הדין הסופי בתיק ניתן ב-2005 והסתיים בהערה של השופטת לצדדים: "התנצלותי בפני הצדדים על השיהוי הרב במתן פסק הדין".

בכתב התביעה שהוגש אתמול נכתב כי "ניהול התביעה על ידי הנתבעת באמצעות בית המשפט במהלך שנים כה רבות באופן כושל ורשלני ומתן פסק הדין באיחור קיצוני ובלתי סביר בעליל של שנים רבות גרמו עינוי דין מתמשך של התובעים".

חקו טוען כי הנהלת בתי המשפט התרשלה במשך שנים רבות במעקב ובפיקוח אחר ניהול תיקי השופטת שידלובסקי-אור, וכי נודע לו לאחר מעשה כי במשך שנים רבות הצטברו תלונות על התמשכות הליכים חריגה בתיקים שנוהלו על ידה, עד כדי דפוס התנהגות קבוע שלא טופל על ידי המערכת.

לטענתו, הנהלת בתי המשפט לא ניהלה מעקב אחר תיקי בתי משפט שמנוהלים באופן לא סביר. כמו כן, לדבריו "נעלמים" תיקים בלשכות, מה שמסביר מדוע רק ב-2004 הובא לידיעת נשיא בית משפט השלום אמנון כהן העיכוב בתיק, שנים רבות לאחר ששידלובסקי-אור קודמה לכהן בבית המשפט המחוזי.

חקו אמר אתמול כי גלגולו של התיק "לא מוסיף כבוד למערכת המשפט. כל ההתנהלות היתה עקומה. כל הזמן היו דחיות בתיק, היו פעמים שהוא נעלם ולא מצאו אותו. השנים עברו, אשתי בינתיים נפטרה. האחריות היא לא רק על השופטת אלא על האחראים עליה, שאיפשרו לזה לקרות".

בתגובה לדברים אמרה אתמול שידלובסקי-אור ל"הארץ" כי "אני לא זוכרת את פרטי המקרה כדי שאוכל להגיב בצורה אחראית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ