הפרקליטות תגיש כתבי אישום נגד החשודים בגניבת מרשם האוכלוסין

האישומים יוגשו בכפוף לשימוע שייערך לשישה מעורבים בפרשה בה נגנב והופץ המרשם שמאפשר לחשוף פרטים אישיים של כל אחד מאזרחי ישראל

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (רביעי) לשישה חשודים בוהפצתו ברשת האינטרנט תחת השם "אגרון", כי בכוונתה להגיש נגדם כתב אישום בכפוף לשימוע. החשדות המיוחסים לשישה הם במגוון עבירות על חוק הגנת הפרטיות ועבירות נוספות כמו הוצאת מסמך ממשמורת חוקית. כזכור, מדובר בתיק החקירה הראשון של הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים שאחראית בין היתר על הגנה על המידע האישי של אזרחי ישראל.

המאגר שנגנב מאפשר לחשוף קשרי משפחה של כל אחד מאזרחי ישראל המצויים במרשם האוכלוסין, הוא כולל פרטים על למעלה מתשעה מיליון אזרחים, שחלקם כבר מתים. וחושף מידע דוגמת שם, מספר תעודת הזהות, קרובי משפחה בקרבה רחוקה וקרובה ופרטים מלאים דומים אודותם. הפרשה נחשפה באוקטובר, אולם הפצת המאגר היתה ידועה כבר מ-2006.

מי שגנב את המידע, ב-2006, הוא עובד קבלן לשעבר במשרד הרווחה, שפוטר בשל עבירות פליליות אחרות. במהלך עבודתו היתה לו גישה למרשם האוכלוסין. הוא שמר את המאגר בביתו ואף עדכן אותו מפעם לפעם בהתאם לעדכוני משרד הפנים. לאחר שפוטר הוא העביר את המאגר ללקוח עסקי שלו בישיבה בירושלים, וזה התקין אותו על גבי השרת שלו.

הפגנה נגד החוק הביומטריצילום: קמחי מוטי

עותק של אגרון, ממנו הוסרו מנגנוני הגנה נגד שימוש לא מורשה, הגיע לאחר כמה חודשים לידיו של טכנאי מחשבים המכונה ארי, אשר העלה אותו לאתרי שיתוף קבצים הפתוחים לגולשים בכל העולם. הוא יצר אתר אינטרנט מפורט המסביר כיצד להוריד עותק של אגרון ולהשתמש בו. בנוסף עודד האתר את הפצת התוכנה והורדתה, בניגוד לחוק. ארי השתמש בכתובות IP הרשומות בחו"ל עבד דרך אינטרנט קפה והשתמש בדרכי הסוואה נוספות כדי למנוע את חשיפתו. 

הנושא של פריצות למאגרי מידע של אזרחים עלה לכותרות בשנים האחרונות בעקבות חוק המאגר הביומטרי שאושר בחודש יוני השנה. מומחים רבים באקדמיה ובתעשייה הזהירו כי במתכונתו הנוכחית, המאגר המתוכנן מהווה סיכון לפרטיות האזרח, אפילו אם לא ייפרץ.

ועדת הכנסת אישרה את התקנות להקמת מאגר ביומטרי של כלל אזרחי ישראל, בנוכחות של לא יותר משני ח"כים - אברהם מיכאלי מש"ס ומאיר שטרית מקדימה, שדחף להקמתו כבר שנים. במסגרת ההחלטה, בוטלה למעשה האפשרות לשקול הפעלת המאגר הביומטרי באופן שיגביל את הפגיעה בפרטיות אזרחי ישראל, כפי שהציעו מבקרי התוכנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ